Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niekorzystne umowy

MIKO
Przykłady niedozwolonych klauzul, które stosują niektóre firmy we wzorcach umów, znajdują się w rejestrze prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przykłady niedozwolonych klauzul, które stosują niektóre firmy we wzorcach umów,
znajdują się w rejestrze prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wciąż jeszcze pewna liczba firm posługuje się gotowymi wzorami umów standardowych, które usprawniają kontakt z klientem. Zanim je podpiszemy, dokładnie zapoznajmy się z ich treścią. Niektóre postanowienia mogą być bowiem dla nas niekorzystne.

Rejestr prezesa

Przykłady niedozwolonych klauzul umownych zawartych w takich wzorcach podaje Kodeks cywilny. Inne - na nasze szczęście - znajdują się w rejestrze prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostępnym poprzez internet (www.uokik.gov.pl). Warto zapamiętać ten adres. - Większość z nas wie, że może wnieść skargę po zawarciu umowy z bankiem, biurem podróży, towarzystwem ubezpieczeniowym lub operatorem telekomunikacyjnym itd. Niewielu ma świadomość, że umowy możemy zakwestionować jeszcze zanim je podpiszemy, co jest bardziej dla nas bezpieczne - przypominają przedstawiciele Federacji Konsumentów.

Rażące naruszenie

Od czterech lat obowiązuje ustawa z 2 marca 2000 r. (Dz.U. nr 22, poz. 271) dotycząca m.in. niedozwolonych klauzul umownych, które mogą być zawarte w umowach standardowych, stosowanych w niektórych firmach. Z klientem negocjuje się tylko to, czego umowa dotyczy (np. ceny usługi, warunki spłat kredytu itp.), pozostałe postanowienia przenosi się do umowy ze wzorca. Wzorzec ten wiąże klienta, jeśli go otrzyma lub jeżeli jest on wywieszony w lokalu przedsiębiorstwa. Ze względu na objętość tych umów, zwykle nie analizujemy ich treści dokładnie. Ustawa zmieniła jednak nasze prawa - nieuzgodnione indywidualnie postanowienia nie wiążą nas już, gdy np. rażąco naruszają nasze interesy.

Sąd oceni

Każdy, kto zetknie się z taką ofertą, może zaskarżyć sprytnego przedsiębiorcę jeszcze przed zawarciem umowy. Prawo takie ma także UOKiK, powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów oraz organizacje konsumenckie. Czy klauzule są dla nas krzywdzące, więc niedozwolone, ocenia Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (XVII Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego w Warszawie). Gdy to stwierdzi, klauzula trafia do rejestru prezesa UOKiK, a przedsiębiorca musi zrezygnować z jej stosowania we wzorcu umowy, pod groźbą kary grzywny. Nie mogą ich stosować także inne firmy. Prawomocne wyroki publikuje Monitor Sądowy i Gospodarczy.

Przykłady niedozwolonych klauzul

  • zastrzeganie dla firmy wypowiedzenia umowy bez podania ważnych przyczyn i terminu wypowiedzenia
  • nakładanie tylko na konsumenta obowiązku odstępnego w razie zerwania umowy lub zapłaty określonej sumy na wypadek rezygnacji z jej wykonania
  • zamieszczenie w umowie postanowień, z którymi konsument nie miał możliwości zapoznać się przed jej podpisaniem

Nasza akcja

Gazeta Poznańska prowadzi akcję Masz Prawo Wiedzieć, której celem jest promowanie prawa dostępu do informacji publicznej.

W ramach akcji:

  • informujemy Was o prawie dostępu do informacji publicznej
  • pokazujemy Wam w jaki sposób z tego prawa korzystać
  • wpływamy na urzędników, aby udostępniali Wam informację publiczną

Pamiętaj Ty też Masz Prawo
Wiedzieć!

Czekamy na informacje od Ciebie. Skontaktuj się z nami - telefon interwencyjny: 061 8606 001 lub e-mail: [email protected]
Dodatkowe informacje w internecie: www.maszprawo.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto