Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Łubowo: kronika strażacka - OSP Łubowo, OSP Lednogóra i OSP Owieczki

Sona Ishkhanyan
OSP Łubowo
OSP Łubowo Arch. OSP Łubowo
Od ponad stu lat Ochotnicze Straże Pożarne odgrywają ważną rolę w życiu społecznym nie tylko gminy Łubowo, ale także powiatu gnieźnieńskiego. Na terenie gminy aktywnie działają trzy jednostki: OSP Łubowo, OSP Lednogóra i OSP Owieczki. Przedstawiamy krótki zarys ich dziejów.

Gmina Łubowo: kronika strażacka - OSP Łubowo, OSP Lednogóra i OSP Owieczki
-Ochotnicze Straże Pożarne to ogromny kapitał, powstający głównie dzięki aktywności obywatelskiej. Pomimo faktu, że strażaków kojarzymy głównie z ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej, to pamiętać należy, że strażacy ochotnicy działają także bardzo aktywnie w innych dziedzinach życia społecznego naszej gminy, a także poza jej granicami. Zajmują się sportem, edukacją, wychowaniem i kulturą, organizując różnego rodzaju zawody, imprezy plenerowe, warsztaty i zajęcia edukacyjne - o działalności strażaków mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo

Ich gotowość do niesienia pomocy pokazali podczas zeszłorocznej (2017 r.) nawałnicy z 11 sierpnia. Nasi druhowie całym sercem i z wielkim zaangażowaniem podejmowali coraz to nowe zadania. Pracowali dzień i noc, po to, by zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo. Podczas tych najtragiczniejszych chwil nasi druhowie udowodnili, że możemy na nich liczyć. My z kolei, mamy obowiązek ich wspierać.

-dodaje włodarz gminy Łubowo.

- Jednostki OSP w naszej gminie stale się rozwijają, zdobywają coraz nowocześniejszy sprzęt i powiększają swoją bazę. Jest to jednak niezbędne, bowiem zadań strażakom systematycznie przybywa. Na terenie gminy Łubowo mamy cztery jednostki OSP: Łubowo, Lednogóra, Owieczki oraz Woźniki. Trzy pierwsze wciąż bardzo aktywnie się angażują podczas wszelkich akcji. OSP Woźniki to jedna z najstarszych jednostek, która powstała na początku XX wieku. Jednostka z pięknymi i bogatymi tradycjami boryka się jednak z problemami związanymi z niedoborem odpowiedniego sprzętu, braku nowego pojazdu, bo starszy już nie nadaje się do użytku. Dołożymy wszelkich starań, by w przyszłości OSP Woźniki wznowiła działalność - zaznacza na koniec A. Łozowski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Łubowie

Pierwsze wzmianki odnośnie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubowie pochodzą z 1887 r. Jako początek istnienia miejscowej OSP przyjmuje się jednak rok 1895. W 1998 roku łubowscy ochotnicy otrzymali do użytku nową strażnicę ze stanowiskiem na dwa samochody. W 2001 roku, jako dar z Niemiec, dotarł do Łubowa samochód gaśniczy marki Mercedes, który pozostaje do dzisiaj na wyposażeniu łubowskich druhów. W 2004 roku, staraniem wójta gminy, zakupiono średni wóz gaśniczy. W 2015 roku pozyskano ciężki samochód gaśniczy marki Scania, który w roku 2017 uczestniczył w ponad 150 interwencjach. Dla porównania - w roku 1997 OSP Łubowo interweniowała 11 razy, z czego 7 razy przy pożarach. Od 2017 roku łubowscy druhowie na wyposażeniu posiadają również łódź ratowniczą marki Whaly.

Dzisiaj jednostka, zrzeszona w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, podejmuje działania z zakresu pożarnictwa, ratownictwa technicznego, wysokościowego, medycznego, drogowego, wodnego oraz działania prewencyjne i szkoleniowe. W roku 2016 został wybrany nowy zarząd, którego prezesem został dh Radosław Nowak, a naczelnikiem dh Sebastian Świątek. Pod swoją wodzą mają 22 doskonale wyszkolonych druhów, którzy podejmują się każdego zadania bez wahania. Dodatkowo działalność wspiera 6 członków wspierających i 4 honorowych.

W szeregach OSP Łubowo znajdują się również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, którzy swoją strażacką przygodę zaczynali w szeregach OSP, by dzisiaj dzielić się z druhami doświadczeniem wynoszonym ze swojej służby. Dzięki temu ochotnicy utrzymują wysoki poziom wyszkolenia oraz wiedzy niezbędnej do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Jako jednostka usytuowana na granicy powiatu gnieźnieńskiego, posiadająca w gminie trasę S5 i DW 194 (starą „piątkę”), wielokrotnie w ciągu roku strażacy podejmują działania związane z wypadkami i kolizjami komunikacyjnymi. Niejednokrotnie OSP Łubowo podejmuje działania, wyjeżdżając poza granice własnego powiatu, wspierając przy tym druhów z powiatu poznańskiego.

Co roku jednostka uczestniczy w zabezpieczeniu imprez lokalnych oraz bierze czynny udział w zabezpieczeniu spotkania młodych Lednica 2000, od początku istnienia samej imprezy. Na przestrzeni ostatnich lat, łubowska straż wzięła udział w największych akcjach gaśniczych na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Do takich zdarzeń zaliczyć można na przykład pożar zabudowań po byłej jednostce wojskowej na ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie z 2008 roku, czy pożar magazynu firmy Lech-Pol również w Gnieźnie z roku 2017. Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Łubowie to nowoczesna jednostka. Posiada sprzęt najnowszej generacji, który podnosi skuteczność odpowiednio wyszkolonych druhów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Owieczkach

Ochotnicza Straż Pożarna w Owieczkach powstała w 1921 roku. Pierwszym prezesem OSP został Franciszek Kujawski, Komendantem - Issel. Główną ideą powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Owieczkach było niesienie pomocy mieszkańcom wsi i okolic. Jak podaje kronika miejscowej Szkoły Podstawowej, istniejąca straż wielokrotnie brała udział w gaszeniu pożarów, a także udzielała pomocy mieszkańcom okolicznych miejscowości. Po zakończeniu II wojny światowej doszło do reaktywacji OSP, wybrano nowe władze. Ochotnicza Straż Pożarna dysponowała wtedy konną motopompą, a w czasie wyjazdu do pożaru do przewozu byli wyznaczani przez sołtysa gospodarze. Na początku lat 60., z inicjatywy OSP, organizowano szereg imprez i wydarzeń, m.in. zabawy taneczne, wiejskie dożynki, pokazy sprawnościowe strażaków itp. Komendant OSP współpracował ze szkołą podstawową, wygłaszał szereg pogadanek o zapobieganiu pożarom, a także zorganizował Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Z początkiem lat 70. przystąpiono do budowy świetlicy wiejskiej oraz remizy OSP, gdzie mnóstwo pracy w ramach tzw. czynu społecznego włożyli mieszkańcy. W ciągu następnych kilku lat OSP otrzymała swój pierwszy samochód pożarniczy marki Star.

Jednostka aktywnie uczestniczy w życiu społecznym wsi, bierze udział we wszelkiego rodzaju inicjatywach, zawodach sportowo-pożarniczych, pokazach i pogadankach. Wykonuje szereg prac gospodarczych na rzecz społeczności lokalnej - m.in. podlewanie boiska. Na wyposażeniu OSP znajduje się obecnie wysłużony ponad 30-letni star 244, który - mimo swojego wieku - nadal bierze udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Jednostka liczy 23 członków, 12 ma odpowiednie przeszkolenie i ukończone kursy zezwalające na branie udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Członkowie OSP chętnie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach, kursach i ćwiczeniach organizowanych przez KP PSP w Gnieźnie. Skład obecnego zarządu OSP w Owieczkach: prezes - Marcin Zart, wiceprezes/naczelnik - Andrzej Bułat, wiceprezes - Krzysztof Michalak, skarbnik - Tomasz Niklas, sekretarz - Bartosz Kropidłowski, gospodarz - Michał Borzykowski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Lednogórze

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lednogórze sięgają trzeciej dekady XX wieku. W dokumentach archiwalnych podaje się datę 1927 rok. W tym roku OSP Lednogóra obchodzi 91 lat służby.

Remiza OSP położona jest w miejscowości Lednogóra, w gminie Łubowo, przy Jeziorze Lednickim i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Obecnie w jednostce OSP Lednogóra działa 19 druhów, a w zarządzie są:
prezes - Szymon Wędzikowski
naczelnik - Mateusz Stasiak
skarbnik - Błażej Drabek
sekretarz - Bartosz Biły
gospodarz - Michał Krysiak
członek zarządu - Przemysław Konderak

OSP posiada na stanie wóz bojowy GBA 2,5/25. W 2017 roku jednostka, dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, otrzymała ubrania i sprzęt ratunkowy: sanie lodowe ze składanymi pałąkami, kombinezony i kaski do pracy w wodzie, pas ratowniczy oraz „linkę asekuracyjną”, a w 2018 roku łódź ratowniczą z przyczepką. W styczniu 2018 roku na Jeziorze Lednickim odbyły się ćwiczenia OSP Lednogóra z użyciem zakupionej deski lodowej i osprzętu ratownictwa wodnego. Tym samym jednostka jest w pełni przygotowana do zadań z ratownictwa wodnego.

Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), dzięki czemu posiada wysokie wyposażenie, a zakres działań sięga poza gminę i powiat.

Druhowie OSP Lednogóra aktywnie włączają się także we wszelkie inicjatywy społeczne i imprezy organizowane zarówno na terenie gminy Łubowo, jak również w powiecie gnieźnieńskim.

Za dostarczenie materiałów potrzebnych do przygotowania artykułu dziękujemy strażakom poszczególnych jednostek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto