Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po świętach: Lekkostrawne posiłki pomogą nam zrzucić dodatkowe kilogramy

Katarzyna Sklepik
Jeśli znowu w tym roku w czasie świąt ulegliśmy kulinarnym pokusom i ubrania zrobiły się za ciasne, to znak, że przyszedł czas na lekką dietę jogurtową. Białe odchudzanie nie tylko pomoże zgubić zbędne kilogramy, ale także poczuć się zdrowo.

Częstym grzechem naszego świętowania jest przejadanie się.
- Żołądek dorosłego człowieka powinien być wielkości pięści. Oznacza to, że zjedzenie posiłku o objętości dwóch naszych pięści powinno dawać nam uczucie sytości. Niestety, nasze żołądki są tak rozciągnięte, że jesteśmy w stanie pomieścić w nich znacznie więcej. W efekcie mamy zamknięte koło - jemy więcej, by zapełnić żołądek, jednocześnie coraz bardziej go rozpychając - tłumaczy Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia.
Jeśli chcemy wrócić do prawidłowej wagi, zmieńmy swoje zwyczaje żywieniowe. Odzyskamy nie tylko zgrabniejszą sylwetkę, ale także dobre samopoczucie. Musimy tylko zadbać o to, aby poświąteczna dieta była lekka i bogata w substancje odżywcze.
Po pierwsze zrezygnujmy z potraw smażonych na rzecz gotowanych. Zamiast oleju używajmy oliwy z oliwek. Białe pieczywo, ziemniaki i makaron zastąpmy pieczywem pełnoziarnistym, niełuskanym ryżem i makaronem razowym. Zrezygnujmy ze słodyczy i, co bardzo ważne, nie podjadajmy między posiłkami. Całość uzupełnijmy produktami mlecznymi.
Lekka i bogata w składniki odżywcze biała dieta jogurtowa, pozwoli nam pozbyć się zbędnych kilogramów. Jej podstawą są świeże warzywa, owoce, kefir i jogurt naturalny. Sałatki owocowe i warzywne powinny być stałym elementem naszego menu. Możemy je doprawiać niskokalorycznym jogurtem. który nie dość, że zawiera żywe kultury bakterii: L.acidophilus i Bifidobacterium, to uzupełnia braki węglowodanów i i witamin. Jest niezbędnym uzupełnieniem diety, nie zawiera cukru! Dzięki temu zawartość kalorii jest dużo niższa niż w jogurtach owocowych. Jest też idealny do przyrządzania pysznych i orzeźwiających koktajli owocowych. Może być dodatkiem do potraw, jak również stanowić podstawę śniadania i przekąski lub być uzupełnieniem obiadu czy kolacji.
Jogurt naturalny jest także bogatym w związki mineralne napojem, dzięki któremu możemy ograniczyć spożycie kalorycznych produktów: żółtych serów, śmietany i mięsa. Jeśli zdecydujemy się na białą dietę jogurtową, pamiętajmy o jeszcze jednym jej ważnym składniku - kefirze. Będzie idealnym uzupełnieniem posiłków i źródłem dobrze przyswajalnego białka i wapnia.
Pamiętaj, że oprócz właściwej diety ważny jest ruch i aktywność fizyczna. W ramach relaksu wybierz się na spacer, rower lub na basen.
Jeśli chcemy zdrowo schudnąć i zadbać o naszą sylwetkę - nie obejdziemy się bez aktywności fizycznej. Dobrą informacją dla tych z nas, którzy nie są fanami dalekich wypraw rowerowych czy długich treningów na siłowni, jest jednak to, że wcale nie musimy ćwiczyć przez wiele godzin dziennie.
- Półgodzinny szybki spacer to strata nawet 200 kcal, a właśnie o tyle wystarczy ograniczyć w codziennej diecie spożycie kalorii lub tyle w ciągu dnia "spalić" aktywnością fizyczną, by chudnąć pół kilograma tygodniowo - mówi Agnieszka Piskała.

Podstawą prawidłowej diety powinny być produkty pełnoziarniste (razowe pieczywo, razowy makaron, brązowy ryż). Należy je spożywać 4-5 razy dziennie.
- Nie można zapominać o owocach i warzywach, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Są one bogatym źródłem błonnika pokarmowego, witamin oraz składników mineralnych. Należy jednak pamiętać, że banany oraz winogrona posiadają dużą zawartość cukru, dlatego warto ograniczać ich jedzenie - mówi Marcin Bogucki, dietetyk, instruktor z Remplus Fitness.
Również przetwory mleczne są niezbędnym składnikiem zbilansowanej diety. Spożywanie ich 3-4 razy dziennie dostarczy organizmowi ilość wapnia, niezbędną do utrzymania odpowiedniego stanu kości. Natomiast chude mięso, jaja i ryby powinno się jeść co najmniej raz dziennie, ze względu na zawartość pełnowartościowego białka, które gwarantuje prawidłową budowę i rozwój organizmu.
Proces odchudzania hamują słodkie napoje. Jeśli soki owocowe, smakową wodę zamieni się na kawę, herbatę lub wodę, można mieć pewność, że moment uzyskania naszej wymarzonej wagi, nie opóźni się w czasie. Niekorzystny wpływ na odchudzanie, a przede wszystkim na zdrowie, ma także tłuszcz zwierzęcy.
- Tłuszcz zwierzęcy, bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, jest przyczyną występowania chorób układu krążenia i miażdżycy. Powinno się go zastąpić tłuszczami pochodzenia roślinnego, których bogatym źródłem są oleje i orzechy. Także ryby morskie i owoce morza są dobrym uzupełnieniem diety, ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych z rodziny omega3. - mówi Magdalena Koźlik, dietetyk ze sklepu Smak Zdrowia.
Regularne odżywianie i aktywność fizyczna to podstawa zdrowej diety. Jedzenie w biegu i pomijanie posiłków spowolni proces pozbywania się niechcianych krągłości. Spożywanie małych porcji, przy 4-5 posiłkach dziennie, zapewni uczucie sytości. Śniadanie należy zjeść najpóźniej do godziny po przebudzeniu, kolację zaś nie później niż 2 godziny przed snem. O piękną sylwetkę można zadbać w trakcie wykonywania codziennych czynności.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto