Lech - Jagiellonia 5:1. Kolejorz rozbił lidera i wraca do gry o mistrzostwo! [ZDJĘCIA]

Maciej Lehmann
Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 5:1
Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 5:1 Grzegorz Dembiński
Chociaż Lech w tym meczu najpierw przegrywał, a później na skutek weryfikacji VAR sędzia nie uznał wyrównującej bramki, to jednak mecz zakończył się wygraną Kolejorza i to aż 5:1!

Lech tego meczu nie mógł przegrać. Gdyby nie zdobył trzech punktów, wypadałby z walki o mistrzostwo. Wytrzymał jednak ciśnienie i rozegrał świetne spotkanie. Lider z Białegostoku był tylko tłem, dla świetnie dysponowanych naszych piłkarzy, którzy po trzech latach wreszcie zdołali pokonać "Dumę Podlasia". Stadion przy Bułgarskiej znów okazał się twierdzą nie do zdobycia.

Początek meczu należał jednak do gości, którzy lepiej operowali piłką i przeprowadzali groźniejsze akcje. Lech po kwadransie otrząsnął się z przewagi gości i kilka razy zakotłowało się pod bramką Jagiellonii. Gdy wydawało, że poznaniacy odzyskają inicjatywę, stracili gola po kuriozalnym rzucie wolnym. Mihai Radut zacentrował zbyt anemicznie, Przemysław Frankowski dopadł do odbitej piłki i pognał przez prawie połowę boiska w stronę bramki gospodarzy. Gdy wydawało się, że będzie starał się minąć Jasmina Burica, jak na tacy wyłożył piłkę Arvydasowi Novikovasowi, który tylko dopełnił formalności.

Szybkie prowadzenie Jagiellonii nie sprawiło, że lechici załamali ręce. Wręcz przeciwnie. Ten gol podziałał na nich jak płachta na byka. Rozjuszony Kolejorz natarł ze zdwojoną siłą. Z dystansu kropnął Maciej Gajos, ale posłał piłkę metr nad poprzeczką.
W 24 minucie pod bramką gości doszło do ogromnego zamieszania. Piłka jak na flipperze odbijała się od zawodników obu zespołu. W tej kotłowaninie rodem z futbolu amerykańskiego, najbardziej przytomnie zachował się Mario Situm, który zdołał wepchnąć piłkę do siatki!

Chorwat jednak nie cieszył się długo z gola. Po kilkuminutowej przerwie spowodowanej kontuzją bramkarza Mariusza Pawełka, arbiter sięgnął po pomoc VAR i gola nie uznał. Tomasz Musiał uznał, że piłka zanim wpadła do siatki, odbiła się od uda, a potem od ręki skrzydłowego Kolejorza. Ta decyzja wywołała przeraźliwe gwizdy poznańskich kibiców. Znów VAR zadziałał na niekorzyść Kolejorza.

Widać jednak było, że gdy lechici podkręcili tempo, zbierająca dotąd pochwały obrona Jagiellonii, zaczyna pękać w szwach. Poznaniacy głównie atakowali lewą stroną, ale zaskoczyli gości akcją z prawej strony. Bardzo dobrze dośrodkował Situm. Christian Gytkjaer znalazł lukę między stoperami i efektownym strzałem głową doprowadził do wyrównania. Piłka po koźle zatrzepotała się w siatce!

Po zmianie stron Kolejorz też dominował. Najpierw dwie dobre okazje miał Gytkjear, który miał wielką ochotę na strzelenie drugiego gola. Udało się to jednak Emirowi Dilaverowi. W 54. minucie Austriak wykorzystał dośrodkowanie Kostewycza i szczupakiem strzelił nie do obrony!

Lech prowadził i nie miał zamiaru spoczywać na laurach. Miał kapitalne okazje, by golem zakończyć jeden ze swoich kontrataków. Bardzo aktywnemu Radosławowi Majewskiemu nie udało się jednak wykonać podania otwierającego kolegom drogę do bramki. "Maja" miał też szansę wpisać się na listę strzelców w 70 minucie, ale Marian Kelemen wyciągnął się jak struna, by sparować jego strzał.

Jagiellonią dobili rezerwowi. Najpierw Darko Jevtić, który po trzech meczach prezerwy spowodowanej kontuzją zmienił Mihaia Raduta wywalczył rzut karny. Wstrzelił piłkę w pole karne, ta odbiła się od ręki Ivana Runje i sędzia Musiał po konsultacji z VAR wskazał "na wapno". Szwajcar zmylił Kelemena uderzeniem przy prawym słupku i było 3:1.

Czwartą bramkę zdobył Kamil Jóźwiak, który zmienił Mario Situma. Młody lechita strzelił bardzo efektownego gola. Po jego strzale piłka odbiła się od słupka i wpadła do siatki.

Strzelecki festiwal zakończył Łukasz Trałka, strzelając głową swojego czwartego gola w tym sezonie.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 5:1 (1:1)

Bramki: 39. Gytkjaer, 54. Dilaver, 78. Jevtić (karny), 84. Jóźwiak, 89. Trałka - 18. Novikovas.
Żółte kartki: Trałka - Runje, Świderski (poza boiskiem), Burliga.
Widzów: 28 587.

Lech: Jasmin Burić - Robert Gumny, Emir Dilaver (68. Rafał Janicki), Nikola Vujadinović, Volodymyr Kostevych - Łukasz Trałka, Maciej Gajos, Radosław Majewski - Mario Situm (83. Kamil Jóźwiak), Christian Gytkjaer, Mihai Radut (74. Darko Jevtić).

Jagiellonia: Mariusz Pawełekv (29. Marian Kelemen) - Łukasz Burliga, Ivan RUnje, Guti, Guilherme - Piotr Wlazło, Taras Romanczuk, Martin Pospisil (75. Karol Świderski) - Przemysław Frankowski, Roman Bezjak (65. Cillian Sheridan), Arvydas Novikovas.