Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Gnieźnianin - Jakub Lewandowski wygrał IV Bieg Niepodległości w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Stulecie odzyskania niepodległości można świętować w przeróżny sposób. Gnieźnianie już od czterech lat bardzo licznie uczestniczą w Biegu Niepodległości, którego trasa biegnie ulicami naszego miasta. Zobaczcie jak bieg wyglądał w tym roku!

Gniezno: 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Gnieźnianin - Jakub Lewandowski wygrał IV Bieg Niepodległości w Gnieźnie

Po uroczystej mszy świętej z gnieźnieńskiej katedry ruszył biało-czerwony korowód, a dokładnie o godzinie 11:11 wystartował czwarty Bieg Niepodległości.

ZOBACZ TEŻ:Homilię podczas mszy św. w bazylice prymasowskiej wygłosił ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Zobaczcie film z gnieźnieńskich obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości:

Tegoroczna trasa biegu wyjątkowo była wytyczona tak samo, jak podczas Biegu Europejskiego, ponieważ przebiegała przez rynek, a dalej ulice Chrobrego, Konikowo, Reymonta. Uczestnicy mieli do przebiegnięcia dwie pętle, czyli łącznie 10 kilometrów. Gnieźnieński Bieg Niepodległości został włączony do ogólnopolskiej akcji "Narodowy Bieg Stulecia od Bałtyku do Tatr", w jakim w 100 polskich miastach wzięło udział 100 tysięcy biegaczek i biegaczy.

- Nawet pogoda sprzyja świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości - zaczął swoją wypowiedź Andrzej Krzyścin, organizator Biegu Niepodległości.

- Czwarta edycja - wyjątkowa, w wyjątkowym roku. Chcieliśmy, żeby ta edycja biegu była rzeczywiście uroczysta i wszystko wskazuje, że tak właśnie będzie. Nasz bieg jest w takiej grupie kilkudziesięciu biegów tworzących Narodowy Bieg Stulecia od Bałtyku do Tatr, dlatego zmieniliśmy trasę biegu, by wszystkie biegi, łącznie z naszym, były rozgrywane na 10 kilometrów, żeby zawodnicy mogli porównać się w klasyfikacji ogólnopolskiego biegu. Startujemy z rynku, kończymy na rynku, trasa taka, jak w Biegu Europejskim. Już możemy też mówić o rekordzie frekwencji, bo ponad 700 osób odebrało pakiety startowe, tak że wychodzi na to, że blisko 100 osób więcej niż rok temu zamelduje się na mecie - mówił Andrzej Krzyścin.

Na mecie na gnieźnieńskim rynku, jako pierwszy, pojawił się Jakub Lewandowski z Gniezna. Natomiast pierwszą kobietą na mecie była Joanna Stawowa z Żydowa.

- Bardzo wiele dla mnie znaczy ta wygrana, bo jestem gnieźnianinem i to, że mogę upamiętnić ludzi, również w moim wieku, którzy ginęli za niepodległość. To wspaniałe święto i chwała bohaterom, a my jesteśmy tutaj tylko dodatkiem -podkreślał zaraz po wygraniu biegu Jakub Lewandowski.

- Myślę, że trasa była łatwiejsza niż w zeszłym roku, ponieważ jest to trasa Biegu Europejskiego, który jest bardzo szybkim biegiem w Polsce. Dlatego biegło się bardzo przyjemnie, trasa była równa - dodał Jakub Lewandowski.

- Pogoda, ale i ta dzisiejsza rocznica dopingowały mnie w tym biegu. Mąż jest wojskowym i zawsze powtarzał dzisiaj biegniesz, ale też biegniesz przede wszystkim dla mnie, dla Ojczyzny, dla Niepodległej. Jestem bardzo szczęśliwa - nie kryła swojej radości Joanna Stawowa, zwyciężczyni biegu w kategorii kobiet.

Wszyscy uczestnicy biegu podkreślali, że czują tę podniosłość dzisiejszej daty, a także że cieszą się, że właśnie w Gnieźnie i w taki sposób mogą świętować 100-lecie odzyskania niepodległości.

- Tutaj mieszkamy i tak postanowiłyśmy wziąć udział w tym biegu pierwszy raz, bo wcześniej w nim nie biegłyśmy. Czy damy radę? - zobaczymy! Czujemy taką pozytywną motywację, że jest setna rocznica odzyskania niepodległości, więc stwierdziłyśmy, że uczcimy to wyjątkowo i pobiegniemy. Według nas to bardzo dobra inicjatywa taki Bieg Niepodległości w to ważne święto dla wszystkich Polaków. To jest też dobre dla sportu, dla aktywności, dla samego siebie, dla lepszego samopoczucia - mówiły Karolina i Beata, uczestniczki biegu.

- Po raz kolejny biorę udział, ponieważ jest to bardzo miła impreza, fajna trasa, dobrze zorganizowany bieg, w dodatku na miejscu, nie muszę szukać tego typu biegów gdzie indziej - mówił pan Bogdan, uczestnik wszystkich czterech Biegów Niepodległości.

- Bierzemy udział w tym biegu po pierwsze dlatego, że jest to setna rocznica odzyskania niepodległości. Po drugie Gniezno jest fantastycznym miastem, co roku przyjeżdżamy tu z koleżanką, by pobiec, raczej nie zawiedziemy w przyszłym roku również. Uważam, że świętowanie odzyskania niepodległości jest bardzo dobrym pomysłem, bo Polacy się w tym dniu jednoczą i chyba przez to ten patriotyzm jest jeszcze większy. Tutaj co roku jest tak wspaniale i uroczyście - ten hymn, jest Piłsudski i ogólnie jest super! - podkreślały pani Magda z Wągrowca i pani Paulina z okolic Szubina.

Ostatecznie w biegu wystartowało ok. 700 biegaczy i biegaczek. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i czekamy na przyszłoroczny jubileuszowy 5. już Bieg Niepodległości. Klasyfikację wszystkich zawodników można znaleźć tutaj.

Zobaczcie film z Biegu Niepodległości:

Po zakończonym biegu i wręczeniu pamiątkowych medali biegaczom rozpoczął się koncert w wykonaniu Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego i Chóru Metrum. Oprócz tego wszyscy, którzy pojawili się 11. listopada na gnieźnieńskim rynku mogli uczestniczyć w mini jarmark, na jakim nie zabrakło świętomarcińskich rogali oraz produktów w biało-czerwonych barwach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto