18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Oni znaleźli się w finale konkursu Wynalazek roku 2011 [ZDJĘCIA]

Agnieszka Goździejewska
Paweł Masalski: Trip-Trop.pl
Paweł Masalski: Trip-Trop.pl AG
Helikoidalny rezonator, chleb z dodatkiem suszonego młótna pomidorowego czy gra uatrakcyjniająca czekanie na czerwonym świetle - to trzy z sześciu projektów, jakie zakwalifikowały się do finału I edycji konkursu “Wynalazek roku". Zespoły miały pięć minut na prezentację przed jury, po czym odpowiadały na pytania od przedstawicieli Politechniki Poznańskiej, firmy Komputronik oraz Miasta Poznania.

Spośród całej masy zgłoszonych pomysłów, komisja wybrała sześć. Oto one:

1) Trip-Trop.pl, czyli innowacyjny sposób zwiedzania miasta z przewodnikiem, którego mamy w swoim i-phonie lub androidzie. - Najlepiej czujemy się w miejscach, po których oprowadza nas znajomy - tłumaczył zamierzenie twórców Paweł Masalski, koordynator projektu. - Takim "przyjacielem-przewodnikiem" ma być właśnie nasz telefon.

Na obraz, który za pomocą kamery pojawia się w telefonie użytkownika, nałożone są punkty z krótkim opisem. - Najeżdżając na Ratusz widzimy np. znacznik z opisem "Koziołki - godz. 12:00", idąc inną trasą, mamy zaznaczoną kawiarnię ze znacznikiem "kawa za 1/2 ceny" - podał przykłady Masalski.

Zobacz także: Na Starym Rynku zabłysnęła choinka [ZDJĘCIA, WIDEO]

Język programowania (python) jest tym samym, którego używa np. Google. W Triop-Tropie chodzi przede wszystkim o stworzenie społeczności użytkowników, którzy sami kreować będą "trasy wycieczkowe", odpowiadające ich gustom. Mogą to być trasy typowo rozrywkowe, albo np. biznesowe.

2) Helikoidalny filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - nazwa strasznie długa, ale działanie dość proste, oparte na mechanizmie śruby Archimedesa.

Helikoidalny kształt rezonatora pozwala tłumić dźwięki nawet o niskich częstotliwościach. Urządzenie, które wygląda jak rura ze śrubą w środku, może być umieszczone w przewodzie wentylacyjnym lub kominowym.

Projekt jest już po pierwszych testach - m.in. w suszarni osadów oczyszczalni ścieków, a jego twórca, dr inż. Wojciech Łapka, zdobył już uznanie międzynarodowego jury.

3) Od produktu odpadowego do żywności prozdrowotnej, czyli pieczywo żytnie na zakwasie wzbogacone o suszone młóto pomidorowe. - Nie samym chipem człowiek żyje - zaczęła swoją prezentację dr Joanna Bajerska z UP, podkreślając, że innowacyjność to nie tylko domena techniki.

Jej produkt ma przede wszystkim przeciwdziałać otyłości i czynnikom sprzyjającym rozwojowi miażdżycy i cukrzycy, a do tego dobrze smakować. Jest to chleb żytni, z którego odjęto 10 % mąki i zastąpiono ją sproszkowanym odpadem po produkcji soku i przecieru pomidorowego (czyli młótnem).

- Chleb jest matrycą do wprowadzenia produktu prozdrowotnego - mówiła dr Bajerska podając kromki i kanapki z tego pieczywa do degustacji.

4) Gra w czerwone to pomysł, który powstał w Ośrodku Kreatywnego Poznania (KreoTeam) w parciu o spostrzeżenia licealistów i gimnazjalistów, którzy mieli rozejrzeć się wokół siebie i spostrzec problemy społeczne i wymyślić dla nich rozwiązanie. Okazało się, że problemem jest czekanie na zielone światło przed przejściem dla pieszych.

Stąd zrodziła się koncepcja gry opartej na edukacji i współzawodnictwie. Aby "powstrzymać" przechodniów przed przechodzeniem na czerwonym świetle - obok sygnalizatora pojawia się żółty punkcik, ktoś naciskając na niego stopą, otrzymuje punkt, który widzi na tablicy na sygnalizatorze po drugiej stronie ulicy. Z kolei z drugiej strony pojawia się niebieski punkt - i to już jest wyzwanie dla przechodnia z naprzeciwka - tłumaczył zasady gry Karol Bielski, trener w KreoTeam.

5) Aplikacja Art4Europe aplikacja na smartphone'a oparta na przetwarzaniu obrazu. Skierowana jest do muzeów a przygotowywana z myślą o turystach - także (a może przede wszystkim) - zagranicznych.

Najeżdżając okiem kamery na dane dzieło, po chwili dostajemy jego opis. - W ten sposób dowiedzieliśmy się, m.in. w jaki sposób do Poznania trafił jedyny w Polsce obraz Claude'a Moneta "Plaża w Pourville" - opowiadała o programie Danka Sarnecka.

Baza wiadomości o obrazach tworzona jest dzięki muzeom. Twórcy zakładają, że aplikacja będzie darmowa, a to za sprawą reklam i tego, że sama aplikacja sprawdza się także jako nowy kanał sprzedaży książek.

6) Fibaro, czyli system do zarządzania instalacjami zamontowanymi w mieszkaniu. Projekt "inteligentnego domu" składa się z trzech elementów: 1) home center, które przetwarza polecenia, zapamiętuje je i decyduje, kiedy je zastosować; 2) czujników - najmniejszych na świecie, które z powodzeniem mieszczą się w puszce gniazdka oraz 3) elementów wykonawczych w postaci ściemniaczy światła, kontrolera rolet lub włącznika/wyłącznika. Cały system może być w każdej chwili kierowany za pomocą telefonu.

Firma była twórcą centralki, która posłużyła w tym roku do zaświecenia choinki na poznańskim rynku.

- Mamy tak dużą rozpiętość pomiędzy pomysłami, że bardzo ciężko będzie nam podjąć decyzję, komu przyznać nagrodę. Każdy z tych wynalazków będzie narzędziem promocyjnym, o którym bedziemy chcieli mówić: Spójrzcie! To się dzieje w Poznaniu. My nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakiego rodzaju myśli znajdują tu swoje urzeczywistnienie - mówił po obejrzeniu wszystkich innowacji Borys Fromberg, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta Poznania.

Teraz komisja - w składzie: Monika Maćkowiak (Biuro Promocji), Robert Utrecht (Politechnika), Małgorzata Jakubowska (Komputronik) i Borys Fromberg - zadecyduje który z produktów odbierze tytuł "Wynalazku roku" i otrzyma nagrodę pieniężną. Dowiemy się o tym 28 grudnia.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto