18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Na początku był hrabia

Artykuł sponsorowany
185 lat temu Edward hrabia Raczyński miał wizję, aby Poznań stał się polskimi Atenami. Postanowił zainwestować w rozwój – stworzyć i ufundować pierwszą publiczną bibliotekę dla Wielkopolan. Realizując ten cel zadbał o wszystko: o ziemię, budynek, zbiory i pracowników. Zapewnił środki utrzymania, a sam, mieszkając w postawionym przez siebie gmachu, płacił miastu czynsz. Już wówczas myślał o przyszłości - rozbudowie ufundowanej instytucji. W 1924 r. Biblioteka stała się instytucją miejską.

Zmienne koleje losu kilkakrotnie zagrażały dziedzictwu hrabiego. W styczniu 1945 r. podczas walk
o Poznań Biblioteka została zniszczona, spłonęło ok. 180 tys. wol. Po wojnie rozpoczęto tworzenie sieci filii w całym mieście, a zabytkowy gmach przy pl. Wolności odbudowano. W latach 80. odżył problem rozbudowy, ale do inwestycji nie doszło. W 1993 r. decyzją ówczesnych władz wojewódzkich teren przewidziany pod rozbudowę otrzymała w wieczyste użytkowanie Telekomunikacja Polska S.A. Pod koniec lat 90. firma ogłosiła, że zamierza na tyłach Biblioteki postawić swój biurowiec. W mieście zawrzało.

W zabiegach o odzyskanie gruntu wielkiego wsparcia Bibliotece udzielili mieszkańcy miasta, media i Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Raczyńskich. W krótkim czasie zebrano ponad 8,5 tys. podpisów.

W efekcie, w 2005 r. Miasto wykupiło prawo wieczystego użytkowania działki i przekazało je Bibliotece. W konkursie przeprowadzonym przez MKiDN projekt rozbudowy Biblioteki Raczyńskich uzyskał dofinansowywanie ze środków unijnych w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”.

Uroczyste otwarcie nowego skrzydła – zaprojektowanego przez warszawską pracownię JEMS Architekci – odbyło się 29 czerwca 2013 r. z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym też dniu Poznaniacy ponownie okazali swojej Bibliotece szczególną sympatię i czynnie pomogli w przenosinach zbiorów. W happeningu „Wielka Przeprowadzka” około 1200 osób przekazywało sobie paczki z książkami w łańcuchu rąk ciągnącym się od starego gmachu przy Św. Marcinie do nowej siedziby przy Al. Marcinkowskiego.

Dzieło hrabiego jest kontynuowane. Dziś Biblioteka i jej 42 filie, z nowoczesną infrastrukturą i dobraną do potrzeb czytelnika ofertą daje Wam dostęp do nauki, informacji, kultury i rozrywki, do zabytków i nowości. Bezpłatnie, 6 dni w tygodniu.

Z okazji 185-lecia zapraszamy na wystawę i wydarzenia towarzyszące projektowi Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle.

Wystawę można zwiedzać do 28 czerwca, a już 2 czerwca zapraszamy na koncert „Pieśni i przeboje, a niechciane teksty PRL-u" koncert zespołu Czerwony Tulipan z udziałem Grzegorza Tomczaka oraz Krzysztofa Dysa oraz wykłady:

Artura Jazdona Biblioteka Raczyńskich w latach 1945-1989 (2 czerwca)
Jacka Kubiaka Niezależna literatura i czasopisma w czasach PRL-u. Drugi obieg w Poznaniu. Wykład z udziałem posła Rafała Grupińskiego (3 czerwca).

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Szczegóły: www.bracz.edu.p

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto