Patriotycznie Zakręceni: Maraton Pisania Listów - kartka papieru w walce o wolność

Krzysztof UlanowskiZaktualizowano 
Trójka z placu Błotnego z Rosji
Trójka z placu Błotnego z Rosji
Trwa nasza akcja "Patriotycznie Zakręceni". Żeby zostać maratończykiem, wcale nie musisz zakładać butów biegowych, ani wsiadać na wypasiony rower górski. Wystarczy, że udzielisz wsparcia biorąc udział w Maratonie Pisania Listów.

W tym roku Maraton Pisania Listów jest szczególny z kilku powodów. Będą one pisane w rekordowej liczbie ponad 400 miejsc w całej Polsce. Po raz pierwszy w historii do Maratonu dołączyły też dwie polskie sprawy. W ostatniej chwili do listy bronionych więźniów sumienia dołączono też przypadek 9 pokojowych demonstrantów z Kijowa. - Co roku przekonujemy się, że nasze listy potrafią zmienić sytuację bohaterów i bohaterek Maratonu Pisania Listów. To akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne! – mówi Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty.

Patriotycznie Zakręceni - czytaj więcej

Wolny Majdan
Brutalne rozpędzenie demonstrantów na Majdanie w Kijowie to złamanie prawa do pokojowego protestu. Wzywamy do szybkiego, skutecznego i niezależnego śledztwa w sprawie zarzutów nadużycia siły przez funkcjonariuszy specjalnego oddziału ukraińskiej milicji Berkut - apeluje Amnesty International. - Jak do tej pory około 35 osób usłyszało zarzuty “chuligaństwa”, a dziesiątki innych trafiło do szpitala z obrażeniami. Co najmniej jedna osoba po złożeniu skargi dotyczącej użycia siły przez funkcjonariuszy została poddana agresywnemu przesłuchaniu przez prokuratorów, które zakończyło się hospitalizacją. Właśnie dlatego organizacja postanowiła w ostatniej chwili do listy więźniów sumienia, których będzie bronić w tym roku podczas Maratonu Pisania Listów dołączyć demonstrantów z Majdanu. Żeby się za nimi wstawić można też na stronie www.amnesty.org.pl podpisać petycję.
Wrew pozorom pomoc niesłusznie uwięzionym nie zawsze wymaga wielkiej odwagi i heroicznego wysiłku. 14 i 15 grudnia br. wystarczy wziąć udział w Maratonie Pisania Listów, organizowanym w wielu miejscach w całej Polsce przez organizację Amnesty International. Jeżeli komuś w tym czasie obowiązki nie pozwalają na wyjście z domu, może napisać list odręcznie, na własnym biurku lub też na własnym komputerze (a następnie go wydrukować).

Organizacja od wielu dekad skupia się na obronie praw ludzi, prześladowanych przez reżimy totalitarne, autorytarne, paramilitarne oddziały, ale czasem i państwa demokratyczne czy też kapitalistyczne korporacje. Za prześladowania mogą zostać uznane tortury, pozbawienie wolności bez wyroku sądu lub uwięzienie za poglądy, np. wpis na Facebooku.

W 1977 r. AI została za swoją działalność nagrodzona pokojowym Noblem. W tamtych czasach wsparcie Amnesty otrzymywali m.in. polscy opozycjoniści, jak np. Adam Michnik czy Antoni Macierewicz, a w ostatnich latach chociażby wrogowie dyktatorów z państw Europy Wschodniej, jak białoruski opozycjonista Aleś Bialacki czy rosyjskie artystki z punkowej kapeli Pussy Riots zesłane na kilka lat do łagru za wykonanie satyrycznej piosenki w cerkwi.

Wolność dla blogera
Maraton Pisania Listów to akcja, którą na początku lat dwutysięcznych wymyślili polscy działacze AI. Szybko podchwycili ją ich koledzy z innych krajów. Dziś na całym świecie wysyła się ponad milion listów, które trafiają do władców, dyktatorów i prezydentów. W około 30 proc. przypadków wszechwładni, wydawałoby się, przywódcy uginają się pod presją opinii publicznej.

W tym roku AI wezmą w obronę Białorusina Ihara Cichaniuka, który działał na rzecz praw homoseksualistów i został pobity przez policję. Trzech rosyjskich demonstrantów, którzy zostali zatrzymani po manifestacji na placu Błotnym w Moskwie. Meksykankę Miriam López, którą żołnierze porwali i wielokrotnie zgwałcili. Tunezyjczyka Jabeura Mejri, skazanego na więzienie za... komentarze na Facebooku. W tym roku nie zabraknie za to polskiego akcentu. Wolontariusze napiszą listy w obronie Romów z wrocławskiego koczowiska, których władze miasta chcą przymusowo wysiedlić oraz w obronie trzech muzułmanów nielegalnie uwięzionych i prawdopodobnie torturowanych w bazach CIA na terenie naszego kraju. - Sprawa tajnych więzień CIA nie jest nowa – odpowiada Leszczyński. – Problemem staje się w tym przypadku przewlekłość postępowania.

W zeszłym roku podziękowania nadeszły m.in. od Roxany Baldetti, wiceprezydent Gwatemali, do której kierowane były apele w sprawie Marii Isabel Franco, nastolatki, która padła ofiarą gwałtu i morderstwa. Nową nadzieję na sprawiedliwość otrzymała też społeczność Bodo w Nigerii, która w 2008 roku ucierpiała na skutek wycieku ropy.

Polski akcent
W tym roku AIl wezmą w obronę Białorusina Ihara Cichaniuka, który działał na rzecz praw homoseksualistów i został pobity przez policję. Trzech rosyjskich demonstrantów, którzy zostali zatrzymani po manifestacji na placu Błotnym w Moskwie. Meksykankę Miriam López, którą żołnierze porwali i wielokrotnie zgwałcili. Tunezyjczyka Jabeura Mejri, skazanego na więzienie za... komentarze na Facebooku. Na stronie maratonu nie wymieniono natomiast demonstrantów pobitych przez milicję na kijowskim Majdanie. - Przygotowania do maratonu to długi proces - tłumaczy Marcin Leszczyński. - Lista została zamknięta już we wrześniu, kiedy nikt nie mógł przewidzieć protestów na Ukrainie. Nie oznacza to, że nie będziemy monitorować sytuacji u naszych sąsiadów .

Działaczy Amnesty zaskoczył natomiast fakt, że władze Wrocławia wystąpiły przeciwko Romom z tamtejszego koczowiska na drogę sądową. - Zgodnie z międzynarodowymi zasadami postępowania standardem w takiej sytuacji są konsultacje, a nie wyrzucanie rodzin z dziećmi na bruk – podkreśla. - Niezależnie od sympatii i prywatnych przekonań, w takich przypadkach władze powinny kierować się wymogami prawa, a nie słupkami poparcia – kończy Leszczyński.

Informacje praktyczne:

Początek akcji w sobotę 14 grudnia o godzinie 12. Koniec w połdunie dnia następnego. W Warszawie wolontariusze spotkają się m.in. w Stowarzyszeniu Lambda przy ul. Żurawiej 24 A/4. W Poznaniu - w Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty przy ul. K. Potockiej 37. W Krakowie - w Nowej Prowincji przy ul. Brackiej 3 - 5. W Gdańsku - m.in. w klubie Medyk przy ul. Dębowej 7. Tam start w sobotę o godz. 16. We Wrocławiu - w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Koszarowej 3. W Katowicach - m.in. w LOprzy ul. Studenckiej 18. W Łodzi - m.in. w Niebostanie przy ul. Piotrkowskiej 17.

Pełna lista miejsc pod adresem amnesty.org.pl.

Patriotycznie zakręceni! Znasz takich? Zgłoś kandydata!

Skomentuj:

Patriotycznie Zakręceni: Maraton Pisania Listów - kartka papieru w walce o wolność

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2013.12.26 12:56:30

Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13

Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13

Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13

Postrzelony 13 Maja

9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13



Zmarł w 13 tygodniu roku.

JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter

czy to zbieg okoliczności ?



prześlij to dalej niech inni myślą...

Sorry, ale musi się spełnić. ...

Pomyśl sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie...

Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz,

To funkcjonuje.

Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie

spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości.



Wypowiedz życzenie jak skończy sie

odliczanie:

10...

09...

08...

07...

06...

05...

04...

03...

02...

01...



*Wypowiedz życzenie*



Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy

Jeśli tego nie zrobisz stanie się

przeciwność Twojego życzenia

2013.12.23 22:31:10

Piszę ten list po to, żeby pokazać że mam w nosie akcję pisania listów.

2013.12.23 06:41:35

Patriotycznie zakreceni mysle ze nie wiedza co to jest dobre imie Polski. Bo jakoś nie widzę aby w tym artykule i innych pt "Patriotycznie Zakręceni: Maraton Pisania Listów" namawiał ktoś z nich i ich prezydent POtriota do pisania listów do władz Izraela z petycja o zaprzestanie wychowywania żydowskiej młodzieży w nienawiści do Polski i wmawiania im oraz całemu Światu tzw" polskich obozów koncentracyjnych a nie niemieckich", co obraża nas Polaków i wpływa na złą opinię o Polsce. Kto ma wątpliwość niech obejrzy filmy o izraelskiej młodzieży, która co roku przyjeżdża do Oświęcimia. Na youtube pokazano jak Wychowuje się izraelską młodzież w nienawiści do Polski.

http://www.youtube.com/watch?v=nu6t9YmHvT4 

http://www.youtube.com/watch?v=V5QkArTA0Hc&feature=related i na

http://turystyka.wp.pl/title,Izraelscy-turysci-jak-widza-Polakow,wid,15983212,wiadomosc.html?ticaid=1114d7

2013.12.12 22:12:06

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.

Wejdź na tą stronę: http://elokalizacja.com.pl/dewe



Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"



a zobaczysz gdzie jest i co robi. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

2013.12.12 20:19:28

nie szanujesz nikogo poza sobą, poziom intelektualny masz jak ameba, pierdolisz trzy po trzy, to się do tego poziomu dostosowałem, to raczej twoi idole, nie masz tylko sposobności do wyrażenia wprost nienawiści w sposób jaki mieli/ miały przytaczane osoby i instytucje. Wszystko to wina Żydów, ale gdzie Ci żydzi to już jedn diabeł wie. Nie ma znaczenia. Na kogoś trzeba zwalać swoje kompleksy i problemy. Zawsze lepiej zacząć od kogoś niż od siebie. tylko dlatego z tobą dyskutuje żeby ci uświadomić,że w tej sytuacji każdy miecz jest obusieczny, dotarło!?! ja również żegnam ozięble, znudziło mi się. Nara.

2013.12.12 19:25:58

przykro mi że nie uszanowałem twojej ulubionej ksiązki, twojego idola i twojej ukochanej instytucji, wybaczysz mi

2013.12.12 18:32:10

Nie ma to jak cham bije się z ironią. Nie obrażałem Cię a prowokowałem, nie stać Cię na więcej boś siermiężny jak sierp radziecki. Swoją drogą człowieku pisze się /Mein Kampf/ i /Himmler/. /N.K.W.D./ z dużej> bo to skrót nazwy instytucji jaka by nie była nazwy własne, Myślę,że twój umysł osaczają jednak mary, ale to nie Syjoniści- to mary podobne do urojeń pacjentów z Aleksandrowskiej. Pozdr.

2013.12.12 11:35:25

Wszystkim Poakom życzę WESOŁYCH ŚWIAT......POzostałym WESOŁEGO SZABASU ale....już u siebie w Izraelu:)

2013.12.12 10:16:11

parch = żyd.

Źle dobrane ksywy wprowadzają w błąd.

2013.12.12 10:12:46

zt (gość) Zaspałeś/aś znowu???

Fajnie masz i codziennie imprezka.

No a co na to wątroba???

Nie ma to jak POd Chojakiem.

Foto na stronie: http://sklave.manifo.com/foto-szopka

2013.12.12 09:36:26

sklave do roboty się weż placku i nie pij wody z kaloryfera !!!!!!!!

2013.12.12 08:30:55

Rozumiem , ze ten brudny i zawszony parch to POdstepny i fałszywy chazar wyznawca Talmudu?:)



A Talmud mówi:

Dobry Żyd to zakamuflowany ŻY:D

Zdemaskowany Żyt to głupi rzyt ;)



My już was dawno zdemaskowaliśmy...głupie rzytki!!!

2013.12.12 07:50:13

Wal się brudny i zawszony parchu.

2013.12.12 06:58:08

Idee sięgnęła bruku, jękły głuche kamienie....

Zniewoleni piszą listy o wolność dla innych.

Swoisty cyrk który przypomina bicie kolejnego rekordu.

Wolny Majdan.

Oligarchia światowa chce przejąć kontrolę nad wolną Ukrainą.

Tak jak to zrobiła przy pomocy KORu i marionetki Wałęsy w Polsce.

Tak chce to zrobić na Ukrainie przy pomocy pieści Kliczki i warkocza Tymoszenki

No i demokracja zapanuje. Zamiast pały... pięść Kliczki. Zamiast stryczka... warkocz Tymoszenki.

Prezes na Majdanie w Kijowie.

Foto na stronie http://sklave.manifo.com/galeria

2013.12.12 06:35:26

http://rumia.naszemiasto.pl/artykul/2097980,palestynskie-terytoria-okupowane-wioska-nabi-saleh,id,t.html#57c50112b5dfaf88,1,3,6

2013.12.12 06:32:09

TAK WŁASNIE MYŚLĄ PANOSZĄCE SIĘ W POlsce CHAZARY!

2013.12.12 06:30:18

...jasne doniesiesz...nas wyślą na ,, Sybir" a tobie PO nas majątki zapiszą?



POtem twoje prawnuki( tfu) przyjadą i będą żądały od państwa POlskiego zwrotu majątku......, który w taki sposób właśnie ukradłeś Polakom!

2013.12.12 01:28:18

nie obrażaj mnie, nie jeste muzumaninem tylko jestem SYJONISTĄ, chcielibyśmy zabiać Polaków tak jak piszesz ale prawo tu na to nie pozwala, musimy ich wykańczać ekonomcznie, no cóż hitler napisał majn kampf na podstawie naszego talmudu, więc to co robił himler go przeraziło nie dziwimy się, a ekonomiczne metody wykańczania Polaków nie pozwalaja nawet na stryczek,krzesło, zastrzyk szkoda było by szybciej jak za syjonistów nkwd ci to mieli możliwości i fantazje torturowania Polaków, ja się nie czuje w Polsce osaczony bo syjonistów jest tu tak wielu że czuje się jak u siebie.Nie mjeszkam w Betlejem przecierz to ochydne mjasto dla nas, tam urodził się Jezus, a my syjoniści go nie nawidzimy. sądze po twojej odpowjedzi że ty nie jesteś głupi ty jesteś popierdolony.

2013.12.12 00:11:51

Pytanie było retoryczne. Rozumiem wypowiedź tak,że jednak chcielibyście zabijać z tego powodu tylko po pierwsze nie jest to bez sądu możliwe, a po drugie mierzi was tylko technika. Cóż, Himmler też nie mógł spokojnie patrzeć na latający mózg ciężarnej rozstrzeliwanej kobiety. Brak zniżania się "do ich poziomu" wnoszę,że może nie wyrywanie ząbków ale stryczek,krzesło, zastrzyk? Techniki represji to wciąż odrębna historia. Swoją drogą; skoro już mi wymyślasz na "ty z małej litery" nie pozostanę dłużny. (Z małej) jesteś muzułmaninem? czujesz się osaczony przez Żydów? Mieszkasz w Betlejem? W przeciwnym razie twa wypowiedź wskazuje na to, że to nie ja jestem głupi.

2013.12.11 18:48:12

nie my nigdy nie zniżymy się do ich poziomu np. oni w palestynie zabijają Palestyńczyków czyli dzieci ,starców bez wyjątku a ty albo udajesz żę tego nie wiesz albo jestes taki głupi

2013.12.11 17:45:21

PRZESTANCIE BO ZARAZ NA WAS DONIOSE !!!

2013.12.11 17:43:30

[..] Rządy k.u.r.w.o. s.k.u.r.w.y.s.y.n.ó.w. i faszystowskiego Watykanu[..] To cytaty niejakiego Pana który już twierdzi, że jesteśmy "Judeopolonią". Mieszka w pow. poddębickim we własnym "państwie". Moim skromnym zdaniem powinien się stać miejscem pielgrzymek różnej maści oszołomów, żeby razem gdakali przy wódeczce nad losem umęczonej ojczyzny. A poważnie, Ludzie skąd Wy jesteście? Czy gdyby przyszło Wam rządzić chcielibyście wytruć wszystkich uważanych przez Was (prawdziwych i domniemanych) Żydów, Chcielibyście zabijać z tego powodu także kobiety,dzieci, starców onych Żydów? Nakazalibyście wyrywać im po śmierci zęby jak Onkel Adi?

2013.12.11 17:23:50

Chcesz wiedzieć gdzie są twoi znajomi, partner, dziecko?

Dzięki temu programowi dowiedziałem się że mój szef jeździ do klubu "ze striptizem" i używa sb do woli!

Wystarczy znac numer szukanej osoby. Polecam Łukasz.



http://elokalizacja.com.pl/qfhq

2013.12.11 17:16:04

Albo autor nie wie, czym zajmuje się AI, albo nie rozumie pojęcia ,,patriotyzm". porażka!

2013.12.11 17:06:36

Od zawsze z jakiegoś tylko Żydom nieznanego powodu, byli wszędzie i przez wszystkich prześladowani. Oni nie chcą znać powodów, nie przyjmują ich do wiadomości. ... Nazwiska, narodowość, zmieniają ludzie, którzy chcą ukryć swoją prawdziwą tożsamość. Tak robią ścigani przez prawo, zbrodniarze, przestępcy, szpiedzy, oszuści, ludzie o złych intencjach wobec tych wszystkich, przed którymi ukrywają swoją tożsamość. Taki rodzaj podłej asymilacji, udawania kogoś innego, nazywa się zawszeniem lub zaszczurzeniem nacji. Nikt nie chce mieć nic wspólnego z kimś, kto przez całe lata udawał, że jest kimś innym niż rzeczywiście jest! Nie możemy ukryć naszej złości, niechęci a nawet nienawiści wobec osobników, którzy latami nas okłamywali, co do swojego pochodzenia i nazwiska. Tacy ludzie nie zasługują na szacunek. Ich istnienie pośród nas staje się zagrożeniem dla naszej jedności, własności i patriotyzmu. Polacy nie zmieniają nazwisk osiedlając się poza swoim krajem, podobnie jak inne nacje Europy tego nie robią. Wtopić się pod fałszywą tożsamością w obcy naród potrafią tylko Żydzi. To nie wstyd przynależności narodowej każe im zmieniać tożsamość, udawać kogoś innego, podszywać się pod narodowość, pośród której zamieszkali. To chęć obrabowania, zawłaszczenia cudzej własności, zdominowania nacji, rozsadzenia jej od wewnątrz, zawłaszczenia jej majątku, objęcia nad nią przywództwa, dla swoich i tylko swoich korzyści!