Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajcie tajemnice Borzęciczek [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Przedstawiamy pokrótce losy Borzęciczek w gminie Koźmin Wielkopolski. Tekst udekorowany jest świetną galerią autorstwa Joanny Drahajm.

Borzęciczki są wsią, których początek można datować na przynajmniej XV w. Jak twierdzi Józef Łukaszewicz. -W okolicy miasta Koźmina leżą dwie wsie nazwisk podobnych sobie, to jest Borzęciczki i Borzęcice, zwane w 15 wieku Borzeniczki i Borzenice – pisał w swym dziele o powiecie krotoszyńskim Józef Łukaszewicz.

W 1466 r. część Borzęciczek posiadał Jan Unisławski. Na początku XVI w. wieś była własnością rodziny Westerskich. Ok. 1530 r. Błażej Westerski wraz z żoną Agnieszką puścili za 100 ówczesnych grzywien wieś Andrzejowi Głoginskiemu i jego żonie Barbarze z d. Baszkowskiej. Z kolei syn Błażeja Westerskiego – Jan Westerski odkupił w 1546 r. tę wieś od Głoginskich, a rok później odkupił od swojego brata Andrzeja, dwa łany roli w Borzęciczkach. W 1552 r. zarówno Borzęciczki, jak i Kaczagórka należały do Andrzeja Westerskiego, który zdaniem Łukaszewicza mógł być synem Jana Westerskiego. W II poł. XVI w. Borzęciczki należały już do Cerekwickich, których „gniazdem rodowym” była Cerekwica. Zaś w 1580 r. wieś była własnością Katarzyny Żychlińskiej. Pod koniec wieku miejscowość należała już do Mycielskich herbu Dołęga, potem kupili ją Sulimowscy herbu Dębno. Siostrzenica Marcina Sulimowskiego – współspadkobierczyni Katarzyna z Bieleckich Bogołomska – sprzedała swoją część Borzęciczek, Gałązek i Mycielinka swojemu bratu Janowi Bieleckiemu herbu Paprzyca. Wieś tę na początku XVIII w. Jan z Bytynia Kurnatowski herbu Łodzia odziedziczył wieś, żeniąc się z Marianną Gostyńską, dziedziczką Borzęciczek. Jego syn Maciej Kurnatowski sprzedał Borzęcziczki, Gałązki, połowę Dębowca oraz połowę Mycielinek – Franciszkowi z Błociszewa Gajewskiemu. Gajewscy sprzedali ją Radolińskim herbu Leszczyc, a ci – rodzinie niemieckiej - Stolbergom – Wernigerode.

W 1865 r. Juliusz Radoliński sprzedał wieś wspomnianej wcześniej rodzinie niemieckiej. Hrabia Otton von Stolberg-Wernigerode wzniósł w 1898 r. na fundamentach siedziby Gajewskich, nowy pałac. Pałac po 1898 r. wzbogacił się o wieżę. Rodzina ta była tutaj do II wojny światowej. Po wojnie w pałacu mieścił się Uniwersytet Ludowy, a od 1961 r. - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Prawdopodobnie w pałacu mieściły się cenne kosztowności zrabowane przez nazistów.

Czytaj również: Ocalił pod Krotoszynem skarby zrabowane przez nazistów [ZDJĘCIA]

W Borzęciczkach w XV, XVI i XVII w. bywało po kilkunastu kmieci. Liczba ich z czasem malała. Np. na początku było ich 24, a pod koniec XVIII w. - tylko 8.

Ciekawa jest również historia samego kościoła. Do XVI w. w Borzęciczkach nie było żadnej większej świątyni i należały do parafii w Mokronosie. Pierwszą budowlę sakralną wystawił dopiero w 1606 r. Krzysztof Mycielski, protestant. Marcin Sulimowski -(...) kościół ten, jak nagrobek jego w nim opiewa z rąk heretyckich wykupił (a po prostu zapewne ministra protestanckiego wypędził) i hojnie go uposażył, nadając mu folwark Mycielinek, przez Mycielskich założony wraz z trzema kmieciami w 1610 roku – pisał Józef Łukaszewicz. Kościół ten odnowił w 1748 r. Rafał Gajewski, kasztelan rogoziński i ówczesny właściciel Borzęciczek. Parafia w Borzęciczkach powstała ok. 1608 r., jednak dopiero biskup poznański Andrzej Szołdrski w 1649 r. wydał akt erekcyjny ustanawiając we wsi parafię.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto