Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MTP - Rozpoczęła się XXIV Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. ZOBACZ FILMY

Tomasz Nyczka
XXIV  Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych 2010
XXIV Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych 2010 MACIEJ KASPRZAK
Wybrano superczempiona wystawy, struś przebił skorupkę jaja, a szczęśliwy zwycięzca dobrze ocenił wagę świni - to bilans pierwszego dnia wystawy zwierząt hodowlanych, która odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Wczoraj w kilku pawilonach prezentowano najciekawsze zwierzęta hodowlane - konie, świnie, bydło i drób. Na wystawie pojawiło się czterystu hodowców z ponad tysiącem zwierząt. Wśród nich znalazły się m.in. świnia złotnica pstra, której mięso wykorzystywane jest głównie do produkcji wędlin i polskie bydło czerwone, które w Polsce hoduje się od ponad stu lat, głównie na południu kraju. Odwiedzający mogli też podziwiać zielononóżki kuropatwiane, kury odporne na choroby, których jaja charakteryzują się... niską zawartością cholesterolu.

Spośród wszystkich ras jury wybrało najpiękniejsze zwierzę wystawy. - Bezapelacyjnym zwycięzcą okazała się krowa z cielęciem rasy limousine z hodowli w Bieganowie - mówił Ryszard Przekwas z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Co jednak jurorzy brali pod uwagę? - Chcieliśmy nagrodzić zwierzę najbardziej zbliżone do wzorca rasowego - opowiadał Ryszard Przekwas. - Zwracaliśmy uwagę na walory rozrodcze i umięśnienie zwierzęcia. Ta krowa co roku daje nowe cielę i to przeważyło o jej wygranej - dodał.

Wczoraj odbył się też konkurs dojenia krowy i zawody pod hasłem "Ile waży świnia?", organizowane przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej. Zwycięzcą tych drugich został Dzierżysław Bonawski, który ze stuprocentową dokładnością ocenił wagę świni na 103, 5 kg.

Furorę na targach zrobiły jednak... strusie. Do stolicy Wielkopolski przyjechały z Kożuchowa w województwie lubuskim. Poznaniacy mogą podczas targów obserwować wylęganie tych zwierząt. Sześć strusich jaj zostało umieszczonych w specjalnie przygotowanych klujnikach.

- W naszej fermie mamy 400 strusi rasy afrykańskiej - mówiła Ela Maliszewska - Naranowicz z Fermy Strusi Stypułów. - Z roku na rok w Polsce przybywa strusich ferm. W tej chwili jest ich około stu - dodała.

W jakim jednak celu hoduje się w Polsce strusie? - Przede wszystkim na mięso, które wykorzystywane jest do produkcji kiełbas, pasztetów, tatara i steków. Strusie pióra kupują od nas z kolei takie instytucje jak rewie i teatry. Służą też do produkcji miotełek do kurzu. Tymczasem jaja są pysznym zamiennikiem tych kurzych. A skóry służą do wyrobu torebek, butów, kurtek i portfeli - opowiadała Ela Maliszewska - Naranowicz.

Sobota na MTP

Dzisiaj warto przede wszystkim wybrać się na... kurzy mecz. Każda drużyna będzie liczyła po sześciu zawodników - jednego koguta i pięć kur. Mecz odbędzie się na boisku o wymiarach 4m x 2,5m. Poza tym oficjalne otwarcie i konferencja ministra rolnictwa, Marka Sawickiego o godz. 11.30. Cały czas będzie też można próbować najlepszych naturalnych wyrobów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto