Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2018 w Poznaniu. Na co warto się wybrać? [NOC MUZEÓW 2018 PROGRAM, MAPY]

Sebastian Gabryel
Imprezy w Poznaniu - zobacz zapowiedzi, obejrzyj zdjęcia i relacje
Imprezy w Poznaniu - zobacz zapowiedzi, obejrzyj zdjęcia i relacje Grzegorz Dembiński
Nocy Muzeów 2018 w Poznaniu to 53 instytucje kultury i sztuki ze stolicy Wielkopolski i okolic. Aby ułatwić Wam układanie własnego programu, przedstawiamy subiektywny przewodnik po najciekawszych wydarzeniach w ramach tej wyjątkowej, jedynej w roku nocy.

W ubiegłym roku w Nocy Muzeów uczestniczyło ponad 70 tys. poznaniaków. Czy tegoroczna edycja pobije ten rekord? Przekonamy się o tym już za kilka dni. W nocy z 19 na 20 maja na mieszkańców czekać będzie mnóstwo atrakcji – nie tylko w muzeach, ale również instytucjach kultury i galeriach. Na co warto wybrać się pod osłoną nocy?

1. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Jednym z najciekawszych punktów w programie Muzeum Narodowego będzie spacer oprowadzający po dziesięciu najważniejszych arcydziełach muzeum (godz. 22.30), których nie można zobaczyć nigdzie indziej. Mowa choćby o „Grze w szachy” renesansowej malarki Sofonisby Anguissoli czy słynnej „Plaży w Pourville” impresjonisty Claude’a Moneta.


2. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe zaprasza na pokaz broni, musztry i umundurowania strzelców Powstania Wielkopolskiego (godz. 20.15). Trudne realia życia formacji – walczących nie tylko w naszym regionie, ale również na Wschodzie – prezentować będą specjalne grupy rekonstrukcyjne.

ZOBACZ TEŻ:


3. Muzeum Etnograficzne w Poznaniu

Wystawa „Smutkeliai. Litwińskie świątki z kolekcji Gediminasa Petraitisa” zostanie zaprezentowana w Muzeum Etnograficznym (godz. 17-1). To wybór aż 50 rzeźb, w większości pochodzących z XIX wieku, należących do prywatnych zbiorów słynnego kolekcjonera.


4. Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

W Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie odbędą się dwa wyjątkowe koncerty. Pierwszy z nich zagra mistrzyni piosenki literackiej Magda Umer, która wspólnie z pianistą Wojciechem Borkowskim zaprezentuje utwory ze swoich ostatnich płyt (godz. 18.30). Ciekawie zapowiada się też występ aktorki Joanny Szczepkowskiej, która weźmie na warsztat ballady Mickiewicza (godz. 20).

Czytaj więcej na następnej stronie >>>

5. Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Oryginalną ofertę ma również Biblioteka Raczyńskich, która w Galerii Atanazego pokaże wystawę o kulinarnej Wielkopolsce XIX wieku (godz. 17-23). Będzie można dowiedzieć się, co jadali i jak gotowali nasi przodkowie. Miłośnicy teatru powinni zainteresować się spektaklem „Prawdziwy opis wypadku z p. Waldemarem” w reżyserii Tomasza Zajchera, który zostanie wystawiony w Bibliotece PTPN (godz. 22) Sztuka oparta jest na motywach twórczości legendarnego Edgara Allana Poego i zabiera widzów w tajemniczy świat mesmerycznych seansów.

Sprawdź też:


6. Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

W Centrum Kultury Zamek będzie można zwiedzić zwykle niedostępne zakamarki Gmachu Dyrekcji Poczty (godz. 18, 19 i 20.30), a w Muzeum Archeologicznym poznać fascynujące królestwo Mezopotamii (godz. 17-1). Przybędą Sumerowie, Persowie, Babilończycy...


7. Muzeum Farmacji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu

Swój udział zapowiada również Muzeum Farmacji, w którym dr Jan Majewski, prof. Anita Magowska i dr Hanna Cytryńska opowiedzą o udziale aptekarzy w Powstaniu Wielkopolskim, opowiedzą ciekawe historie o dawnych lekach i poznańskich aptekach (godz. 17-19).


8. Salon Muzyczny - Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu

W salonie muzycznym Muzeum Feliksa Nowowiejskiego, utalentowana skrzypaczka Barbara Żołnierczyk wykona utwory Nowowiejskiego, Czajkowskiego i Saint-Saensa (godz. 19). W tym samym czasie Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza zaprasza na warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi pt. „Zbudujmy miasto!” (godz. 18-20). Najmłodsi będą mogli poczuć się jak miejski architekt Jan Baptysta Quadro, budowniczy poznańskiego Ratusza.

  • Noc Muzeów w Poznaniu 2018
  • noc z 19 na 20 maja
  • wstęp na wydarzenia jest bezpłatny
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto