Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła - "Dzisiaj milicja użyła broni..." - Przyjdź na wernisaż wystawy "Droga do wolności"

Michał Nicpoń
Jedną z ofiar grudnia 70' był 18-letni Zbyszek Godlewski. To jego śmierć została upamiętniona "Balladą o Janku Wiśniewskim"
Jedną z ofiar grudnia 70' był 18-letni Zbyszek Godlewski. To jego śmierć została upamiętniona "Balladą o Janku Wiśniewskim" Fot. Archiwum IPN
29 lat temu był stan wojenny. Dziś jest wolność. A jutro wernisaż wystawy "Droga do wolności", na który do Galerii Okolicznościowej w dawnym kinie "Iskra" zaprasza pilska EFFATA.

W niedzielę, 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni, w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Tak było wtedy. Od jutra do końca stycznia, w dawnej siedzibie kina Iskra (ul. Kilińskiego 16) oglądać będzie można wystawę fotografii, dokumentów i filmów: "Droga do wolności".
- Wystawa składa się z trzech projektów edukacyjnych. Ekspozycji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku pt. "Gdańsk Grudzień 1970" i "Dni Solidarności" oraz ekspozycji Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, pt.: "16 miesięcy wolności. Poznań 1980-1981" - wyjaśnia Artur Łazowy, kurator wystawy. - Chcemy przypomnieć i upamiętnić tamte tragiczne wydarzenia - dodaje.

Grudzień '70. - ekspozycja opowiada o dramatycznych wydarzeniach 1970 r. w Trójmieście, które - zapoczątkowane protestami wobec podwyżek cen żywności - obróciły się w walki uliczne w Gdańsku i masakrę bezbronnych robotników gdyńskiej stoczni i portu w dniu 17 grudnia, nazwanym "czarnym czwartkiem". Wystawa składa się z 70 fotogramów, fragmenty relacji uczestników wydarzeń Grudzień`70.

Dni Solidarności - wystawa ukazuje, dzień po dniu, najważniejsze wydarzenia Sierpnia '80, które doprowadziły do powstania niezależnych związków zawodowych. Wystawa obejmuje wspomnienia i wypowiedzi uczestników tamtych wydarzeń, począwszy od przywódców i inicjatorów strajku jak Lech Wałęsa czy Bogdan Borusewicz.

16 miesięcy wolności - Legalna działalność "Solidarności" trwała aż… i tylko 16 miesięcy. Wystawa ówczesnymi fotografiami, publikacjami z czasopism, drukami ulotnymi, plakatami i współczesną narracją ukazuje 16 miesięcy wolności w Poznaniu.

Na wystawie można będzie obejrzeć archiwalne, unikatowe fotografie między innymi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piła - "Dzisiaj milicja użyła broni..." - Przyjdź na wernisaż wystawy "Droga do wolności" - Złotów Nasze Miasto

Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto