Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pniewy. Pokaz na żywo prawidłowego palenia

Wiktoria Poczekaj
Lekcja palenia w piecach już za nami. Wczoraj o godzinie 10:00 na pniewskim rynku odbył się zorganizowany przez Burmistrza Gminy Pniewy w ramach walki z problemami zanieczyszczania powietrza pokaz prawidłowego palenia w piecach.

W minioną sobotę na pniewskim Rynku zorganizowano pokaz prawidłowego palenia w piecach. Zarówno tematyka jak i dzień targowy przyczyniły się do sporego zainteresowania sprawą i wysokiej frekwencji w pokazie. Na zaproszenie władz miasta do Pniew przybył przedstawiciel Grupy Zdrowego Oddychania. Członkowie tej inicjatywy stawiają sobie za cel ratowanie zdrowia i życia Polaków poprzez szybkie usunięcie przyczyn powstawania smogu niskiej emisji. Podejmowane działania to edukacja osób mających wpływ na ilość smogu oraz angażowanie i motywowanie instytucji do efektywnej pracy w tym zakresie. Są przekonani, że Możemy zlikwidować smog niskiej emisji praktycznie z dnia na dzień i jeszcze na tym zaoszczędzić. Przekroczenie wartości dopuszczalnych smogu niskiej emisji jest przyczyną śmierci ok. 45 tys. Polaków rocznie i jeszcze więcej zachorowań na różne poważne choroby.
Zebranych mieszkańców powitał Burmistrz Jarosław Przewoźny, zachęcając do zapoznania się z metodami przedstawionymi w pokazie. Mieszkańcy z uwagą nie tylko z uwagą wsłuchiwali się w słowa pogadanki ale bacznie z bliska obserwowali to, co się działo podczas pokazu. Krzysztof Woźniak z Grupy Zdrowego Oddychania umieścił na Rynku dwa identyczne piece oraz dwie skrzynki z identycznym opałem. By rozwiać wszelkie wątpliwości najpierw wylosowano piec, który miał generować duże ilości dymu, później jeszcze wylosowano z pomocą uczestników skrzynkę z opałem. Krzysztof Woźniak przedstawił różnice wynikające ze zmiany sposobu palenia tzw. metodą „od góry”. Metoda ta pozwala na znaczne zmniejszenie ilości pyłów, które emitowane są do atmosfery w wyniku spalania węgla. Palenie „od góry” jest przy tym bardziej ekonomiczne, pozwala na zmniejszenie ilości zużywanego opału i wpływa na nasze oszczędności finansowe. Daje ona do 30% oszczędności paliwa, czyli nawet 1000 zł rocznie na gospodarstwo. Metoda ta nakazuje na dole umieszczenie opału, a na górze tzw. rozpałki. Wbrew pozorom umieszczony pod spodem opał rozpala się generując ciepło. Obserwatorzy poczynań prezentującego zauważyli, że faktycznie emisja dymu była niewielka. Dym był ledwo widoczny na wyjątkowo tego dnia rozpogodzonym niebie. Chwilę później dym zasnuł jednak Rynek wywołując pokasływania uczestników prezentacji. To dym z drugiego pieca, który był rozpalany metodą tradycyjną czyli najpierw rozpałka, na to zasypywany węgiel.
Głos w trakcie prezentacji zabrała także Justyna Czepczyńska, reprezentująca Referat Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pniewach, która przedstawiła zakres obecnych działań gminy na rzecz ochrony środowiska. Zebrani mieszkańcy zostali poinformowani także przez Komendanta Straży Miejskiej Roberta Żelka o przeprowadzanych na terenie Gminy Pniewy kontrolach jakości paliw stałych stosowanych w domowych piecach. Przestrzegł również z koniecznością ponoszenia wysokich kar związanych z paleniem śmieci w gospodarstwach domowych. Burmistrz przypomniał również o możliwości bezpłatnego przekazywania odpadów wielkogabarytowych przez mieszkańców Gminy Pniewy w punkcie PSZOK.
Zainteresowani pokazem mogli nie tylko zobaczyć z bliska efekty lepszego palenia oraz zabrać ulotkę z instrukcją ale również zadawać pytania. Jedno z nich dotyczyło dokładania opału. W metodzie tradycyjnej, tej generującej większy dym, opał dosypuje się zwyczajnie na wierzch. Zgodnie z metodą pokazywaną podczas prezentacji należy opał znajdujący się w piecu przegarnąć na jedną z części pieca i w uzyskanej w ten sposób wolnej przestrzeni umieścić dokładany opał.
- Zachęcamy wszystkich użytkowników kotłów na paliwa stałe do zapoznania się z instrukcją palenia „od góry” i sprawdzenia tej metody we własnych domach - przekonuje burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Przewoźny.
Gmina na swojej stronie umieściła ulotkę do pobrania. Wkrótce ma też pojawić się filmik z informacją o prawidłowym paleniu. Włodarze miasta mają nadzieję, że działalność edukacyjna przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto