Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotyzm powinien przejawiać się szacunkiem. Raperzy przypominają o losach Polaków

Redakcja
fot. archiwum hemp gru
Powstania warszawskie i wielkopolskie, tragiczne losy rotmistrza Pileckiego, - polscy raperzy coraz częściej w nieszablonowy sposób przekazują młodemu pokoleniu wiedzę historyczną.

Nikt nie zrobił tego, co ten polski żołnierz. Dlatego całemu światu trzeba go przypomnieć. On tysiąc dni kieruje konspiracją w piekle. Aż zadrwi z diabła i z raportem ucieknie…".
Tymi słowami rozpoczyna się utwór "Rotmistrz Witold Pilecki", który można usłyszeć na albumie "Niewygodna prawda" krakowskiego rapera Tadka.

Choć artysta do tej pory kojarzony był głównie z kontrowersyjnym hiphopowym składem Firma, który słynął z agresywnych i wulgarnych tekstów, teraz chce inspirować nastolatków do czytania książek historycznych. Rymowane opowieści o bohaterach czasów II wojny światowej, męstwie powstańców wielkopolskich czy wreszcie tragicznych losach żołnierzy wyklętych stają się równie popularne jak te związane z ostrym lirycznie rapem. Tematyka uliczna wielu miłośnikom hip-hopu przestała już odpowiadać.

- To przychodzi najczęściej z wiekiem - mówi Tadeusz "Tadek" Polkowski, założyciel Firmy. - Mam już 30 lat, rodzinę i bardziej odpowiedzialne podejście do mojej twórczości - dodaje. Jak przyznaje, inspiracją do nagrania albumu ściśle związanego z historią Polski były statystyki.
- Gdy zobaczyłem, że 54 procent Polaków przez ostatni rok nie miało w rękach książki, przeraziłem się, także dlatego, że sam byłem w tym gronie. To właśnie zmusiło mnie do czytania książek historycznych - wyjaśnia raper.
Tak po historycznej reedukacji artysty powstały utwory o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, żołnierzu Armii Krajowej i organizatorze ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau, oraz słynnym generale Auguście Emilu Fieldorfie.

Jednak o bohaterskich czynach Polaków pamiętał również inny kontrowersyjny artysta - Peja. W 2008 r. nagrał on piosenkę poświęconą powstańcom wielkopolskim. "Poznaniacy wolność wywalczyli. W powstaniu tym myśmy zwyciężyli. Wielkopolski ziemię obronili. 90 lat od tej pamiętnej chwili" - śpiewa w "Poznańczyku" lider legendarnego Slums Attack. Po kilku latach od premiery utworu Peja dostrzega wartość zwracania uwagi na kluczowe dla polskiej niepodległości wydarzenia, ale stara się ich nie przeceniać.
- Wielu ludzi ma duży problem z tożsamością narodową i braki w edukacji, nie uważam zatem, żeby jakikolwiek raper mógł nauczać, wplatając wątki historyczne. Dla młodych na dłuższą metę będzie to nudne i miałkie. Nie chcemy przecież pełnić funkcji Wołoszańskiego, który wciągał mnie za młodu w pasjonującą narrację na temat kulis najciekawszych wydarzeń historycznych - mówi Peja.

Wśród hiphopowych składów, które starały się przypominać o tragicznych losach Polaków, jest także Hemp Gru. Raperzy, których nagrania już po dwóch dniach od premiery osiągały status złotej płyty, oddali hołd powstańcom warszawskim. "Ceną była śmierć za wolności smak, choć minął czasu szmat, ty pamiętaj brat, ceną była śmierć, życie oddał dziad, 63 dni chwały, nie przeliczając strat" - intonują w refrenie piosenki "63 dni chwały".
- Odkąd pamiętam, temat powstania warszawskiego gościł w moim domu. Utwór jest naszym hołdem dla powstańców walczących w obronie stolicy. Chcieliśmy przypomnieć młodym ten bohaterski, heroiczny ruch i pokazać, na co stać Polaka przyciśniętego do muru - opowiada Wilku, jeden z założycieli Hemp Gru. Artysta przyznaje jednocześnie, że prawdziwy rap powinien przekazywać... prawdziwe wartości. - Patriotyzm i miłość do ojczyzny powinny być wyssane z mlekiem matki, przejawiać się szacunkiem i świadomością. Mimo wszystko niczego nie wpajamy na siłę, nasz przekaz jest z czystego serca - dodaje Wilku. Jak bardzo popularny jest to nurt muzyczny?

Można się było o tym przekonać w Białymstoku. W ramach lokalnego projektu "Z Piłsudskim po Białymstoku" dzieci napisały oraz nagrały współczesną pieśń patriotyczną na... hiphopową nutę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto