Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lenartowice mają organistkę Julię Piotrowską i Przystanek Jezus

Irena Kuczyńska
Lenartowice mają organistkę Julię Piotrowską i Scholę
Lenartowice mają organistkę Julię Piotrowską i Scholę Archiwum Julii Piotrowskiej
Czy można studiować inżynierię chemiczną i grać w kościele na ślubach i pogrzebach i prowadzić scholę? Okazuje się, że tak. Lenartowice - to miejsce gdzie mieszka Julia Piotrowska, która łączy to wszystko

Lenartowice - tu mieszka Julia Piotrowska - najmłodsza organistka w powiecie pleszewskim
Burza ciemnych loków, piwne oczy i uśmiech od ucha do ucha – na pierwszy rzut oka widać, że Julia Piotrowska to osoba otwarta i skora do podejmowania wszelkich życiowych wyzwań.
Ma 21 lat, mieszka od urodzenia w Lenartowicach, od dwóch lat jest studentką Inżynierii chemicznej i procesowej na Politechnice Poznańskiej. Od grudnia 2009 roku gra w kościele w parafii Lenartowice.
Zachęcił ją do tego ówczesny proboszcz ks. Józef, który zebrał grupę grających i śpiewających młodych parafian z zamiarem utworzenia zespołu.
– Zapytał: kto gra na organach, przyznałam się, że gram i tak się zaczęła moja przygoda z graniem w kościele – mówi Julia Piotrowska. Jest chyba najmłodszą organistką w okolicy. Kiedy zaczęła grać w kościele chodziła do klasy III gimnazjum. Grać na na keybordzie i pianinie uczyła się najpierw w Społecznym Ognisku Muzycznym, potem u Michała Koniecznego, który potem pokazał jej, jak się gra na kościelnych organach.
Potem rozpoczęła naukę w studium organistowskim , ale na razie edukację zawiesiła, bo... podjęła studia na Politechnice Poznańskiej. Jednak - jak mówi - kiedyś do edukacji w studium organistowskim wróci.
Odkąd studiuje, cały tydzień spędza w Poznaniu, ale na weekend wraca do wsi Lenartowice, gdzie czekają na nią obowiązki w kościele. Gra w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w parafii Lenarto-wice ale też w innych parafiach na ślubach, pogrzebach. Czasem zastępuje kolegów organistów. Na przykład ostatnio przez miesiąc grała w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie, gdzie zastępowała Agatę Wali-szewską.
– Czy łatwo się gra w kościele, przecież każdy ksiądz inaczej śpiewa? – Rzeczywiście, trzeba się dopasować. Odśpiewać księdzu w tej samej tonacji – wyznaje Julia.
Organista musi godzić upodobania starszych parafian do tradycyjnych pieśni i gusty młodzieży, która woli nowe piosenki kościelne. – Gramy standardy np. ,,Panie dobry jak chleb’’, ,,Bądźże pozdrowiona’’ , ,,Panience na dobranoc’’ ale też nowości, najczęściej z dziećmi i to na gitarach – mówi najmłodsza organistka w dekanacie pleszewskim. Założona przez księdza Józefa schola, wciąż śpiewa, niektórzy występują od początku, dochodzą osoby nowe .
Hitem jest piosenka ,,Schowaj mnie pod skrzydła swe, ukryj mnie w silnej dłoni Twej’’. To Julia znajduje w internecie piosenki i tworzy własne aranżacje.
Przystanek Jezus w parafii Lenartowice to trochę jej pomysł, który zaakceptował nowy proboszcz.
– Koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” w Rzeszowie inspiruje mnie przy przygotowywaniu aranżacji, ale do zorganizowania pierwszego koncertu we wsi Lenartowice zainspirowali mnie członkowie naszej scholi – mówi Julia.
. Pierwszy koncert, który odbył się dwa lata temu, nie był w żaden sposób połączony z uroczystościami odpustowymi. Odbył się w wakacje, 3 sierpnia 2014 roku.
Dopiero w ubiegłym roku narodził się pomysł, aby koncert był przedłużeniem świętowania odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. I udało się, parafianie dopisali. W tym roku koncert będzie jeszcze bogatszy, bo występuje prawie 40 osób (opis ramka).
Julia jest nie tylko organistką. To ona prowadzi profil parafii na Face-booku, gdzie publikuje ogłoszenia parafialne. Na Instagramie wrzuca zdjęcia z prób.
W pierwsze soboty miesiąca razem z całą scholą prowadzi adorację Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Na Boże Narodzenie jest koncert kolęd. Na każdy weekend wraca do wsi Lenartowice, gdzie ,,zawsze jest coś do zrobienia’’.
Całe życie Julii Piotrowskiej kręci się wokół muzyki. Może założy szkółkę muzyczną? Na razie studiuje inżynierię chemiczną, bo chemia jest drugą obok muzyki pasją jej życia.
ą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto