Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnia Bólu i Opieki Paliatywnej w Poznaniu: Bez kontraktu z NFZ, nie będzie pomocy dla pacjentów

Tomasz Nyczka
archiwum Polskapresse
Kolejna placówka bez kontraktu z NaFZ. Poradnia Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej nie spełniła wymagań funduszu a jej pacjenci nie mogą więc liczyć na to, że w przychodni dostaną np. receptę na plastry narkotyczne, uśmierzające ból wywołany przez nowotwór.

W ostatni piątek pacjenci, którzy, już na miejscu dowiedzieli się, że nie dostaną recept, nie kryli zdenerwowania. W korytarzu kłębiło się około stu osób.

Poznań: NFZ nie podposiał kontraktu z MONAREM. Czy to koniec ośrodka? [WIDEO]

- Poważnie choruję i mam takie bóle kręgosłupa, że nie mogę obyć się bez tych plastrów. Czasami ciężko mi nawet wstać - mówi Mieczysława Dworecka, która przyszła do poradni po receptę. - Byłam w szoku, gdy dowiedziałam się, że ta nie podpisała umowy z funduszem.

Z jej usług korzystają codziennie tłumy pacjentów.

- Dziennie po takie recepty pojawia się u nas 20- 30 pacjentów. Często odchodzą z niczym. Nie mogę wypisać im leków, więc wysyłam chorych do lekarzy rodzinnych. Albo wołam do nas lekarzy z sąsiedniej poradni po to tylko, by wypisali takie plastry narkotyczne lub inne leki. Oni mogą, bo mają podpisaną umowę z NFZ - tłumaczy dr Ewa Edel.

Mimo że poradnia nie podpisała z NFZ kontraktu, to pacjenci z sąsiadującego z nią Wielkopolskiego Centrum Onkologii są przyjmowani. Priorytetowo. Lekarze zapowiadają, że tak, póki co, zostanie. Jak długo? Póki placówka nie podpisze w końcu nowej umowy z funduszem. Takiej, która spełni jego wymagania.

- Pierwsza oferta Wielkopolskiego Centrum Onkologii została odrzucona jeszcze w początkowym etapie konkursu. Poradnia nie była w stanie spełnić podstawowych warunków konkursu - wyjaśnia Agnieszka Jankowska z biura prasowego wielkopolskiego NFZ.

Dla pacjentów jest jednak szansa. Fundusz powtórzy bowiem konkurs. Decyzja o tym już zapadła.

- Ogłosiliśmy konkurs uzupełniający w zakresie leczenia bólu. Mogą wziąć w nim udział i te placówki, których oferty zostały wcześniej odrzucone, i zupełnie nowe. Spodziewamy się ogłoszenia wyników konkursu 9. lutego - dodaje Agnieszka Jankowska.

Tymczasem te "wymogi", których placówka nie spełniła, to po prostu konieczność pełnienia przez poradnię dyżuru do godz. 20.

- Do tej pory tak u nas było, ale nie w pełnym wymiarze czterech godzin i to właśnie wytknął nam fundusz - mówi dr Jerzy Mazurek, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Centrum Onkologii ds. lecznictwa. - Wprowadziliśmy zmiany, które sprawiły, że już spełniamy te wymogi. Stanęliśmy do nowego konkursu. Mam nadzieję, że tym razem poradnia dostanie kontrakt.

Zobacz najnowsze informacje na stronie "Głosu Wielkopolskiego"

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto