Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GNIEZNO: Badanie schorzeń nefrologicznych wciąż możliwe - NEFROTEST

Łukasz Cieśliński
Osoby, którym nie udało się zarejestrować na badania, będą mogły przebadać nerki za darmo!

Przez dwa dni, podczas których organizatorzy przyjmowali telefoniczne zgłoszenia na bezpłatne badania w ramach akcji NEFROTEST**, zarejestrowało się o 150 osób więcej, niż zaplanowano**. Zainteresowanie akcją było tak duże, że organizatorzy - Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Międzynarodowe Centrum Dializ (Grupa Fresenius) w Gnieźnie, postanowili zwiększyć pulę badań. W ramach kampanii w powiecie gnieźnieńskim, skierowania na badania dostaną także lekarze rodzinni, co pozwoli jeszcze więcej osób objąć badaniami. W sumie będzie ich blisko 1200.

Darmowe badania, które odbędą się w niedzielę w Gnieźnie, to punkt kulminacyjny kampanii, która ma zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek. Osoby, którym nie udało się zarejestrować na bezpłatne badania krwi w kampanii NERFOTEST, mają trzy drogi, by tę analizę wykonać. 20 lutego, wszyscy lekarze POZ z powiatu gnieźnieńskiego, otrzymają, w ramach kampanii NEFROTEST, pulę bezpłatnych, nawet szerszych badań, które będą mogli przekazać swoim pacjentom. Będą to badania poziomu kreatyniny we krwi i e-GFR oraz ogólne badanie moczu. W Gnieźnie, 10 lutego, zbadamy ze względów organizacyjnych tylko kreatyninę z poziomem e-GFR. Inną możliwością jest uzyskanie od lekarza rodzinnego skierowania na takie badania. Oba z tych badań są w jego pakiecie i przysługują pacjentom raz do roku. I wreszcie trzecia możliwość – wykonanie takich badań samodzielnie, na własny koszt również jest możliwe. Kosztuje ono ok. 10 – 12 zł.

Podczas dwóch dni przyjmowania zapisów na bezpłatne badania w ramach NEFROTESTU w Gnieźnie telefony rejestracyjne dzwoniły bez przerwy.

- Dzięki intensywnej kampanii informacyjnej i wsparciu miejscowych autorytetów, akcja cieszyła się wielkim powodzeniem. Zarejestrowaliśmy 550 osób, a więc dużo więcej, niż mieliśmy w planach. Najbardziej jednak cieszy nas to, że przypomnieliśmy o nerkach tak wielkiej grupie osób. Mam nadzieję, że wiedza o tym, że trzeba regularnie kontrolować ich funkcjonowanie pozostanie i będzie procentować - mówi dr Jacek Molenda, dyrektor Międzynarodowego Centrum Dializ (Grupa Fresenius) w Gnieźnie. Bezpłatne badania zarejestrowanych pacjentów odbędą się w niedzielę, 10 lutego na terenie Międzynarodowego Centrum Dializ (Grupa Fresenius) w Gnieźnie, ul. Św. Jana 9 (budynek na terenie ZOZ szpitala).

Celem kampanii NEFROTEST jest szerzenie wśród Polaków wiedzy na temat chorób dróg moczowych, w tym szczególnie przewlekłej choroby nerek oraz promocja profilaktyki chorób tego narządu. Gniezno jest dwunastym miastem, w którym Nefron wraz z regionalnym partnerem prowadzi bezpłatne badania krwi.

Dziś rusza telefoniczna rejestracja na bezpłatne badania krwi pomagające wykryć schorzenia nefrologiczne na wczesnych etapach.

W sprawie badań można dzwonić tylko dzisiaj i jutro – 6 i 7 lutego w godz. 9:00-16:00 pod dwa numery telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (wymagany będzie PESEL). Badania są dostępne za darmo i bez skierowania, ale warunkiem uczestnictwa w akcji NEFROTEST w Gnieźnie jest wcześniejsza rejestracja. Testy prowadzone są w ramach ogólnopolskiej akcji, której celem jest szerzenie wśród Polaków wiedzy na temat chorób dróg moczowych oraz promocja profilaktyki chorób nerek.

Każdy pacjent będzie zarejestrowany na konkretną godzinę, 10 lutego br. Testu nie trzeba wykonywać na czczo - mówi Maria Bogdańska, pielęgniarka oddziałowa Międzynarodowego Centrum Dializ Grupa Fresenius (Gniezno, ul. Św. Jana 9, budynek na terenie ZOZ szpitala). Przy rejestracji, oprócz imienia i nazwiska, należy podać nr PESEL. Na badanie, które polega na pobraniu próbki krwi, mogą zgłosić się, wyłącznie po wcześniejszej rejestracji, osoby pełnoletnie. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Wykwalifikowany personel Międzynarodowego Centrum Dializ (Grupa Fresenius) przeprowadzi testy krwi 400 wcześniej zarejestrowanym osobom. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są: cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65 roku życia.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto