18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Czy Kolejorz wygra? Sprawdź w Muzeum Archeologicznym

Błażej Dąbkowski, Paulina Rezmer
Tomasz J. Marciniak
Redakcja Naszego Miasta przetestowała łóżko starożytnych Egipcjan! O tym, że jest niewygodne poznaniacy mogą przekonać się odwiedzając wystawę Egipski Sen w Muzeum Archeologicznym.

Dokładną rekonstrukcję łoża staroegipskiego i podgłówka można zobaczyć i przetestować w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Warto przekonać się, czy w starożytnym Egipcie sypiano komfortowo i o czym śnili podwładni faraona...lub samemu zdrzemnąć się na jego łożu.
Zobacz też: Ferie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
- Zamysł przy organizacji wystawy Egipski Sen był taki, by nie było na niej nudnych dla wielu gablot. Dlatego Najciekawszym, a zarazem praktycznym eksponatem wystawy jest łoże oraz podgłówek, z których każdy poznaniak może skorzystać – opowiada Szymon Zdziebłowski z Muzeum Archeologicznego.

Stworzenie wystawy, której tematem jest sen było dla pracowników muzeum zadaniem karkołomnym, ale udało się. Poznaniacy mogą zwiedzać ekspozycję do końca lutego. Oprócz kopii zabytków przygotowano informacje o egipskich obyczajach i wierzeniach związanych ze snem. Te, choć dziś nieco zapomniane jeszcze na początku XX w. były niezwykle popularne.

- Dziś egipskie senniki w swojej wymowie można uznać za kontrowersyjne, jednak dla Egipcjan żyjących w starożytnych czasach nie były niczym nadzwyczajnym – dodaje Szymon Zdziebłowski.

Przykład? ,,Jeśli człowiek widzi siebie we śnie jedzącego mięso osła – dobrze – oznacza awans”; ,,Jeśli spółkuje z nią lew, zobaczy coś ładnego”.

Sen był dla Egipcjan tematem tabu kojarzącym się ze śmiercią. Zaskakująco trudno w sztuce starożytnych, którzy za pomocą obrazu przedstawiali niemal wszystkie czynności wykonywane przez człowieka, odnaleźć choćby wizerunek śpiącego. - Jednak sen odrywał też dużą rolę w życiu politycznym Egiptu. Był książę, któremu pod Sfinksem przyśniło się, że jeśli oczyści monument boga, to zostanie władcą. Tak też się stało. To był Totmes IV – mówi pracownik muzeum.

Każdy, kto odwiedzi wystawę będzie mógł zabrać do domu specjalnie przygotowany sennik egipski napisany „z przymrużeniem oka”. Co oznacza, kiedy przyśni się komuś mleko? Uwaga! Według autorów może to być wróżba przegranej Kolejorza.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto