Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN: Przedpołudniowa „kawa na ławę” krotoszyńskich „jedynek”do powiatu [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski, Łukasz Cichy
W niedzielę, 14 października o godzinie 10 w Restauracji "U Bielawnego" spotkali się kandydaci z okręgu nr 1 do Rady Powiatu Krotoszyńskiego w ramach zbliżających się wyborów samorządowych. Debatę podzieloną na kilka tematów prowadził Mariusz Ossowski, dyrektor pogorzelskiego Ośrodka Kultury.

W spotkaniu udział wzięli: aktualny starosta powiatu krotoszyńskiego - Stanisław Szczotka (PSL); aktualny wicestarosta powiatu krotoszyńskiego - Paweł Radojewski (SIO) oraz aktualny radny powiatu krotoszyńskiego - Dariusz Rozum (Platforma Obywatelska/Nowoczesna). Panowie są jednocześnie kandydatami na kolejną kadencję w samorządzie powiatowym i jedynkami na swoich listach. Z zaproszenia nie skorzystali niestety Andrzej Skrzypczak (PiS) oraz Zbigniew Brodziak (OPS).

Na początek przy miłej atmosferze prowadzący debatę w luźnych pytaniach wprowadził kandydatów w główne pytania pierwszego spotkania z cyklu "Kawa na ławę", które będą cyklicznie dzięki naszej redakcji kontynuowane w kolejnej kadencji powiatu krotoszyńskiego.

JAK OCIEPLIĆ WIZERUNEK SZPITALA W KROTOSZYNIE?
Pierwszym tematem był wizerunek krotoszyńskiego szpitala i ostatnie incydenty, które wywołują emocje wśród mieszkańców z całego powiatu. Wszyscy kandydaci podkreślali, że trwająca modernizacja i rozbudowa szpitala ma sens i jest jedną z najważniejszych inwestycji kończącej się kadencji radnych powiatu.

Starosta podkreślał, że była to jedna z pierwszych ważnych decyzji jaka została podjęta za jego rządów. - Nie chciałbym tutaj wystawiać złej opinii innym szpitalom, ale zdarzają się takie historie, że dany powiat musi płacić dożywotnie odszkodowanie rodzinie dziecka. U nas tego nie ma. Zdarzają się oczywiście incydenty, które są mocno rozdmuchiwane przez media. Powiem tak, nasza decyzja o rozbudowie szpitala uruchomiła pewne gremium lekarsko-biznesowo-polityczne, któremu jest nie na rękę to wszystko i dążą za wszelką cenę by wystawiać szpitalowi złą opinię w Polsce. Są problemy, ale głównie związane z brakiem odpowiedniej kadry lekarzy, których po prostu brakuje, nie tylko w krotoszyńskim szpitalu - mówił Stanisław Szczotka.

Odwołał się również do ostatniej historii związanej z przyjęciem niemowlęcia, które połknęło agrafkę i odesłania go wraz z rodzicami własnym samochodem do szpitala w Ostrowie. - Tutaj nie ma mowy o tym żeby lekarka nie przyjęła niemowlęcia czy nie zleciła badania. Problem jest, że mając do dyspozycji dwie karetki kazała jechać rodzicom do Ostrowa własnym autem. Z tego co wiem ta lekarka już niebawem nie będzie lekarką naszego szpitala - dodawał starosta.

Pozostali rozmówcy zgadzali się ze starostą uwypuklając jeszcze inne aspekty. - My możemy wybudować szpital, starać się o jego doposażanie w ramach naszych finansowych możliwości. Tym jednak co dzieje się wewnątrz szpitala musi zajmować się dyrekcja - dodawał Paweł Radojewski.

- Tak, brakuje kadry lekarskiej. Nawet pielęgniarskiej. Oczekuje się bowiem od lekarzy i pielęgniarek olbrzymiej empatii, która nie idzie w parze z zarobkami. Myślę, że to jest problem, nad którym centralnie trzeba się mocno pochylić bo za jakiś czas nie będzie kadry w ogóle. Co do samego szpitala, to mam nadzieję, że nasz szpital będzie kiedyś bardzo dobrym szpitalem i tego życzę wszystkim - mówił z kolei Dariusz Rozum.

SZKOLENIE ZAWODOWE I SPECJALNE W POWIECIE
Kolejnym aspektem było szkolenie zawodowe w powiecie krotoszyńskim, które zdaniem prowadzącego przez ostatnie lata stało na marginesie. To błąd centralny, za który samorządy zapłaciły najwyższą cenę. Dziś brakuje wykwalifikowanej kadry rzemieślników, a jeśli już jest to pracuje niestety za granicą.

- Przez ostatnie 25 lat nikt tak naprawdę problemu nie widział. Fachowcy nam powyjeżdżali za granicę, a my zostaliśmy z niczym. Kiedy obejmowałem cztery lata funkcję radnego był to dla mnie priorytet żeby zacząć działać w tę stronę. Powstała Powiatowa Rada Oświatowa, która wespół z pracodawcami, przedsiębiorcami i dyrektorami szkół przynajmniej złagodzić ten problem. Po części się to udało. Zainteresowanie kierunkami zawodowymi znacznie wzrosło - mówił Dariusz Rozum.

Paweł Radojewski wspomniał dodatkowo o Targach Oświatowych, które od kilku lat są też Targami Pracy, gdzie wystawiają się przedsiębiorcy, którzy współpracują z naszymi szkołami. - To duży sukces. Każdy widzi bowiem, że pracodawcy chcą zatrudniać naszą młodzież, a młodzież czuje się potrzebna i wie, że może liczyć na pracę - mówił wicestarosta.

- Dziś to wiele klas patronackich, które oferują młodzieży potrzebne doświadczenie i przyszłą pracę. To wciąż się mocno rozwija i wierzę, że będzie rozwijać dalej bardzo mocno - puentował starosta Szczotka.

Co się zaś tyczy szkolenia specjalnego to wszyscy jednym głosem stwierdzili, że trzeba będzie podjąć w kolejnej kadencji strategiczne decyzje, bowiem szkoły specjalne generują spore straty. Pomysłem na tzw. "dzień dobry" jest stworzenie jednej dyrekcji z trzech istniejących dzisiaj z ZSS Krotoszyn, SOSW KOnarzew i SOSW Borzęciczki. Potem można będzie myśleć o wybudowaniu nowej placówki kształcenia specjalnego bowiem każda aktualna szkoła dzisiaj to niestety stare obiekty, do których tylko trzeba dopłacać. - Jest to temat, który trzeba będzie rozwiązać bo na dłuższą metę będzie to tylko generować większe straty i problemy - mówili zgodnym głosem kandydaci.

CO Z NASZYMI DROGAMI POWIATOWYMI?
Zdaniem kandydatów w tej materii, już w przyszłym roku będzie działo się całkiem sporo. - W tym roku od gmin powiatu otrzymał pomoc w kwocie 5,5 mln zł. Cieszy ta współpraca. Nie inaczej ma być w roku kolejnym. Już poczyniłem rozmowy z włodarzami gmin i zgodzili się oni na dofinansowanie powiatowych inwestycji w 50 procentach - mówił starosta Szczotka.

Jak się okazuje przyszły rok to szereg inwestycji. W Krotoszynie zrobione będą ulice: Chwaliszewska i Langiewicza; w Koźminie: ulice Floriańska i Podgórna; w Zdunach ścieżka do Konarzewa i Baszkowa; w Rozdrażewie nastąpi dokończenie ścieżki Henryków-Rozdrażew oraz poszerzenie drogi Rozdrażewek-Dąbrowa i budowa chodnika w Nowej Wsi; w Sulmierzycach nastąpi z kolei kolejna budowa chodnika na ulicy Kaliskiej, a w Kobylinie ma zostać zrealizowana ulica Baszkowska w kierunku na Baszków oraz wybudowanie ścieżki ze Smolic do Raszew.

Wszyscy kandydaci zgodnie twierdzili, że trzeba współpracować z samorządami gminnymi bo zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Tymczasem zwykłego mieszkańca nie interesuje czy droga jest powiatowa, czy gminna.

CO Z PROMOCJĄ?
Sport i kultura to ważne aspekty życia w powiecie. Mamy się czym pochwalić. Sukcesy naszych sportowców na polu różnych dyscyplin zdaniem wszystkich powinny być jeszcze bardziej doceniane i promowane w lokalnym środowisku. Powstaje m.in. harmonogram w powiecie, który będzie dokładnie informował o skali przyznawanych za dane osiągnięcia nagród. Zdaniem wszystkich warto również pochylić się ze wszystkimi klubami i stowarzyszeniami działającymi w powiecie nad wypracowaniem jakiejś imprezy, która byłaby w stanie ściągnąć do Krotoszyna osoby z całej Polski. (Kiedyś taką imprezą był FolkFest - przyp. red.). Do tego tematu kandydaci z pewnością będą chcieli powrócić w przyszłości.

Na koniec jednym głosem wszyscy mówili: - Bez względu na polityczne sympatie apelujemy do pójścia 21 października na wybory.

IX Pielgrzymka strażaków do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie – 1.09.2019
ZOBACZ UROCZYSTY PRZEMARSZ STRAŻAKÓW

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto