Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Kaliszu miałby stanąć na carskim cokole?

Bartłomiej Hypki
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego miałby stanąć na carskim cokole?
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego miałby stanąć na carskim cokole? Grzegorz Gałasiński/Dziennik Łódzki
Niemałe poruszenie wywołała informacja, że planowany w Kaliszu pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego ma stanąć na cokole przypominającym ten, na którym stało niegdyś popiersie... cara Aleksandra II.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą postawienia pomnika Józefa Piłsudskiego był Jacek Kłokocki z Londynu. Projektu nie udało się zrealizować z budżetu obywatelskiego, ale Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego za punkt honoru uznał, by monument powstał w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dyskusje wywoływała najpierw lokalizacja, potem znów samo pomnikowe przedstawienie marszałka. Ostatecznie zdecydowano, że Józef Piłsudski stanie w alei Wolności, naprzeciwko sądu, w miejscu, gdzie w latach 1900-1918 znajdował się pomnik Aleksandra II. Jacek Kłokocki zwrócił jednak uwagę, że marszałek będzie miał niemalże identyczny cokół, co car.

- Autor tego projektu pan Piotr Pietrzykowski pod względem rekonstrukcyjnym wykonał naprawdę kawał dobrej roboty. Niestety, problem polega na tym, że naciski urzędu konserwatorskiego, polegające na odtwarzaniu znienawidzonego przez poprzednie pokolenia kaliszan symbolu zaborów i rusyfikacji, są w moim przekonaniu bardzo niestosowne - pisze inicjator budowy pomnika. - Stąd też moje poczucie porażki w wyniku bezkrytycznego przyjęcia przez komitet odbudowywania cokołu pomnika cara i stawiania na nim tego, który z rąk caratu wyrwał dla Polski niepodległość. Odchodzę z komitetu, bo nie zgadzam się na odbudowywanie w alei rosyjskiego cokołu i nie będę go pudrował, żeby nie wyglądał, jak ruski cokół, bo i tak nim będzie i to niezależnie od tego czy z polskimi orłami czy bez - dodaje.

Tomasz Talar z kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu tłumaczy, że sama forma cokołu nie jest ideologiczna.

- To tak, jakby powiedzieć, że cały kaliski klasycyzm, czyli wszystkie najcenniejsze zabytki, jakie mamy w Kaliszu, ma konotacje zaborcze. Nie ideologizujmy samej formy, a kierujmy się walorami estetycznymi - podkreśla. Dodaje jednakże, że powstał już nowy projekt cokołu.

Tymczasem Edward Prus, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego tłumaczy, że tworzenie cokołu od czegoś należało zacząć.

- Projekt cokołu powstał pod opieką konserwatora zabytków. Jednak, po ostatnich dyskusjach, zdecydowaliśmy się go zmienić. Będzie miał prostszy, mniej klasycyzujący kształt. Autorami są Piotr Pietrzykowski i Przemysław Wierzbicki - mówi Edward Prus.

Dodaje, że nowy projekt uzyskał już wstępną akceptację konserwator Beaty Matusiak. Wkrótce ma zostać także oficjalnie przedstawiony wraz z projektem figury marszałka.

Stojąca postać Józefa Piłsudskiego ma wspierać się na szabli, z nieznacznie pochyloną głową. Koszt samej figury to 120 tysięcy złotych, a wartość samego cokołu jeszcze nie jest znana. Pieniądze na budowę monumentu mają pochodzić z publicznej zbiórki. I, jak dodaje przewodniczący komitetu, ma ona ruszyć jeszcze w lipcu.

Monument ma stanąć jeszcze przed głównymi obchodami rocznicy odzyskania niepodległości, czyli przed 11 listopada. Inicjatywę patronatem objął prezydent Kalisza.

Kompromitacja futbolu w meczu Polaków. "Regulamin ułożono pod klasyfikację fair play, a zamiast fair play mieliśmy żenujące sytuacje"

TVN24

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto