Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszanie uczcili 76. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. ZDJĘCIA

Kornelia Bylińska
Kaliszanie uczcili 76. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim
Kaliszanie uczcili 76. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim Kornelia Bylińska
19 kwietnia 1943 r. w Getcie Warszawskim wybuchło powstanie. Dziś, w 76. rocznicę, na Rozmarku w Kaliszu oddano hołd pomordowanej społeczności żydowskiej. Wśród ofiar było wielu kaliszan.

W Getcie Warszawskim znalazło się prawie 7 tys. kaliskich Żydów. W listopadzie i w grudniu 1939r. zostali wywiezieni na tereny Generalnej Guberni. Wielu także pojechało do Warszawy, gdzie po utworzeniu Getta znaleźli się za jego murami. Ci, którzy przeżyli, w kwietniu 1943r. walczyli w powstaniu.

Najważniejszymi osobami, które miały wpływ podczas powstania byli Józef Kapłan oraz Herman Solnik. Józef Kapłan, urodzony w Kaliszu, założył Żydowską Organizację Bojową. Był także pierwszym dowódcą tej organizacji. Zginał, rozstrzelany w 1942r. z rąk Niemców. Natomiast Herman Solnik – przedwojenny Radny Miasta Kalisza, a także pisarz i poeta, który również znalazł się w Getcie Warszawskim. Zwoływał i zagrzewał młodych ludzi do walki oraz namawiał do organizowania broni, potrzebnej do zbrojnego powstania. Herman Solnik zginął w pierwszych dniach powstania.

Kaliski Rozmarek to skwer historyczny, którego nazwa pochodzi z języka żydowskiego Jidysz. Dawniej na tym miejscu znajdowała się synagoga, która później został rozebrana przez Niemców. Obecnie na Rozmarku stoi pomnik, upamiętniający społeczność żydowską oraz tą, która została wymordowana podczas II wojny światowej.

– W Kaliszu przed wojna mieszkało ponad 30 tys. Żydów, kaliszan. Po wojnie wróciły 2 tys. dwieście siedemdziesiąt dwie osoby – mówi Halina Hila Marcinkowska, przewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

W ważnych wydarzeniach takich jak dzisiejszy, na koniec uroczystości, wybrzmiewa szofar – barani róg, który dla narodu żydowskiego jest istotnym symbolem upamiętniających tych, którzy zginęli podczas powstania w Getcie Warszawskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto