Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: bracia Jan i Józef Rajewscy z Krotoszyna

Łukasz Cichy
ppor. Józef Rajewski (z lewej) i mar. Jan Rajewski (z prawej)
ppor. Józef Rajewski (z lewej) i mar. Jan Rajewski (z prawej) arch. Marii Szafraniak
Bracia: Jan i Józef Rajewscy byli Powstańcami Wielkopolskimi z Krotoszyna i Wielkimi Patriotami.

Po opublikowaniu przez nas listy członków Związku Powstańców Wielkopolskich koła w Krotoszynie (w dwóch częściach) zgłosiła się do nas pani Maria Szafraniak, która oznajmiła nam, że na liście znajduje się dwóch jej krewnych. Mianowicie chodzi o ppor. Józefa Rajewskiego, który na liście oznaczony był pod numerem 1 oraz mjr. Jana Rajewskiego, który był oznaczony pod numerem 69. Okazało się, że podani żołnierze są braćmi babci pani Marii.

Jan i Józef Rajewscy byli synami obuwnika Johana Reicha (Jana Rajewskiego) i Marii zd. Jankiewicz.

Jan Reich (1857 - ?, syn Johanna Samuela Reicha i Rosiny zd. Meissner) i Maria Jankiewicz (1859-1924, córka Antoniego Jankiewicza i Konstancji Mądroszkiewicz) wzięli ślub w 1882 r. w Krotoszynie. Później wyjechali do Hamburga. Jan Grzegorz Rreich zmienił w 1887 r. nazwisko na Rajewski, a później zginął tragicznie utopiony w kanale portowym w Hamburgu. Po śmierci męża Maria Reich wróciła do Krotoszyna.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że na liście znalazł się błąd. Józef Rajewski vel Reich urodził się 4 lipca 1893 r., na liście jest jednak o 6 lat młodszy, dziś wiemy, że jest to błędna data. W czasie I Wojny Światowej służył w niemieckiej artylerii. W aktach delegata powiatowego koła Związku Powstańców Wielkopolskich (dostępne w internecie na stronie szukajwarchiwach.pl) znalazłem jego biogram i prośbę o odznaczenie go Krzyżem Niepodległości. - Z załączonych 3 zaświadczeń wynika, że ppor Rajewski Józef brał udział w Powstaniu Wlkp. w walkach pod Zdunami i okolicy w walkach tych czynny był jako dowódca plutonu w kompanji por. Władysława Garstki od 1 stycznia 1919 r. Przydzielony do 17 p.a.p. (Pułk Artylerii Polowej, później Pułk Artylerii Lekkiej-red.) pełni tamże wzorowo obowiązki oficera żywnościowego 2 dywizionu. Na stanowisku oficera żywnościowego - gorliwą obowiązkowością wyróżnił się w Powstaniu, nie mniej w organizacjach cywilnych na terenie miasta Krotoszyna bezustannie występuje w organizacjach ideowych i Rajewski zasługuje na Krzyż Niepodległości - możemy wyczytać w dokumentach.

Jego żoną była Maria zd. Kurzawska (29 stycznia 1904 r. - 18 sierpnia 1977 r.), córka Stanisława Kurzawskiego i Pelagii zd. Zydlewicz. Jej ojciec był restauratorem i posiadał lokal przy ul. Koźmińskiej 21.

Józef Rajewski zmarł 2 kwietnia 1965 r. i został razem z żoną pochowany na cmentarzu w Krotoszynie. W okresie międzywojennym był członkiem Związku Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie pod numerem 948 i jako zawód miał wpisane „kierownik firmy”.

Jan Rajewski urodził się 19 czerwca 1887 r. W czasie I Wojny Światowej był marynarzem. Jego żoną była Franciszka zd. Matuszewska (24 września 1891 r. - 22 grudnia 1956 r.). Mieli oni czwórkę dzieci: Urszulę, Stefana, Stanisława i Marię. Mieszkali przy ul. Farnej w Krotoszynie, tam, gdzie jego matka. Jan Rajewski zmarł 18 kwietnia 1958 r. i razem z żoną i matką spoczął na cmentarzu w Krotoszynie. W okresie międzywojennym był członkiem ZPW pod numerem 947 i jako zawód miał wpisane „kupiec”.

_________________________________________________________________________________________
II KIERMASZ WIELKANOCNY W ZDUNACH: WYSTĘPY DZIECI

II KIERMASZ WIELKANOCNY W ZDUNACH: STOISKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto