Maraton Pływacki w Nowym Dębcu - Leszczynianka pokonała wszystkich!

Piotr Pewiński
2 sierpnia już po raz dwudziesty pierwszy zorganizowany został Maraton Pływacki w Nowym Dębcu. Start i metę usytuowano na plaży, a do przepłynięcia zawodnicy mieli ponad 2 kilometry. W zawodach wzięły udział 32 osoby. Piotr Pewiński
Leszczynianka pokonała wszystkich zawodników, którzy wzięli udział w zawodach pod nazwą "Maraton Pływacki" w Nowym Dębcu. Na starcie maratonu stąneło 32 zawodników, którzy do przepłynięcia mieli ponad 2 kilometry.

W niedzielę, 2 sierpnia już po raz dwudziesty pierwszy zorganizowany został Maraton Pływacki w Nowym Dębcu. , a Start i metę usytuowano na plaży, a zawodnicy do przepłynięcia mieli ponad 2 kilometry. Maraton zachęcił do udziału 32 osoby w różnym wieku, w tym trzy kobiety. Swoich sił na tym dystansie spróbowali także poseł na sejm RP Wojciech Ziemniak i wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła.
- Frekwencja nam dopisała, chociaż w zeszłym roku wzięło udział w maratonie około 40 osób - mówi Mirosław Duda, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie. - Nie chodzi tu jednak o liczbę, mamy tutaj naprawdę świetnych pływaków z różnych klubów sportowych, którzy nadadzą zawodom tempo - twierdzi dyrektor OSiR. Oprócz frekwencji organizatorom i zawodnikom dopisała również pogoda, ponieważ dzień był bardzo ciepły, a słońce mocno przygrzewało i maraton mógł się odbyć bez problemów.

Emocje i zaskoczenie!

Kibice, których maraton przyciągnął, mocno dopingowali zawodników, a zwłaszcza pierwszą osobę która dopłynęła do mety, tym samym wygrywając Maraton Pływacki. Okazała się nią, ku zaskoczeniu wszystkich 17-letnia leszczynianka Anna Płatek. Dystans pokonała w czasie 31 minut i 13 sekund. - Nie wiem jak to zrobiłam, ale bardzo dobrze mi się płynęło. Szczególnie na ostatniej boi czułam, że mam jeszcze siły więc przyspieszyłam - mówiła po dotarciu na metę zwyciężczyni, która trenuje triathlon w klubie sportowym Real 64-sto. Wcześniej zawodniczka zwyciężyła również Maraton w Cichowie.
Drugi na mecie zameldował się Ziemowit Adamczak z Kościana, a jako trzeci do brzegu dopłynął Łukasz Kisło z Leszna. W czasie 35 minut maraton ukończyli jeszcze Filip Orłowski z Poznania, a także Michał Majchrzak z Nowego Lubosza.
Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe, które wręczali wójt oraz poseł Wojciech Ziemniak. Jak dodał na koniec Andrzej Przybyła, trwają przymiarki, aby w przyszłym roku zorganizować zawody triathlonowe i kolejny maraton.

Infromacje z OSiR Gminy Kościan

W XXI Zawodach Pływackich na J. Wonieskim wystartowało 32 uczestników i wszyscy zawodnicy ukończyli wyścig. Zawody rozgrywane były na dystansie około 2 km. Maraton wygrała reprezentantka klubu Real 64-Sto Anna Płatek z Leszna w czasie 31 minut 13 sekund, wyprzedzając Ziemowita Adamczaka z Kościana i Łukasza Kisło z Leszna. Najmłod-szym uczestnikiem był czternastoletni Hubert Musiał z Krotoszyna, a najstarszym okazał się wieloletni uczestnik dębieckich maratonów – Stanisław Regen z Poznania (rocznik 1948). Uczestnikami byli ponadto Poseł na Sejm RP – Wojciech Ziemniak, Wójt Gminy Kościan – Andrzej Przybyła, syn olimpijczyka z Seulu – Damian Łbik z Poznania. Cieszy coraz większy udział i coraz lepsze wyniki reprezentantów powiatu kościańskiego i Gminy Kościan, w tym reprezentantów Kościańskiego Towarzystwa Pływackiego. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe koszulki oraz nagrody rzeczowe ufundowane ze środków Gminy Kościan. Zawody zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Kościan, a zabezpieczyli ratownicy z drużyny WOPR w Nowym Dębcu oraz strażacy z OSP Racot. Zabezpieczenie medyczne zapewniła firma Medical Help ze Swarzędza.