Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kodeks szkolnych wartości

Katarzyna SKLEPIK
Akcją „Szkoła bez przemocy” chcemy przeciwdziałać agresji i pokazać uczniom, auczycielom i rodzicom, że – przy odrobinie wysiłku i zaangażowania – będzie bezpiecznie.

Akcją „Szkoła bez przemocy” chcemy przeciwdziałać agresji i pokazać uczniom, auczycielom i rodzicom, że – przy odrobinie wysiłku i zaangażowania – będzie bezpiecznie. Pierwszy etap naszej akcji zaowocował powstaniem kodeksu. Mamy nadzieję, że gdy wcielimy go w życie, uczniowie przestaną być bici i okradani. A nauczyciele będą potrafili zapobiec agresji na szkolnych korytarzach.

Szkoła to miejsce, w którym spędzamy ogromną część naszego życia. – Najlepsze lata – jak mówią dorośli. Niezależnie od tego, czy to podstawówka, gimnazjum czy liceum, to w niej spotykamy nasze pierwsze miłości i zawiązujemy przyjaźnie, które trwają latami.
To w niej zdobywamy wiedzę i umiejętności, które doskonalimy i poszerzamy na każdym kroku. Najważniejsze jest w końcu – zwłaszcza w dzisiejszych czasach – doświadczenie. Niestety, to często zdobywane w szkolnych szatniach, piwnicach czy na korytarzach nie jest dla nas dobre. Dlaczego? Bo często kolega, z którym siedzimy w ławce, jest naszym wrogiem. Agresorem. A my stajemy się ofiarą, która zamiast stawić czoła oprawcy, biernie poddaje się tyranii. Boimy się przyznać do tego, że zetknęliśmy się pośrednio lub bezpośrednio z przemocą czy agresją w szkole. A to błąd. Zwłaszcza, wówczas, kiedy nic nie robimy, żeby z nią walczyć.
Wpisowe, wstępne lub haracz – to opłaty, które młodsi uczniowie płacą starszym za możliwość wejścia do szkoły. Jeżeli nie zapłacą – są okradani lub bici. Z przemocą w szkole zetknęła się połowa uczniów. Część z nich zna ją tylko z obserwacji, większość – pięść kolegów poczuła na własnej twarzy. Naszą akcją „Szkoła bez przemocy” chcemy pokazać uczniom, nauczycielom i rodzicom, że wystarczy odrobina zaangażowania, by szkolne mury były bezpieczne. Od kwietnia pisaliśmy na naszych łamach o problemach polskich szkół. Po ich zebraniu powstał Kodeks „Szkoły bez przemocy”, który chcielibyśmy wcielić w życie z nowym rokiem szkolnym. Dzięki niemu wspólnota, jaką jest szkoła, będzie dla uczniów, nauczycieli i rodziców bardziej przyjazna.

Kodeks „Szkoły bez przemocy”

1.Szkoła jest wspólnotą.
Szkoła dąży do stworzenia wspólnoty wszystkich nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz pracowników niepedagogicznych szkoły, opartej o jasny i przejrzysty system norm.

2.Wszyscy się szanujemy.
Wspólnota szkolna buduje klimat bezpieczeństwa, szacunku, otwartego dialogu i porozumienia pomiędzy nauczycielami, pracownikami szkoły, uczniami i rodzicami. Wszyscy uczestnicy społeczności szkolnej szanują siebie nawzajem i nie zachowują się wobec siebie agresywnie.

3.Wspólnie działamy przeciw przemocy.
W szkole działa system przeciwdziałania przemocy, który jasno określa: obowiązujące normy, procedury działania i współpracy wszystkich zainteresowanych w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz reagowania wobec przejawów agresji i przemocy. Jego zasady obowiązują wszystkich uczestników społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów, pracowników niepedagogicznych oraz wszystkie osoby znajdujące się na terenie szkoły.

4.Niczego nie ukrywamy.
Szkoła prowadzi regularną diagnozę problemu przemocy w szkole, a efekty działania systemu przeciwdziałania przemocy podlegają monitoringowi oraz ewaluacji.

5.Zawsze reagujemy.
Szkoła reaguje na każdy przejaw agresji i przemocy oraz zapewnia długofalową, odpowiednią pomoc zarówno ofiarom, jak i sprawcom przemocy.

6.Nauczyciel nie jest sam.
Szkoła podejmuje działania, by nauczyciele mieli odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z przejawami agresji i przemocy.

7.Uczniowie wiedzą, jak działać.
Szkoła organizuje uczniom regularne zajęcia profilaktyczne z zakresu umiejętności psychologicznych i społecznych oraz radzenia sobie z agresją i przemocą.

8.Rodzice są z nami.
Aby przeciwdziałać przemocy, szkoła współpracuje z rodzicami, włączając ich do tworzenia systemu przeciwdziałania przemocy i obejmując działaniami edukacyjnymi.

9.Mamy sojuszników.
Szkoła współpracuje ze środowiskiem pozaszkolnym przy podejmowaniu działań profilaktycznych i interwencyjnych dotyczących agresji i przemocy, gdy potrzeby przekraczają możliwości lub kompetencje szkoły.

10.Nagradzamy dobre przykłady.
Szkoła promuje wzorce zachowań oparte na poszanowaniu godności każdego człowieka.

Wspólnota jest najważniejsza
prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny, twórca Kodeksu „Szkoły bez przemocy“

– Pierwszy punkt kodeksu jest najważniejszy.
W Polsce wspólnoty mamy już np. w rodzinach i tam wskaźnik patologii jest niski. Wynika to z faktu, że ojciec rodziny najczęściej wie wszystko o bliskich. Chroni ich i nie potrzeba systemu kontroli zewnętrznej, różnych służb, pilnujących, żeby w rodzinie nie działo się źle. Nie trzeba układać regulaminów,bo wspólnota reguluje się sama. W szkole może być tak samo, ale nie jest. Zmianie tego stanu rzeczy ma służyć pierwszy, kluczowy punkt kodeksu. Pozostałe są jego rozwinięciem.

Efekty przyjdą szybko
dr Anna Giza-Poleszczuk, socjolog, członek Rady Programowej „Szkoła bez przemocy“

– Niezwykle ważne jest wyrwanie szkół z osamotnienia w walce z przemocą i ich wsparcie. Sami dyrektorzy, uczniowie i nauczyciele nigdy nie dadzą sobie rady z tym problemem. Dlatego do jego rozwiązania chcemy włączyć także rodziców i całe środowiska lokalne. Akcja „Szkoła bez przemocy” mobilizuje rodziców do zainteresowania szkołą i to już widać. Być może ktoś uzna mnie za niepoprawną optymistkę, ale uważam, że efekt będzie bardzo szybki. Naprawdę dużej poprawy można spodziewać się w ciągu jednego roku szkolnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto