Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowa koalicja PO-PiS trwa, ale już pod innym szyldem [FOTO]

MWE
Na pierwszej sesji Rady Powiatu Ostrowskiego rajcy wybrani z list KO poinformowali o zawieszeniu swojego członkostwa w partii. Pozwoliło im to na podtrzymanie, wbrew ostrzeżeniom płynącym i z góry i z dołu, koalicji z PiS.

W październikowych wyborach kandydaci Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zdobyli 11 mandatów w 27-osobowej radzie. Drugi w kolejności był Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwość z 8 mandatami. Wydawało się więc, że w naturalny sposób przedłużona zostanie współpraca obu klubów. Od ośmiu bowiem już lat koalicja PO-PiS, egzotyczna w skali kraju, doskonale sprawdza się na szczeblu powiatu.

Tymczasem już kilkanaście dni po wyborach list otwarty do radnych powiatowych wybranych z list Koalicji Obywatelskiej wystosowali uczestnicy protestów pod ostrowskim sądem. Podpisało się pod nim 20 osób. Stanowczo zażądali oni rezygnacji z zawierania koalicji przez Platformę Obywatelską z PiS-em w radzie powiatu. W podobnym duchu wypowiedziały się wojewódzkie struktury PO.

- To jest dla nas poważny problem. Jeśli dojdzie do jakiejś koalicji z PiS, to wtedy na pewno będzie decyzja o wyrzuceniu z PO – zapowiadał szef PO w Wielkopolsce Rafał Grupiński.

Nic dziwnego, że wiele osób z zaciekawieniem oczekiwało, co przyniesie poniedziałkowa sesja. Tuż po złożeniu ślubowania do mikrofonu podszedł dotychczasowy przewodniczący rady powiatu Andrzej Leraczyk i złożył oświadczenie.

- W związku z brakiem akceptacji dla szerokiego porozumienia w Radzie Powiatu Ostrowskiego obejmującego radnych wybranych z list Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Prawa i Sprawiedliwości, informujemy, że radni będący członkami Platformy Obywatelskiej złożyli do władz zarządu regionu w Poznaniu pismo o zawieszeniu swojego członkostwa – poinformował.

Legitymacje partyjne „zawiesiło” sześciu radnych Dariusz Berek, Marek Ewiak, Andrzej Knopiński, Andrzej Leraczyk, Paweł Rajski i Maria Tomaszewska. Razem z piątką radnych wybranych z lisy Koalicji Obywatelskiej nie będących członkami PO (Tomasz Brudzki, Michał Ciupka, Damian Grądzielewski, Sylwia Nowicka i Tomasz Ziąbka) utworzyli oni klub radnych „Samorządny Powiat”.

Pozbywszy się partyjnego szyldu bez przeszkód osiągnięto porozumienie ponad podziałami. Na dodatek powiatowa koalicja została poszerzona o ludowców. W ślad za tym fotel przewodniczącego otrzymał najmłodszy w radzie Piotr Walkowski z PSL. Jego zastępcami zostali Karolina Dera – Szymańska i Grzegorz Finke (oboje z PiS). Starostą po raz trzeci został Paweł Rajski, a jego zastępcą - tak jak przez ostatnie 3 lata – Roman Pacholczyk (PiS). Obaj byli jedynymi kandydatami na swoje stanowiska. Oprócz nich do składu zarządu powiatu wybrano Marię Tomaszewską (Samorządny Powiat), Dorotę Hurną (PiS) i Arkadiusza Wojtczaka (PSL)

- Nasz powiat jest dla nas najważniejszy. Drodzy mieszkańcy, zrobię wszystko żeby was nie zawieść. To będzie trudna kadencja, ale wierze, że będziemy wspólnie kontynuować dotychczasową politykę – powiedział po odebraniu insygniów starosta.

Tłumacząc dziennikarzom powody zawieszenia, a nie złożenia członkostwa w PO wyjaśnił, że „z pewnymi wartościami radni nadal się identyfikują”. Wydaje się jednak, że po dzisiejszej sesji powrót w szeregi PO jest dla nich definitywnie zamknięty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto