Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzybórz: Pokazali palmy i pisanki

Beata Samulska
W Niedzielę Palmową ulicami Międzyborza przeszedł pochód z czternastowa kilkumetrowymi palmami
W Niedzielę Palmową ulicami Międzyborza przeszedł pochód z czternastowa kilkumetrowymi palmami fot. Beata Samulska
Już po raz ósmy międzyborskie palmy i pisanki wielkanocne można było podziwiać 24 marca w ośrodku kultury.

Organizatorami imprezy byli pracownicy ośrodka i Biblioteki Publicznej w Międzyborzu, Samorząd Mieszkańców z przewodniczącą Marią Dudziak oraz panie, które z konkursem związane są od początku: Anna Bąk, Eugenia Cieśla i Sabina Zapeńska. Nagrody ufundowane przez urząd gminy dla wszystkich uczestników wręczał wiceburmistrz Jarosław Sadowski i przewodniczący rady miejskiej Julian Podgórski.

Konkurs na najładniejszą palmę i pisankę ogłoszono już kilka tygodni wcześniej. Wzięli w nim udział stali i wierni tradycji mieszkańcy Międzyborza, Ose, Klonowa, Niwek Kraszowskich, Bukowiny Sycowskiej i Rybina. Powstało czternaście kilkumetrowych palm oraz kilka stoisk z wielkanocnymi ozdobami. Nie zabrakło koszy pełnych zdobionych jaj. Jak zawsze, tradycyjne pisanki przygotowała kraszowianka Elżbieta Mazur. Wśród indywidualnych wykonawców palm była Irena Mycka z Bukowiny Sycowskiej i Joanna Jarosik z Międzyborza. Barwne stoiska uszykowały szkoły podstawowe w Międzyborzu, Kraszowie i Bukowinie Sycowskiej oraz Przedszkole Samorządowe w Międzyborzu. Po raz pierwszy w konkursie udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Odnaleźć Radość i Nadzieję. - Osiem lat temu zaczynaliśmy od trzech palm - wspomina inicjatorka imprezy Anna Bąk, która kiedyś konkurs organizowała wspólnie z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. - Cieszy mnie, że to już międzyborska tradycja. Ludzie nie wyobrażają już sobie Niedzieli Palmowej bez tradycyjnego przemarszu z palmami ulicami miasta do kościoła.

Uczestnicy konkursu przyznają, że nie jest łatwo wykonać palmę, a najtrudniejsze i najżmudniejsze w tym wszystkim jest zgromadzenie wszystkich materiałów. - Podstawę palmy stanowią takie rośliny, jak bukszpan, czarnuszka, wszelkie zboża, w tym owies, bazie, witki wierzbowe, trawy, mech - wylicza pani Ania. - Nie wolno dodawać takich roślin, które występują w bożonarodzeniowych stroikach, a więc wszelkiego rodzaju igliwia. Palmy szykujemy według naszej, nigdzie nie spotykanej międzyborskiej tradycji. Najwyższa palma sięga czterech metrów.

Pani Anna cieszy się najbardziej z tego, że co roku ujawniają się nowe talenty i wymienia najciekawsze ozdoby świąteczne: - Piękne są papierowe koguty uszykowane przez osoby niepełnosprawne i ich rodziny, przedszkolaki przyniosły ogromną pisankę z bryły węglowej, szkoły pochwaliły się pisankami wykonanymi całkiem nowymi technikami. Pojawiło się też mnóstwo kwiatów z bibuły, które wcale nie tak łatwo wykonać. Ile osób, tyle pomysłów. Tradycję trzeba podtrzymywać, bo warto. Efekt cieszy oczy. Dobrze, że o zwyczajach mówi się w naszych szkołach.

Od samego początku imprezie towarzyszą występy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu. Młodych artystów przygotowują nauczyciele: Teresa Ossolińska, Mirosława Kupczyńska i Tomasz Barczak. W tym roku dzieci dały wielki popis talentów w spektaklu pt. "Wielkanocne zwyczaje". Ludzie byli pełni podziwu dla uczennic klasy V Marty i Marleny, które wcieliły się w role naszych babć i o zwyczajach opowiadały najprawdziwszą gwarą. Na scenie pojawiło się aż 29 małych artystów z klas II-V, przebranych w ludowe stroje. W przygotowywaniu kostiumów nauczycieli wsparli rodzice, a pani Irena Wolbach uszyła strój dla zdobiącego scenę wielkiego zajączka. - Naszym celem było pokazanie obrzędów, zwyczajów ludowych, co wiąże się z prowadzoną w szkole edukacją regionalną - wyjaśnia Teresa Ossolińska. Były więc pieśni o gaiku i kogutku, był prawdziwy dyngus a woda z sikawek polała się na rozbawioną publiczność. Po przeglądzie uczestnicy spotkali się przy wielkanocnym stole, na którym królowały potrawy świąteczne uszykowane przez organizatorki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto