18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów Tumski. Co jeszcze kryje?

BAKO
Szczątki pallatium pierwszych Piastów odkopano niedawno w pobliżu znajdującego się obok Katedry kościoła pw. Najświętszej Marii Panny.
Szczątki pallatium pierwszych Piastów odkopano niedawno w pobliżu znajdującego się obok Katedry kościoła pw. Najświętszej Marii Panny.
Ostrów Tumski to najstarsza część Poznania. Tutaj zbudowano pierwszy gotycki kościół, którego fragmenty znajdują się w podziemiach Katedry. W niej pochowani zostali Mieszko I i Bolesław Chrobry.

Nowe wykopaliska

Szczątki palatium pierwszych Piastów odkopano niedawno w pobliżu znajdującego się obok Katedry kościoła pw. Najświętszej Marii Panny. Prace wykopaliskowe trwają. Kościół został ufundowany ok. 965 r. jako kaplica dla Dąbrówki, żony jeszcze pogańskiego Mieszka I. W I połowie XV wieku został przebudowany. Kkształt, jaki mu wówczas nadano, zachował do dziś.

W kościele NMP trwają prace renowacyjne i zwiedzanie go nie jest możliwe. Wykopaliska również nie są jeszcze przygotowane dla zwiedzających. Jak się jednak dowiedzieliśmy, archeolodzy są na stanowisku mniej więcej do godz. 15, nie licząc sobót i niedziel. Można więc spróbować czegoś się dowiedzieć.

Pierwsza akademia

Będąc na Ostrowiu Tumskim nie sposób nie spojrzeć na budynek Akademii Lubrańskiego, zbudowany w latach 1521-1527. Mieści się tu Archiwum Diecezjalne. Obok Ratusza jest to w Poznaniu jedyny przykład architektury XVI-wiecznej. Akademia, fundowana w 1518 roku przez biskupa Jana Lubrańskiego, była pierwszą w Poznaniu szkołą wyższą. Statusu uniwersyteckiego jednak nie uzyskała z powodu protestów Wszechnicy Krakowskiej. Przetrwała do 1780 r. Do jej wychowanków należeli m. in. słynny poeta doby Odrodzenia Klemens Janicki i lekarz Józef Struś.

Naprzeciw Akademii Lubrańskiego, w niewielkim budynku z XIX wieku znajduje się Muzeum Archidiecezjalne. Można w nim podziwiać m. in. zbiory rzeźby gotyckiej, malarstwa polskiego i obcego, wyroby złotnicze. Muzeum otwarte jest od poniedziałku do soboty w godz. od 9 do 15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto