Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Giełda Minerałów w Hali Arena w Poznaniu: Biżuteria Wikingów i inne cuda [ZDJĘCIA]

Agnieszka Goździejewska
Poznańskie życie i styl - o tym się mówi
Poznańskie życie i styl - o tym się mówi Agnieszka Goździejewska
W weekend Hala Arena w Poznaniu zmienia się w mekkę artystów i poszukiwaczy skarbów. - Staramy się tutaj przedstawić coś, co zostało wykonane z natury: minerałów, kamieni, muszli, ale też biżuterię autorską - mówi Grzegorz Pilarczyk, który od lat organizuje w Arenie Giełdę Minerałów i sam tworzy biżuterię.

- Mamy nadzieję, że te targi są nie tylko komercyjne, ale mogą też czegoś nauczyć. Każdy, kto tu przyjdzie, może się przekonać o tym, że biżuterię można zrobić sobie własnoręcznie. Wystarczy kupić kamienie, koraliki, elementy metalowe, łańcuszki, z których można tworzyć samemu, w domu, przeróżne rzeczy - mówi Pilarczyk. - Wiele osób zainspirowanych obecnymi na giełdzie twórcami, robi takie coś dla siebie.

ZOBACZ TAKŻE: Moda w Poznaniu - jaka jest?

Na stoisku organizatora Giełdy Minerałów w Hali Arena w Poznaniu znaleźć można wykonane przez Grzegorza Pilarczyka repliki biżuterii wczesnośredniowiecznej - tej z IX-XI wieku.

- Te naszyjniki to są tzw. torquesy - przez Słowian nazywane grzywnami - tłumaczy autor. - Z jednej strony była to ozdoba, a z drugiej strony "karta kredytowa" tamtych czasów, którą można było w każdej chwili zdjąć z szyi i zapłacić. Czasami odcinało się tego kawałek. W przekazach możemy przeczytać, że ktoś komuś winien był tyle i tyle grzywien - na przykład za dzierżawę gruntu.

Torques (grzywna) - okrągły otwarty naszyjnik o zdobionych zakończeniach. Ten wykonany jest z brązu
(fot. Agnieszka Goździejewska/poznan.naszemiasto.pl)

Można tu znaleźć reprodukcje wyrobów sztuki złotniczej Wikingow, Celtów i Słowian, ale są też ozdoby z okresu scytyjskiego, czyli z VI wieku p.n.e.

Skarby sprzed milionów lat i kwiaty schwytane w żywicy

- Te agaty pochodzą ze złóż w Maroku - mówi Tadeusz Niedopytalski, które własnoręcznie zbierał prezentowane na stoisku okazy.

Obok prezentują się amonity sprzed 160 milionów lat. Całe skupiska tych głowonogów zachowanych w skale wapiennej zbierane były przez wystawcę w latach 80-tych na terenie cegielni w Łukowie.

- Na tych złożach występowały amonity, które transportował lodowiec ze Skandynawii. Zostało to wyrwane z dna Bałtyku w środkowej jurze i przytransportowane na teren byłego województwa siedleckiego - mówi kolekcjoner.

W centrum stoiska na podwyższeniu prezentują się dwa ceglastoczerwone przekroje skamieniałego drewna. Te egzemplarze zostały przywiezione z Madagaskaru a pochodzą z okresu ok. 200-220 mln lat p.n.e.

Na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby zostały schowane w szklanych kulach. Liście, kwiaty, nasiona, szyszki, dmuchawce to inspiracja do stworzenia wyjątkowej biżuterii.

- Prawdziwe rośliny zatapiam w żywicy syntetycznej. Żywica musi się utwardzić. Potem muszę je oszlifować, wypolerować i osadzić w srebrze - mówi Beata Janczak, która tworzy autorską biżuterię pod marką Caldesia.

Giełda Minerałów w Poznaniu - Gdzie i kiedy?

XXXVI Ogólnopolska Wystawa-Giełda Minerałów, Skał, Kamieni, Skamieniałości, Muszli oraz Wyrobów Jubilerskich, potrwa od soboty 28 marca do niedzieli, 29 marca 2015 r. w Hali Arena w Poznaniu. Zwiedzać ją można od godziny 10.00 do 18.00.

Poznańskie życie i styl - o tym się mówi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto