Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Prusimiem powstaje kolejny wiatrak - będzie to muzeum młynarstwa. Wiatrak Paltrak zawsze ustawia się na dobry wiatr

Krzysztof Sobkowski
Pod Prusimiem powstaje Paltrak.

Drezdenko/Strzelce Krajeńskie: Pościg za parą kradnącą paliwo na stacjach benzynowych. Wykorzystywali do tego specjalny pojemnik ukryty w samochodzie
Pod Prusimiem powstaje Paltrak. Drezdenko/Strzelce Krajeńskie: Pościg za parą kradnącą paliwo na stacjach benzynowych. Wykorzystywali do tego specjalny pojemnik ukryty w samochodzie Krzysztof Sobkowski
Przy drodze krajowej nr 24, na wysokości wsi Prusim, powstaje okazała, drewniana budowla. To wiatrak typu Paltrak, którego historia sięga 1754 roku. Będzie wizytówką pobliskiej Olandii, a w jego wnętrzu znajdzie miejsce muzeum młynarstwa. Otwarcie planowane jest na początek 2019 roku.

Paltrak to po prostu wiatrak. Jego zasadniczą częścią są obracane wiatrem śmigi (czyli skrzydła), które z kolei wprawiają w ruch urządzenia do mielenia ziarna. Paltrak, w odróżnieniu od wiatraka typu holenderskiego, którego tylko górna część jest ruchoma, obraca się w kierunku wiatru w całości. Taka budowla powstaje przy drodze krajowej nr 24 na wysokości wsi Prusim. Pod okiem Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wiatrak odbudowuje Fundacja Olandia. Ma być wizytówką nie tylko pobliskiej Olandii w Prusimiu, ale i całej Krainy 100 Jezior.

- W jej wnętrzach znajdzie miejsce muzeum młynarstwa, które ma być kolejną atrakcją regionu. Wiatrak ma również powiększyć skansen Olandia - zapowiada Damian Michałek, prezes Fundacji Olandia, która pozyskała unijny grant na tę budowę z działania 4.4.1 WRPO „Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego”. Obiekt będzie także pełnił funkcję warsztatową - zaznacza.

Wiatrak buduje firma Marcina, Mariusza i Jarosława Goździckich z Nowej Wsi Zbąskiej. To typowa ciesielska robota.

- Utrudnieniem są jednak grube belki oraz wysokość. Wszystko scalane jest tradycyjnymi ciesielskimi łączeniami, bez użycia gwoździ. W ten sam sposób budowana była m.in. Świątynia Wang w Karpaczu - mówią Marcin i Mariusz Goździccy.

Wiatrak stoi na podstawie o wymiarach 7x7 m. Wraz ze śmigami (skrzydłami) ma 18,9 m wysokości. Bez śmigów 12,6 m. Same śmigi mają rozpiętość 18 m. Znajdują się w nim trzy kondygnacje. Na jego wybudowanie potrzeba było około 70 m3 drewna. Jego budowa trwa od około trzech miesięcy.

Ciekawa jest jednak przede wszystkim historia odbudowywanego wiatraka. Sięga bowiem 1754 roku, w którym w miejscowości Przysiołek Sowa (dziś Władysławowo) został wybudowany w pierwotnej wersji.

- W 1930 roku odbudowano go na bazie innego zakupionego paltraka z miejscowości Noć, zbudowanego pierwotnie w okolicach Jeziora Gopło w 1880 roku - wyjaśnia Olaf Makiewicz, jeden z założycieli Fundacji Olandia w Prusimiu.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że ten wiatrak z Noci był wcześniej wykorzystywany na Jeziorze Gopło, jako pływający młyn. Krążył na barce po okolicznych wsiach i był wykorzystywany przez miejscowych rolników do mielenia zboża.

To nie pierwszy wiatrak, który ma być wizytówką Olandii. Jeden już jest. Znajduje się w samym sercu ośrodka. To wiatrak typu Holender. Został tam odbudowany w 2012 roku. Ma ośmiokątną podstawę, trzy piętra, blisko 13 metrów wysokości i średnicę 6 metrów przy nasadzie. Historia tego wiatraka sięga 1860 roku. Po II wojnie światowej, w 1947 roku trafił do Niegocina pod Mławą. W 1962 roku zarejestrowano go jako zabytek. Z Niegocina trafił właśnie do Olandii. Znajdował się więc na szlaku wędrówki osadników olenderskich między XVI a XVIII wiekiem z Żuław Wiślanych, aż do Puszczy Noteckiej. Olenderski Holender przebył więc dokładnie taką samą drogę, jak niegdyś osadnicy olenderscy na nasz teren. Ciekawostką jest, że to jeden z dwóch wiatraków typu Holender w Polsce.

Drezdenko/Strzelce Krajeńskie: Pościg za parą kradnącą paliwo na stacjach benzynowych. Wykorzystywali do tego specjalny pojemnik ukryty w samochodzie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto