Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Brodnica: W Jaszkowie ponownie odżyła pamięć o Edmundzie Bojanowskim [GALERIA]

Bartosz Klimczuk
W Jaszkowie ponownie odżyła pamięć o Edmundzie Bojanowskim
W Jaszkowie ponownie odżyła pamięć o Edmundzie Bojanowskim Bartosz Klimczuk
Dla większości mieszkańców gminy Brodnica, którzy mają jakieś pojęcie o lokalnej historii, nie ma chyba innej tak znanej osoby związanej z Jaszkowem niż bł. Edmund Bojanowski. Tym razem historię jego życia i działalności przypomnieli członkowie SMS.

Trzeba przyznać, że mieszkańcy Szymanowa wiele serca włożyli w przygotowanie spotkania historyczno-edukacyjnego o życiu i działalności błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Już z daleka na placu przy kościele w Jaszkowie można było zobaczyć kolorowe balony z logiem SMS, sporych rozmiarów grill i naprawdę pokaźną liczbę publikacji poświęconych głównemu bohaterowi wydarzenia. Zainteresowanie okazało się na tyle duże, że część atrakcji, np. zwiedzanie krypty pod kościołem, musiano podzielić na kilka tur. Zdaje się, że nikt jednak nie nudził się ani przez chwilę.

- W imieniu Stowarzyszenia Sympatyczni Mieszkańcy Szymanowa witam bardzo serdecznie na spotkaniu historycznym o Błogosławionym Edmundzie Bojanowskim - rozpoczęła spotkanie Aleksandra Garstka, członkini stowarzyszenia Sympatyczni Mieszkańcy Szymanowa. W swoim przemówieniu nie omieszkała wspomnieć w paru słowach o organizacji z którą jest związana.

- Nasze stowarzyszenie powstało w 2016 roku, choć prężnie działaliśmy już jako grupa odnowy wsi od roku 2014. Stowarzyszenie Sympatyczni Mieszkańcy Szymanowa to grupa ludzi z pasją. Wszyscy członkowie darzą się dużą sympatią. Wspólnie chcą rozwijać swoje zainteresowania - kontynuowała współorganizatorka wydarzenia.

Jak wspomniała potem, motorem wszystkich działań jakie podejmuje SMS , są sami członkowie stowarzyszenia, którzy pewnego dnia postanowili nie siedzieć bezczynnie i zrobić wspólnie coś dobrego dla lokalnej społeczności. Działalność SMS skupia się więc na wspieraniu aktywności kulturalnej, integracji lokalnej i propagowaniu profilaktyki zdrowotnej.

-W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiliśmy zrealizować projekt związany z historią naszej okolicy. Przybliżyć biografię wielkich osobowości, które żyły tu na tej ziemi i wyznaczały standardy jak żyć pięknie. Będzie to cykl 3 spotkań historycznych: To dzisiejsze o bł. Edmundzie Bojanowskim. Następnie w listopadzie odbędzie się spotkanie o Józefie Rufinie Wybickim oraz odbudowie Rotundy kaplicy Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Manieczkach .W grudniu zorganizujemy spotkanie o Powstaniu Wielkopolskim - wymieniała Aleksandra Garstka.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że spotkanie o bł. Edmundzie Bojanowskim było współfinansowane ze środków powiatu śremskiego. W programie wydarzenia na pierwszym miejscu znajdowały się krótkie przemowy wyznaczonych wcześniej osób. Siostry Służebniczki miały okazję powiedzieć dwa słowa o swoim założycielu, a proboszcz parafii pw. Barbary ks. Wojciech Kryza opowiedział o okolicznościach powstania pomnika bł. Edmunda Bojanowskiego w Jaszkowie.

Następna część spotkania, już podzielona na wcześniej wspomniane tury, odbyła się w pobliskiej Izbie Pamięci. Tam właśnie swój wykład wygłosił Radosław Franczak, którego tematem przewodnim było Jaszkowo w czasach działalności Edmunda Bojanowskiego. Trzeba jednak w tym miejscu dodać, że wystąpienie historyczne nie dotyczyło ostatecznie wyłącznie tych czasów. Prelegent chętnie dzielił się swoją wiedzą, popartą oczywiście skrupulatnie wybranym materiałem źródłowym, o chociażby początkach istnienia Jaszkowa. Prawdziwą sensacją wśród słuchaczy była wieść o tym, że Radosławowi Franczakowi udało się odnaleźć dotąd szerzej nieznaną kronikę szkoły w Jaszkowie.

Następnym punktem programu było wspomniane już wcześniej zwiedzanie podziemi kościoła w Jaszkowie, gdzie swego czasu pochowany był bł. Edmund Bojanowski. Mimo, iż nie wszyscy musieli obligatoryjnie tam zajrzeć, to i tak zainteresowanie kryptą było spore.

Spotkanie połączone było z biesiadą: każdy mógł spróbować zupy Rumforda na którą przepis ustalił sam Edmund Bojanowski, kaszy jaglanej jadanej w tamtych czasach, czy „pyrów z gzikiem”.

Gmina Brodnica: W Jaszkowie ponownie odżyła pamięć o Edmundzie Bojanowskim [GALERIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto