Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2016: Nie zdał co piąty uczeń. Duże problemy w technikach

Mikołaj Woźniak, PRE
Tegoroczna matura wypadła lepiej niż w ubiegłych latach. Również w Wielkopolsce. Po raz pierwszy do nowej matury przystąpili absolwenci techników, ale osiągnęli słabsze wyniki.

Dwa lata temu matury nie zdał co trzeci absolwent, rok temu co czwarty. Matura 2016 objęła w całym kraju ćwierć miliona uczniów. Egzaminu nie zdał co piąty. Zdecydowanie gorzej poradzili sobie uczniowie techników, po raz pierwszy przystępujący do matury w nowej formule. Licealiści zdają ją od ubiegłego roku.

Zobacz też:

W skali kraju egzaminy zdało 79,5 proc. uczniów. Jednak aż 15 proc. osób może przystąpić do sierpniowej poprawki. Zaledwie nieco ponad 5 proc. zdających na kolejną szansę musi poczekać do przyszłego roku.

Młodzi Wielkopolanie poradzili sobie słabo i ogółem zdobyli trzeci wynik od końca, co niemal pokrywa się ze średnią krajową. Prawo do poprawki ma 11 proc. licealistów i aż 22 proc. uczniów techników.

Ogromne problemy sprawiała matematyka. Średni wynik z egzaminu wyniósł 56 proc. Jak co roku był to najczęściej oblewany przedmiot. W Polsce i Wielkopolsce nie poradziło sobie z nią 13 proc. licealistów i aż 25 proc. absolwentów techników. Trzeba pamiętać, że to uśrednione wyniki i nie dotyczą każdej szkoły.

Krajowa średnia zdawalność nowego egzaminu maturalnego z matematyki w ramach jest lepsza niż w starej - zdało go aż 99 proc. licealistów i 97 proc. uczniów techników. Problemów nie ma też z pisemnym egzaminem z języka polskiego (średni wynik podstawy 59 proc.). W kraju i Wielkopolsce nie zdało go tylko 2 proc. przystępujących.

Maturzyści w miarę dobrze radzą sobie z językiem polskim, ale znacznie lepiej wypadają z języków obcych (na poziomie podstawowym).

Najwięcej osób zdawało angielski i niemiecki. Egzamin z tego pierwszego zaliczyło w Polsce 95 proc. uczniów (97 proc. w liceach i 91 proc. w technikach). Wyniki Wielkopolski pokrywają się z krajowymi. Egzamin z języka niemieckiego zdało w kraju 98 proc. osób - 99 proc. w liceach i o zaledwie punkt mniej w technikach (wartości te są odwrotne w wielkopolskich szkołach). W obu przypadkach średni wynik podstawy to 71 proc.

Uczniowie musieli też przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Najpopularniejsze były: język angielski (średni zdobyty wynik - 55 proc.), matematyka (31 proc.), biologia (36 proc.), geografia (39 proc.), język polski (61 proc.), fizyka (41 proc.), chemia (39 proc.) i WOS (27 proc.).

Matura 2016: Co piąty maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości

TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto