18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izyda - Egipska bogini z Witkowa

Redakcja
Izyda była w mitologii egipskiej boginią płodności i opiekunką rodzin, jednym z najważniejszych bóstw. Była matką Horusa – boga nieba i z nim na kolanach jest najczęściej przedstawiana. Niezbadane są losy jej posążka wykonanego z brązu, właśnie z Horusem, który dotarł aż na słowiańskie ziemie i przez lata był ukryty w ziemi na terenie dzisiejszej gminy Witkowo, w miejscowości Małachowo Złych Miejsc. Dziś jest jednym z najstarszych i najciekawszych zabytków na terenie gminy.

A samo Witkowo jest gminą o charakterze miejsko- wiejskim, położoną na południowy wschód od Gniezna, i chętnie odwiedzaną przez turystów i wczasowiczów.
Zapewne Izyda nie jest jedynym fascynującym świadectwem zamierzchłych dziejów i teren gminy kryje w sobie wiele tajemnic i nie zbadanych dotąd historii.

Wszakże nie brak tu miejsc, z którymi wiążą się zagadkowe opowieści i legendy, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na terenie całej gminy można znaleźć liczne ślady przeszłości, stąd wiadomo, że we wsiach Chłądowo i Małachowo Złych Miejsc znajdują się grodziska wczesno-średniowieczne z czasów Mieszka I. Podobnie z Wiekowem kojarzone są dwie nieznane bliżej osady. Pierwsza umiejscowiona jest na wzniesieniu na półwyspie Jeziora Niedzięgiel, druga leżała na polu znajdującym się na północ od obecnej zabudowy wiejskiej. Kolejne osady odkryto w okolicach wsi Ostrowite Prymasowskie.

Świadectwem młodszych czasów, choć równie ciekawym jest także duży zbiór monet polskich i żydowskich - brakteatów odnaleziony w Witkowie.
Jak można dowiedzieć się ze strony witkowo.pl, historia tego obszaru sięga XII wieku. W tym czasie znana już była osada położona wśród rozległych lasów zwanych Puszczą Mokowską, na której miejscu rozwinęło się miasto Witkowo. W dokumentach po raz pierwszy nazwę miejscowości wspomniano w 1363r.

Wzmianka ta dotyczyła pochodzącego z Witkowa Marcina, plebana w Tulcach. Godne odnotowania jest również to, że w XV w. wykształcony w Akademii Krakowskiej proboszcz z Witkowa Wincenty Kot osiągnął godność arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Ważnym momentem w historii Witkowa było uzyskanie w 1676r. praw miejskich, a w 1684r. przywileju organizowania jarmarków. Ponowienie lokacji zatwierdzone przez króla Stanisława Augusta nastąpiło w 1782r.

Dzięki kronikom wiemy, że przez ten region już w XV stuleciu przebiegały ważne szlaki handlowe. W 1887 r. powołano powiat Witkowski (istniał do 1927r.), który oprócz Witkowa objął miasta: Czerniejewo, Mielżyn, Powidz. Również czas Powstania Wielkopolskiego zapisał się na kartach witkowskiej historii - mieszkańcy Witkowa walczyli m.in.: w bojach o Żnin, Szubin, Rynarzewo i Nakło, a oddział liczący ponad pięćdziesięciu powstańców pod dowództwem Stanisława Połczyńskiego i Ignacego Jezierskiego przyczynił się także do zwycięstwa w trudnej batalii o Inowrocław. Dziś jednym z żywych świadectw dawnych czasów jest kolejka wąskotorowa, działająca na tym terenie od 1883 roku.

Gdzie warto wyjechać - zobacz propozycje w naszym serwisie specjalnym

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto