Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hipolit Cegielski patronem szkół CKZiU

Starostwo Powiatowe
Hipolit Cegielski patronem szkół CKZiU
Hipolit Cegielski patronem szkół CKZiU Patrycja Kajewska/ Starostwo Powiatowe
Hipolit Cegielski patronem szkół CKZiU. Szkoły CKZiU nie posiadające imienia będą mieć swojego patrona. Wybrano Hipolita Cegielskiego

Hipolit Cegielski patronem szkół CKZiU

Szkoły CKZiU nie posiadające imienia będą mieć swojego patrona. Wybrano Hipolita Cegielskiego

Uroczyste odsłonięcie tablicy z norweskiego granitu na której, prócz wizerunku i nazwiska, umieszczono m.in. datę narodzin oraz datę śmierci słynnego Wielkopolanina nastąpi 1 września – podczas powiatowej inauguracji roku szkolnego 2016/2017.

Ten zaszczytny moment będzie zwieńczeniem trwającego od jesieni 2015 roku procesu wyboru patrona, który w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie zapoczątkował dyrektor Andrzej Hencel.

Jak wyglądała proceduralna droga? Najpierw wydano stosowny komunikat w przedmiotowej sprawie, następnie stworzony został regulamin konkursu, w ramach którego społeczność CKZiU – nie tylko szkolna – mogła zgłaszać swoje kandydatury.

Wpłynęło pięć propozycji – zaproponowano profesora Ignacego Mościckiego, Jana Rożeńskiego, profesora Jana Czochralskiego, Hipolita Cegielskiego oraz Józefa Piłsudskiego.

Wybór nie był łatwy, mimo że już na wstępie jedną z powyższych kandydatur wyeliminowano. Z przyczyn formalnych, a konkretniej – z powodu nie zastosowania się do wymogów regulaminu dotyczących formy składania propozycji zgłoszenie Jana Rożeńskiego odrzucono. Komisja w składzie dyrektor Andrzej Hencel oraz przedstawiciele Centrum: Roman Hernes, Jacek Kępiński, Zbigniew Wegner oraz Adam Zieliński rozważała zatem cztery propozycje. W toku dyskusji odrzucono kolejne dwie: Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego. Powód był prosty. - Uznaliśmy, że powinniśmy szukać patrona poza polityką – wyjaśnia Andrzej Hencel dodając, że o profesorze Ignacym Mościckim trudno myśleć inaczej jak o Prezydencie, a więc i w konsekwencji – jak o polityku. Podobna argumentacja pojawiła się w przypadku Marszałka.

Wybór zawęził się zatem do dwóch zgłoszeń ale – jak zaznacza Andrzej Hencel – wcale nie był prosty. - Po długim namyśle, odczytaniu życiorysu i burzliwej dyskusji odrzuciliśmy profesora Jana Czochralskiego, ponieważ w biografii tego człowieka, zresztą bardzo zasłużonego dla polskiej i światowej nauki (i tego nie negujemy) pojawiały się okresy, które w różnych ocenach budziły kontrowersje – Andrzej Hencel odnosi się do czasów II wojny światowej. Komisja uznała, że najtrafniejszym wyborem będzie ten nie dający powodów do politycznych dyskusji – Hipolit Cegielski, którego na patrona zaproponowała Katarzyna Kaczmarek, nauczycielka historii oraz wiedzy o społeczeństwie w CKZiU.

Ponadto poza wątpliwością było, że założyciela słynnego poznańskiego „Ceglorza” można uznać za człowieka, bezdyskusyjnie, zasłużonego. Nie tylko przemysłowi, ale i nauce. Hipolit Cegielski był przecież doktorem filozofii, nauczycielem łaciny, greki, języka polskiego, historii i geografii. Zajmował się również pracą naukową – publikował liczne artykuły z zakresu lingwistyki, dydaktyki oraz techniki, pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Pomocy Naukowej.

Był też znakomitym przedsiębiorcą (współtwórcą i prezesem Polskiego Towarzystwa Przemysłowego w Poznaniu) – symbolem rozwoju gospodarczego Wielkopolski. Zakłady Cegielskiego to dziś, nie tylko w Poznaniu, swoisty symbol rozwoju przemysłu.

Warto także wspomnieć, że młodzież byłego Zespołu Szkół Elektro-Mechanicznych przez wiele lat odbywała praktyki zawodowe w Poznaniu w Zakładach Cegielskiego.

„W swoim życiu Hipolit Cegielski kierował się wartościami ważnymi również i w naszych czasach, takimi jak: patriotyzm, pracowitość, uczciwość i przedsiębiorczość. Był filantropem, w swoim zakładzie zatrudniał polskich robotników, dbał o ich edukację oraz stan zdrowia, wspierał. Dzięki swoim zasługom stał się wzorem patrioty walczącego o ojczyznę przede wszystkim nauką i pracą” – to fragment uzasadnienia przygotowanego przez Katarzynę Kaczmarek.

Jest jeszcze coś – Hipolit Cegielski przyszedł na świat 6 stycznia 1813 roku, a dokładnie dwieście lat później, 1 stycznia 2013 roku powstało CKZiU w Złotowie.

Cenne słowa

Pamiątkowa tablica pojawi się przy głównym wejściu szkoły zlokalizowanej przy ul. Norwida w Złotowie. Pod zdjęciem patrona szkół wchodzących w skład CKZiU pojawi się należący do niego wymowny cytat: „Chcemy wspólnymi siłami wychować młodzież wzorową, w moralności, w cnotach publicznych i prywatnych, w naukach i umiejętnościach, w urzędach i zawodach prywatnych, w rolnictwie zarówno, jak i w przemyśle…”.

Fundatorem tablicy o wymiarach 110 cm x 70 cm jest pracownik CKZiU, którego nazwisko nigdy nie zostanie ujawnione.
Patrycja Kajewska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto