Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszewianie nawiedzili zbiorowy grób poległych w Komarnie na Ukrainie

Irena Kuczyńska
Pleszewianie we Lwowie, w Żółkwi i w Komarnie
Pleszewianie we Lwowie, w Żółkwi i w Komarnie Irena Kuczyńska
We wrześniu 1939 roku na stacji w Komarnie na Ukrainie Niemcy zamordowali ponad 100 członków rodzin oficerów i podoficerów 70 pułku piechoty. O ich grób dbają Polacy z parafii w Komarnie. W niedzielę ci, którzy przeżyli tragedię i widzieli śmierć bliskich oraz członkowie rodzin poległych modlili się na grobie w Komarnie

Wycieczkę zorganizował pleszewski historyk Michał Kaczmarek, który gromadzi dokumenty i fotki związane z 70 pułkiem piechoty. Skupił wokół siebie rodziny byłych żołnierzy, znalazł groby poległych w Bitwie nad Bzurą.

To on dotarł do Ludwika Miśka - 90 - letniego syna oficera 70 pp, który wraz z matką, siostrą i bratem był w pociągu, który na początku września 1939 roku wywoził spod Pleszewa w kierunku Lwowa rodziny pracowników 70 pp. 9 września wysiedli na stacji w Komarnie i czekali na podwody, które miały ich odwieźć w bezpieczne miejsce.
Tymczasem rozpoczęło się bombardowanie, podczas którego ponad 100 osób zginęło. Najmłodszy chłopczyk miał 1,5 roku, trzymała go na rękach matka, która przeżyła, ale straciła jeszcze troje dzieci, z jedyną ocalała córką wróciła po kilku miesiącach do Pleszewa.

Halina Jezierska - ocalała, ale straciła w Komarnie mamę i jej siostrę, obie były żonami oficerów, którzy kilka dni później zginęli w kampanii wrześniowej. Mówiła o tym w niedzielę na stacji w Komarnie i przy grobie, gdzie wspólnie modlili się krewni poległych oraz Polacy mieszkający na Ukrainie i dbający o grób.

Wspólna modlitwa przy grobie pomordowanych, którą poprowadził proboszcz tamtejszej parafii skupiającej 25 osób, była punktem kulminacyjnym wycieczki pleszewian do Lwowa.

W piątek było zwiedzanie Żółkwi - miasta założonego w XVI przez Żółkiewskich i ukochanego przez Jana III Sobieskiego, który tu świętował zwycięstwo nad Wiedniem.

We Lwowie uczestnicy wycieczki zwiedzili Cmentarz Łyczakowski - nawiedzając groby znanych Polaków oraz kwaterę gdzie spoczywają Orlęta Lwowskie. Była wycieczka po lwowskiej Starówce, gdzie są siedziby katedr trzech obrządków: rzymsko - katolickiej, greko - katolickiej i ormiańskiej. Było wejście na Kopiec Unii Lubelskiej a wieczorem koncert w Operze Lwowskiej.

Wspomnienia świadków tragedii z września 1939 roku w Komarnie w najbliższym numerze ,,Gazety Pleszewskiej''

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto