18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz weterynarii radzi: Jak wychować szczeniaczkę?

dr medycyny weterynaryjnej Jarosław Zajączkowski
archiwum Polskapresse
Szczeniaczka, jeśli nie urodziła się w naszym domu, trafia w nasze ręce w wieku 6-8 tygodni. Jest puszysta, niezdarna, z dużą głową i grubymi łapkami, pachnąca mlekiem. Jako "nowi” w jej życiu musimy zdawać sobie sprawę, że jej świat uległ radykalnym przemianom. Inaczej wygląda, inaczej pachnie. Zabrakło mamy, braci, sióstr... Pojawił się strach i samotność.

Przed pojawieniem się szczeniaczki w domu musimy zadbać o jej "gniazdo”. Kupujemy kojec, którego wysokość bocznych ścian będzie skutecznie utrudniać samodzielne eskapady po mieszkaniu. Kojec powinien być wyścielony miękkim kocykiem. Dobrze jest, aby w kojcu znalazła się jakaś szmatka-zabawka z zapachem psiej mamy. Kojec w domu ustawiamy w miejscu ciepłym i spokojnym. Na pewno nie na środku pokoju.

Weterynarz radzi - czytaj nasz serwis specjalny

Psinę karmimy odpowiednio dobraną karmą dla szczeniąt. Dobrze jest jeśli podaje się dokładnie taki sam rodzaj pokarmu, jaki zwierz spożywał wcześniej. Nie powinniśmy podawać do picia krowiego mleka. Jego nadmiar może spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego - znaczy biegunkę. Do picia najlepsza jest czysta, przegotowana woda. Może być lekko "podbarwiona” mlekiem.

Podstawowym problemem do rozwiązania w domu jest nieuchronne pojawienie się "kałuż podłogowych”. Sikanie szczeniaczki to normalne, fizjologiczne zachowanie. Nie możemy w związku z tym karcić zwierzaka za jego naturalne zachowania. Powinniśmy go "przyuczać” do współistnienia z nami na naszych „higienicznych” warunkach. Do wychowania przyda się gruntownie przeczytana gazeta, którą rozścielamy na całej powierzchni mieszkania. Możemy też używać pampersów wielkich rozmiarów, które rozkładamy podobnie jak gazety. Posikaną podłogę musimy potraktować wodą z detergentem usuwając nie tylko mocz, ale także wabiący zwierzaka zapach moczu.

Przed zakończeniem okresu szczepiennego powinniśmy ograniczać do minimum spacery na wolnym powietrzu. W zależności od wielkości zwierzaka, jeszcze przed wychodzeniem na spacery kupujemy obrożę albo co jest lepsze - szelki. Zakładajmy je możliwie często, aby stopniowo przyzwyczajać malucha do ich obecności na jego szyi.

Szczeniaczka musi zostać zaszczepiona. Pierwsze szczepienie przeprowadza się już w wieku 5-6 tygodni. Druga dawka w wieku 8-10 tygodni. W wieku trzech miesięcy Szczeniaczka otrzymuje ostatnia dawkę szczepionki razem z szczepionka przeciw wściekliźnie. Kolejne szczepienia - za rok.

Nie zapominajmy o konieczności systematycznego odrobaczenia malucha!

Jarosław Zajączkowski DVM PhD
515 503 559
[email protected]


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto