Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jednym z bohaterów wojennego filmu "Dywizjon 303", który w sierpniu wejdzie do kin jest ostrowianin

Sandra Perlińska
35th FAI World Gliding Championships Ostrow, Poland
Już wkrótce w kinach zobaczymy film wojenny o słynnym Dywizjonie 303, czyli polskich asach lotnictwa. Jednym z bohaterów tego filmu jest ostrowianin - porucznik pilot Polskich Sił Powietrznych Mirosław Ferić.

Miroslaw Ferić to jeden z pilotów, który walczył w bitwie o Anglię w słynnym Dywizjonie 303. Jego ojciec był Chorwatem, matka Polką, jednak Mirosław Ferić część swojego życia spędził w Ostrowie Wielkopolskim.
Ostrowianin jest jednym z bohaterów filmu „Dywizjon 303”, który w sierpniu wejdzie do kin.

W Ostrowie jego imię nadano jednej z ulic oraz Szkole Podstawowej nr 11. Z okazji 40-lecia śmierci z inicjatywy oddziału Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego w Ostrowie wybito okolicznościowy medal. Jego pierwsze egzemplarze otrzymali matka pilota oraz brat Zwonimir. Portret pilota zawieszono w galerii wybitnych uczniów i profesorów macierzystego gimnazjum. Natomiast

W Ostrowie rodzina Fericia mieszkała w kamienicy przy ulicy Zdunowskiej (dziś Partyzancka). To właśnie w tym miejscu z okazji 100. rocznicy jego urodzin w 2015 roku, zawisła tablica na jego cześć.

Mirosław Ferić urodził się 17 czerwca 1915 roku w rodzinie mieszanej w miejscowości Travnik w Austro-Węgrzech (obecnie Bośnia i Hercegowina). Jego ojciec był Chorwatem. Zginął w czasie I wojny światowej. Matka - Polka w 1919 roku wróciła z dziećmi do Polski i osiedliła się w Ostrowie, gdzie podjęła pracę jako nauczycielka. Tu Mirosław ukończył Gimnazjum Męskie.

Na rok przed wybuchem wojny został absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, otrzymując stopień podporucznika pilota. Został przydzielony do 111 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Brał udział w kilkunastu walkach powiet-rznych podczas kampanii wrześniowej. 17 września 1939 roku ewakuował się do Rumunii i został internowany. Udało mu się jednak uciec i przedostać do Francji. Po jej kapitulacji znalazł się w Polskiej Bazie Lotniczej w Blackpool.
Wkrótce został żołnierzem Dywizjonu 303 i zyskał przydomek „OX”. Do Bitwy o Ang-lię wszedł 31 sierpnia 1940 r. Szybko uznany został za asa lotnictwa. Według oficjalnych dokumentów plasuje się w pierwszej dziesiątce polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej. Generał Sikorski odznaczył go Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari V klasy.

W październiku 1941 r. został skierowany na półroczny odpoczynek od bojowego latania, lecz już po 3 miesiącach z własnej inicjatywy powrócił. Wkrótce potem, 14 lutego 1942 r. w trakcie lotu treningowego poniósł śmierć w wypadku nad lotniskiem w Northolt. Został pochowany na cmentarzu w Northwood. Pośmiertnie przyznano mu stopień kapitana.

Film powstał na podstawie książki Arkadiusza Fiedlera o tym samym tytule. Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.
Premiera filmu "Dywizjon 303" już 31 sierpnia 2018 roku. W filmie zograją m.in. Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. Mirosława "Ox" Fericia zagra Krzysztof Kwiatkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto