Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historie światłoczułe zapisane w słowie i na fotografii. Ósma edycja festiwalu Preteksty w Gnieźnie

Magdalena Smolarek
W piątek w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie rozpoczęła się ósma edycja Festiwalu literackiego "Preteksty". Jednym z wydarzeń był wernisaż wystawy "Światłoczułe słowa".

W piątek w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie rozpoczęła się ósma edycja Festiwalu Preteksty. Ten literacki festiwal z roku na roku przyciąga coraz więcej zainteresowanych pisaniem i czytaniem poezji, ale nie tylko.
W piątek wśród festiwalowych wydarzeń znalazły się V Konkurs Recytatorski „Niektórzy lubią poezję”,
„Pachnąca biblioteka”, czyli spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek, spektakl Teatru Wszelki Wypadek, ale przede wszystkim nastąpiło otwarcie wystawy „Światłoczułe Słowa vol. V”.

Wystawa "Światłoczułe Słowa", a dokładnie już jej piąta edycja, to prezentacja współpracy fotografów i poetów, którzy nazywani są w tym projekcie odpowiednio mistrzami obrazu i mistrzami słowa.

- Festiwal Preteksty to nie tylko słowo pisane czy mówione, ale też słowo, które jest rysowane na błonie światłoczułej. Wyrazem tego jest właśnie projekt "Światłoczułe Słowa", którego piąta edycja także i w tym roku odbywa się w w ramach festiwalu Preteksty. Założenie tego jest bardzo proste: mistrz słowa, autor wiersza prezentuje swoją poezję mistrzowi obrazu, czyli fotografikowi i tak powstaje drugie dzieło, czyli fotografia. Efekt pracy tego zespołu możemy zobaczyć dziś na wystawie. Widać, że ten pomysł tak innowacyjny, skromny, ale i ciekawy znajduje zrozumienie u naszych lokalnych mistrzów słowa i obrazu - powiedział Piotr Wiśniewski, dyrektor festiwalu.

W tym roku w projekcie Światłoczułe słowa wzięło udział aż dziewięć zespołów, co bardzo ucieszyło organizatorów, że cały czas wydarzenie to cieszy się takim zainteresowaniem. Wśród tych zespołów wymienić można takie osoby, jak: Kamila Kasprzak, Władysław Nielipiński, Julia Pawlicka-Dekert, Magdalena Polak, Jan Jemiołkowski, Marek Lapis, Iza Smolarek i Magdalena Smolarek, Sasza Kruk, Zuzanna Chełek, Martyna Skolasińska, Patrycja Sroczyńska, Zuzanna Kabacińska, śp. Sławomir Kuczkowski, Jarosław Mikołajczyk.

Połączenia niektórych duetów były bardzo ciekawe, jak np. Kamili Kasprzak i Władysława Nielipińskiego. Ona - aktywistka, poetka, on - kulturoznawca, animator kultury, fotograf.
- Na co dzień animuję fotografię, ale pracuję też w bibliotece, więc można powiedzieć, że mam do czynienia i z jedną i z drugą materią twórczą w swojej pracy. (...) Kiedy w tym roku koleżanka Kamila zaproponowała mi wzięcie udziału, w taki sposób bardzo bezpośredni w tym przedsięwzięciu, to z jednej strony się ucieszyłem, ale z drugiej się zestresowałem czy wręcz przeraziłem, bo ja nie podołam temu zadaniu. Od dłuższego czasu już praktycznie nie fotografuję, bo zajmuję się przede wszystkim animowaniem fotografii stąd te wyzwanie było dla mnie dosyć trudnym, ale autorka wiersza bardzo życzliwie potraktowała moje propozycje fotograficzne, stąd udało się z nią stworzyć wspaniały duet" - podkreślał Władysław Nielipiński.

Nie mogę też nie wspomnieć, że wymienione nazwisko Smolarek wśród uczestników nie jest przypadkowo zbieżne z moim. Postanowiłam wziąć udział w tegorocznej edycji i namówić do tego moją siostrę Izę - pisarkę, autorkę kilku tomików poezji, m.in. "Się lenienie" i książki kryminalnej.
Współpraca była specyficzna, bo teksty mojej siostry nie należą do łatwych w interpretacji, w dodatku nasz kontakt był głównie mailowo-messengerowy. Jednak chyba się udało...

Efekty tej współpracy, ale też pozostałych ośmiu duetów można oglądać w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Po wernisażu odbyło się także uroczyste wręczenie nagród uczestnikom V Konkursu Recytatorskiego „Niektórzy lubią poezję”, jaki w tym roku poświęcony był twórczości Zbigniewa Herberta.
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce zajęła Jagoda Białek ze Szkoły Podstawowej nr 7,
II miejsce zajęła Iga Linkowska ze Szkoły Podstawowej nr 2,
III miejsce zajęła Aleksandra Karpińska ze Szkoły Podstawowej nr 10,
Wyróżnienie otrzymała Kornelia Różak ze Szkoły Podstawowej nr 3.

W kategorii szkół ponadpodstawowych:
I miejsce zajęła Kamila Konarska z I Liceum Ogólnokształcącego,
II miejsce zajęła Barbara Hanusko z Zespołu Szkół Ekonomiczno-odzieżowych,
III miejsce zajął Mikołaj Wojciechowski z I Liceum Ogólnokształcącego,
Wyróżnienia otrzymali Dawid Bandosz z I Liceum Ogólnokształcącego i Błażej Adamski z II Liceum Ogólnokształcącego.

Również w sobotę czeka nas sporo festiwalowych atrakcji:**17:00 IV Turniej Książkożerców w Miejskim Ośrodku Kultury. 19:00** V Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais, a po nim koncert: Piernikowski w Klubie Muzycznym MŁYN

CZYTAJ TEŻ: O zeszłorocznych Światłoczułych Pretekstach

Jaki był Zbigniew Herbert?

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto