Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w szkole w Parkowie [ZDJĘCIA]

Jakub Przybysz
W Szkole w Parkowie odbyła się uroczysta akademia, podczas której oddano cześć Powstańcom Wielkopolskim. Najważniejszą częścią uroczystości był jak zwykle Apel Powstańczy, przypominający uczestników powstania z naszych okolic.

Grudzień w Wielkopolsce kojarzy się nie tylko ze świętami Bożego Narodzenia, nastrojem oczekiwania, choinką, gwiazdką i jedyną w swoim rodzaju aurą. Kojarzy się też nieodmiennie z bohaterskim zrywem naszych przodków. Z pamiętną zimą 1918/1919 roku. Z niepodległością, która przyszła po latach. I ze zwycięstwem.

W Szkole Podstawowej w Parkowie od wielu lat upamiętniane są wydarzenia, przypominając "tych, którym się udało". Za te działania szkoła otrzymała certyfikat Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu za udział w projekcie w związku z obchodami 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Pamiętamy!”.

Nie mogło zabraknąć uroczystości upamiętniających tamte wydarzenia w setną rocznicę powstania. Czternastego grudnia odbyła się uroczysta akademia podczas której oddaliśmy cześć powstańcom wielkopolskim. Dyrektor szkoły Małgorzata Cyranek przemawiając do uczniów zwróciła szczególną uwagę na potrzebę pamięci o powstaniu i powstańcach.
- Zakończona pełnym sukcesem Wielkopolska Insurekcja stała się dla nas, Wielkopolan, źródłem dumy i powodem do chluby, a także ważnym zobowiązaniem – jesteśmy winni szacunek i wdzięczność naszym przodkom, których wysiłek zbrojny przyczynił się do powrotu Polski na mapę Europy. Dziś ożywiamy pamięć. Takie spotkanie jak nasze dzisiejsze dedykujemy pamięci powstańcom. Tym, którzy stali na czele powstania w Poznaniu: Stanisławowi Taczakowi, Józefowi Dowbór-Muśnickiemu, ale przede wszystkim tym wielu tysiącom powstańców bez których to powstanie nigdy by nie zakończyło się sukcesem - mówiła dyrektor szkoły.

O historii powstania, z uwzględnieniem powstańców z 1806 roku, opowiedział uczniom historyk Krzysztof Działo, zwracając uwagę na to, że Wielkopolanie odnieśli zwycięstwo nie przypadkiem, ale stało się to dzięki ich zdolnościom i odpowiedniemu przygotowaniu.
- Kiedy po raz pierwszy ktoś odnosi sukces możemy usłyszeć: fuks, przypadek, szczęście. Jednak kiedy ktoś powtarza to osiągnięcie to trudno już mówić o przypadku. Tylko najlepsi to potrafią. To świadczy, że ten kto to osiągnięcie powtórzył zrobił to, bo potrafił wykorzystać doświadczenie z poprzedniego sukcesu. Wielkopolanie to potrafili - mówił.

Kontynuacją wystąpienia było przedstawienie przygotowane przez Krzysztofa Działo przy pomocy Roberta Dobrogowskiego i Marzeny Działo zatytułowane "...ta co nie zginęła, wyrosła z naszej krwi". Uczniowie przy pomocy relacji prasowych z "Kurjera Poznańskiego" i "Dziennika Poznańskiego" przypomnieli najważniejsze wydarzenia powstańcze. Wszystko przedzielone było melodiami zarówno z Powstania Wielkopolskiego: "Marsylianka Wielkopolska", "Kolęda o pancerniku", "Marsz, marsz Dowborze", jak i popularnymi: "Biały krzyż", "Kolęda dla nieobecnych".

Najważniejszą częścią uroczystości był jak zwykle Apel Powstańczy przypominający uczestników powstania z naszych okolic. Apel prowadzili Julia Mumot i Eryk Janowicz. Pierwszy znicz pod krzyżem powstańczym ku czci Józefa Wybickiego i powstańców z 1806 roku złożyli: dyrektor Małgorzata Cyranek w asyście przewodniczącej samorządu szkolnego Ady Korybalskiej oraz Martyny Janki. Następnie pamięć przywódców powstania z 1918 roku generała Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz majora Stanisława Taczaka uczcili: vicedyrektor szkoły Danuta Talar-Soloch oraz Julia Szymańska i Cyprian Nowakowski.

Znicze pamięci dla upamiętnienia wszystkich powstańców ziemi rogozińskiej złożyli uczniowie reprezentujący poszczególne miejscowości:
* ku czci powstańców z Parkowa i Józefinowa –Jakub Niezborała, Amelia Zachwyc i Szymon Mroczyński, a nazwiska powstańców odczytali: Wiktoria Mąkosa, Joanna Kukla, Jagoda Lis, Monika Jezierska, Krystian Szmania, Patryk Sierakowski, Michalina Radke;
* ku czci powstańców ze Słomowa i Szczytna - Radomir Łabędzki, Nikola i Filip Klose, a nazwiska odczytali: Daria Olech, Marta Szacik, Jakub Klose, Zuzanna Mielcarek;
* ku czci powstańców z Grudnej, Wełny i Kaziopola – Łukasz Sosiński, Emilia Kaźmierczak, Miłosz Kaleta, powstańców przedstawili: Kacper Kaźmierczak, Patryk Tecław, Konstancja Wolna, Paulina Sosińska, Karol Błądek, Iza Waszkowiak, Karolina Perek ;
* ku czci powstańców z Jaracza – Mieszko Perlicjan, Cyprian Kasperek, Bartosz Marciniak. Nazwiska powstańców odczytała Emilia Springer;
* ku czci powstańców z Rogoźna – Marcel i Kamil Krenz oraz Julia Kmak. Wybranych powstańców z Rogoźna przedstawili: Jakub Baranowski i Jakub Niezborała

Na zakończenie uroczystości rozstrzygnięto konkurs plastyczno-historyczny "100-lecie Powstania Wielkopolskiego". Wśród wyróżnionych i nagrodzonych znaleźli się: Alexandra Gomez-Górska, Kacper Ciesiółka, Szymon Mroczyński, Amelia Zachwyc, Weronika Błachitka, Anastazja Filipowicz, Samuel Łabój, Izabela Waszkowiak, Jakub Baranowski, Jakub Mroczyński. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie (a było ich 34) z rąk dyrektor M. Cyranek i D. Talar-Soloch otrzymali pamiątkowe dyplomy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto