Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów Lednicki. Wyspa pierwszych Piastów

ELKA, d.ł.
Ostrów Lednicki położony jest 2 km od szosy Poznań - Gniezno (dojazd autobusem PKS do przystanku Dziekanowice) i 5 km od stacji PKP w Lednogórze.

Na wyspie zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 r.)

Przedmioty kultu

Na lądzie stałym eksponowane są zabytki obrazujące dzieje grodu lednickiego. Stała ekspozycja "Początki chrześcijaństwa w Polsce - Ostrów Lednicki" łączy oryginalną rekonstrukcję X-wiecznej lednickiej kaplicy - baptysterium z prezentacją najstarszych zabytków kultu chrześcijańskiego z naszych ziem. Na ich tle ukazuje bogactwo rezydencji na Lednicy, wykraczające swoim znaczeniem ponad znane z innych ośrodków ówczesnej władzy zespoły zabytkowe, a wyrażające się poprzez wyjątkowy w skali Słowiańszczyzny Zachodniej zespół przedmiotów kultu, złotych oraz uzbrojenia (najliczniejsza kolekcja w Polsce).

Ślady z przeszłości

Ostrów Lednicki to jedno z najciekawszych miejsc w Wielkopolsce. Na tej wyspie o powierzchni 7,5 ha istnieją ślady osadnictwa sprzed 6 tysięcy lat. Od IX do X wieku znajdował się tutaj potężny gród, który był jednym z dwóch ośrodków tworzących państwo polskie. Istnieją także hipotezy, że właśnie tutaj odbyły się uroczystości Chrztu Polski w 966 roku.

Prawdopodobnie tutaj też przyjmowany był cesarz Otton III. W palatium odbyła się uczta na jego cześć. To tutaj stacjonowały najwspanialsze oddziały rycerzy polskich, o czym świadczą znaleziska archeologiczne.

Zachować dla potomnych

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy powstało w 1969 r. w celu prowadzenia badań, ochrony oraz udostępnienia preromańskich reliktów archeologicznych na wyspie Ostrów Lednicki. Dzisiaj znajdują się tutaj najbogatsze w Polsce, a prawdopodobnie także w Europie, zbiory militariów wczesnośredniowiecznych. Podczas wykopalisk odnaleziono 8 mieczy, w tym jeden, który mógł należeć nawet do władcy. To jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć ślady, i to wyraźne, pierwszych mieszkańców polskich ziem i prześledzić proces powstawania państwa polskiego.

Grody i skanseny

W strukturze muzeum znajdują się następujące oddziały: Wielkopolski Park Etnograficzny, Rezerwat Archeologiczny Gród Piastowski w Gieczu, punkty etnograficzne w Moraczewie i Rogierówku (wiatraki) oraz wczesnośredniowieczny gród w Grzybowie. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy należy do największych tego typu obiektów na wolnym powietrzu w Polsce. Jednocześnie jest jednym z częściej odwiedzanych miejsc na Szlaku Piastowskim.

Muzeum czynne jest od 05.04. do 30.04.2009 r. - codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach od 9.00 do 17.00, od 01.05.do 30.06.2009 r. - do godz. 18.00, od 01.07. do 31.10.2009 r. - do godz. 17.00 (od 1 listopada nieczynne). W niedziele i święta czynne jest od godz. 10.00, a w okresie od 01.05. do 30.09.2009 r. do godz. 18.00. Prom na Ostrów Lednicki kursuje od 15.04. do 30.11. Bilet (Ostrów Lednicki i Mały Skansen) kosztuje 8 zł (ulgowy - 4 zł).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto