Napiszmy list, wesprzyjmy Ukrainę

redZaktualizowano 
Maraton Pisania Listów już w najbliższy weekend!
W weekend, 14 i 15 grudnia, odbędzie się wyjątkowa akcja - Maraton Pisania Listów. Przez 24 godziny będzie można pisać listy w obronie osób z całego świata. W tym roku działamy także w dwóch polskich sprawach. Piszemy w ponad 400 miejscach w całej Polsce!

Granica Polski z Ukrainą. Przeddzień Świąt Wielkiej Nocy 2013. Tych prawosławnych. Razem z przyjaciółmi właśnie wtedy zaplanowaliśmy weekend we Lwowie. Miało być sentymentalnie, bezstresowo. Do tego piękna pogoda. Słowem urlop doskonały. Tymczasem już w Medyce stanęliśmy jak wryci. Płonące opony, tłumy ludzi, oblężenie miejscowego dyskontu. Coś się stało? Nic, normalna – odpowiedział nam młody Ukrainiec. - Po prostu u was jest dużo taniej. Wszystko lepszej jakości. Kupujemy mięso, środki czyszczące. Zresztą niemal wszystko – machnął ręką i odszedł targając torby pełne polskich produktów.

Dwa dni później w podlwowskim magazynie prosimy o pomoc. Chcemy wezwać taksówkę ( nie ma jak się dostać do centrum, komunikacja miejska w naszym rozumieniu niemal nie istnieje). Podchodzi mężczyzna. Około sześćdziesiątki. Niezłą polszczyzną zamawia nam transport. – Tak jestem Polakiem, ale od kilkudziesięciu lat mieszkam we Lwowie. Rozwożę chleb i codziennie modlę się za tych ludzi. Tu nic nie jest normalne, nie da się normalnie żyć – mówi piekarz, który do Lwowa przywędrował za swoją miłością Iriną. Odjeżdża. My po kilku dniach jesteśmy z powrotem w Polsce. Jest dużo śmiechu, dzielenia się wrażeniami. W duchu jednak dziękujemy, że pobyt na Ukrainie był tylko egzotyczną przygodą , a nie codziennością.

Dzisiaj nadarza się okazja, by zademonstrować solidarność z naszymi sąsiadami. W najbliższy weekend przez 24 godziny każdy z nas będzie miał szansę wesprzeć pokojowych demonstrantów z Kijowa w ich walce o normalne życie biorąc udział w maratonie pisania listów Amnesty International. Warto. O tym, że nawet takie marzenia się spełniają przekonaliśmy się sami 25 lat temu!

- Rafał Wąsowicz, Redaktor Naczelny Nasze Miasto

Więcej o maratonie pisania listów, na stronach

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2014.02.15 18:26:26

bolszewickie pedały zrobią to co z Polską naukowcy za kiche

2014.02.15 18:25:06

bolszewickie pedały zrobią to co z Polską naukowcy za kiche

2014.02.05 01:15:27

No ja im wysle ale Polskie wojsko,aby odebrac nasz Lwow. Jeszcze czego Pomagac UPAincom hehehe jaja jakies.

2013.12.16 20:38:29

Mam czyste sumienie głosowałam przeciwko wstąpieniu Polski do unii. Przecietny ukrainiec dopiero zazna biedy jak wstąpia do unii europejskiej. Unia przyjmuje biedne kraje żeby znależć sobie nowe rynki zbytu a kraje te zmienić w magazyny bez własnego przemysłu. Nam zrobili tak dobrze ze młode rodziny nie moga się utrzymac w Polsce ale w Angli żyje im się nieżle. To celowa polityka zydów unijnych aby bez wojny zniewolic narody i wyzbyć ich z własnego majatku. Tylko zdrajcy narodu czerpią z tego korzyści i złodziej tacy jak rzad Tuska razem z nim na czele oraz Kaczyński również . Polacy we własnym kraju nie mają już nic ani banków, ani przemysłu ,ani sklepów, pustynia z dułgiem który będą spłacać conajmniej trzy pokolenia . Kraj finansowo uzależniony od światowej finansjery to kraj zniewolony. Jedynie Węgrzy się opamiętali. Polacy opamietajcie się i nie dajcie się otumaniać mediom którymi zarzadza PO. Jutro moze byc już POwszystkim.

2013.12.16 14:59:25

NIe mam zamiaru wspierać oprawców z UPA . Nie mam zamiaru wspierać żyda kliczkę i jego chazarskich kolegów . Nie mam zamiaru wspierać żydowskiej Unii i jej kłamstw. Jedno jest pewne , Żydowskie rządy PO-PSL skutecznie niszczą Polskę i dopną swego . Ciekawe kiedy się przebudzicie z letargu .

2013.12.16 11:42:26

Zo obrzydzeniem czyta się takie teksty jak wypociny" pro.SUDENDTKI" .Nie chodzi o krytykę bo mamy demos-cratos ,również w zakresie wygłaszania swojego zdania-opinii o otaczajacej nas rzeczywistości.Tylko tylko ,że należy zachować pewien umiar.Właśnie takie bełkoty "nienawiści'świadczą o zle pojmowanej demokracji w zkresie wolności słowa.Reasumując czyl ,najgorzej jak botulizm zaciemnia umysł...Co do samej Ukrainy to ich suwerenne ,demokratyczne/oby/prawo .Nie zawsze chodzi o"koryto" to powinno rozumieć, szczególnie Polskie społeczeństwo..Szlomka

2013.12.15 22:51:40

To teraz w centrum zamiast Kiepury będzie stał pomnik Bandery? PS. Fajny kod mam do wpisania: 6666.

2013.12.15 22:22:37

NAPISZ LIST I WESPRZYJ HISZPANIĘ.

http://www.prensaescrita.com/diarios.php?referer=none&url=none&pagina=http://www.elmundo.es

2013.12.15 21:07:38

ten wąsowicz to jakiś d e bil wydał polecenie i kaczmarek to wkleiła

2013.12.15 17:10:18

Miło czytać tak wartościowy,awierający kwintesencję tematy wpis jak "STUDENTKI" To najlepszy dowód że warto kształcić społeczeństwo,aby ciężko chor człowieczek o mózgu "macierewicza" NIGDY nie dorwał się do władzy !! NIGDY polscy-śląscy patrioci nie zapomną zamordowania (to najwłaściwszy wyraz) Posłanki Blidy,BELKOTU kaczyńskiego (celowo z małej litery) o cyt. OPCJI NIEMIECKIEJ narodu śląskiego !! Ukraina sama musi rozwiązać swoje problemy !! Do Unii i tak może wejść za ok.10 lat !! To spory szmat czasu !! Wpompowanie ok.50-100 mld euro-pamiętajmy-odbyłoby się i tak kosztem naszego narodu !! A naszych 2,6 mln Polaków pracuje z konieczności poza granicami kraju !! Po co ten KURDUPEL jechał na Ukrainę to tylko on wie !! Nie dla Ukrainy lecz dla walki o KORYTO władzy w Polsce !!

2013.12.15 17:00:11

Banderowcy nadaja sie do unii jak krowa pod siodlo. Najlepiej wychodzi im wymachiwanie siekierami na dzikich polach i tam niech zostana.

2013.12.15 16:18:12

...dziadkuf rzytkóf....

2013.12.15 14:21:28

W dópie mam ukraińców kturzy cieli pila na pol moich dziadkuf.

2013.12.15 13:50:26

jaś ty naprawdę tak myślisz co napisałeś?

2013.12.15 12:39:57

Jarosław Ukrainęzbaw !

2013.12.15 12:06:15

Ojciec Jarosława - Rajmund Kaczyński był prawdziwym i oddanym komunistą. Jarosław idzie w tąstronę. Jeszcze trochę i będzie jak Kim Ir Un.

2013.12.15 11:54:13

i dodaj do tego ale na początek katolików!!.

2013.12.15 09:44:09

Od powietrza, głodu, ognia i wojny, PiS-u i Kaczyńskiego, UCHOWAJ UKRAINĘ PANIE!!!

2013.12.15 09:36:09

Jestem Rebel, mam pierd.olca. W uchu kolczyk, w du.pie stolca

2013.12.15 08:12:33

Idź do mamusi to ci pieluchę zmieni.

2013.12.15 01:53:39

To najlepszy komentarz jaki słyszałem - brawo 100/100 !

2013.12.15 01:46:58

To prawda Węgrzy są naszymi szczerymi przyjaciółmi, niezależnie od "pogody" . Bratankowie są naszymi braćmi.

2013.12.14 21:53:20

1. Cyt.: "Gówno wiesz ,Panie Dobromił ..."

Cieszę się, że Ty wszystko wiesz. Bądź łaskaw przyjąć ode mnie wyrazy najwyższego podziwu.

2. Mogę Ci wymienić bardzo wiele zbrodni na świecie, w których Ukraińcy nie brali udziału.

I czego to dowodzi wg. Ciebie? No czego?

Czy kiedykolwiek oskarżałem Ukraińców o całe zło na tym świecie ? Nigdy.

3. Jeśli choć troszkę zainteresujesz się faktami na temat nadzwyczaj nieludzkich zbrodni Ukraińców na bezbronnej polskiej ludności cywilnej, to już nigdy więcej nie będziesz im przeciwstawiał innych zbrodni, nawet tych w Afryce dokonywanych przez "prymitywnych Murzynów". Nie ma takiej skali aby to można porównać !!!

4. Jakbym swoją wiedzę opierał tylko na osobistej znajomości jakiegoś 1 Ukraińca, to byłbym skończonym głupkiem. :)

Po wielu moich wpisach wyraźnie widać, że moja wiedza jest "troszkę" większa i poważniejsza. :)

2013.12.14 21:32:07

1. Nie znasz historii !!!

A znasz udziały % ilu kapo było Polakami, Ukraińcami a ilu Żydami ? Odsetek Polaków był bardzo mały - powinieneś o tym wiedzieć !!! Byli to kryminaliści, którzy są w każdym narodzie.

2. Właśnie trzeba żyć przyszłością i dlatego nie popierać swoich zawziętych wrogów. Ile razy trzeba tłumaczyć rzeczy tak bardzo oczywiste.

3. Cały czas mówię aby nie mieszać się do cudzych spraw, oni sami muszą do tego dojrzeć. Nie można ich na siłę przekonywać, 36% jest przeciwnych wejściu do UE, 19% jest niezdecydowanych. To jest bardzo dużo.

4. Za mieszanie się do spraw Ukrainy już kilkakrotnie Rosja nałożyła nam embargo, straciliśmy wiele mld PLN - czy to jeszcze zbyt mało?



2013.12.14 21:29:17

Zeszczany jestem. Jakie głupole tu piszą. Szok.

Zapszańce zwykłe, pisiory.