Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Giecz. Mieszko u archeologa

[email protected]
Gród w Gieczu. Fot. Archiwum
Gród w Gieczu. Fot. Archiwum
Giecz - dziś mała wielkopolska wioska, będąca świadkiem niezwykłych wydarzeń sprzed 1000 lat, kiedy znajdował się tutaj jeden z najważniejszych ośrodków państwa Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Po upadku tej najstarszej monarchii i po zniszczeniach spowodowanych najazdem czeskiego księcia Brzetysława II (1038 r.) Giecz nie odzyskał dawnego znaczenia, choć jeszcze długo był siedzibą kasztelana.

Grodzisko w Gieczu jest obecnie Rezerwatem Archeologicznym - jednym z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zwiedzić tu można ekspozycję przedstawiającą dzieje grodu i kasztelanii gieckiej. Wewnątrz wałów grodziska obejrzeć można kamienne fundamenty palatium oraz północną część kościoła grodowego, gdzie trwają prace archeologiczne, Odsłonięto dwie fazy jego budowy: przedromańską i romańską. Wewnątrz grodu znajduje się XVIII-wieczny drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia i usytuowana na szczycie północno - zachodniego odcinka wału dzwonnica z dzwonem pochodzącym z 1515 roku.

Informacje

Rezerwat Archeologiczny - Gród Piastowski w Gieczu, Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy: Grodziszczko 2, 63-012 Dominowo, tel. 0-61 285 92 22. Od 1 maja do 31 czerwca 2009 czynne jest codziennie oprócz poniedziałków - w godzinach 9.00-18.00. Od 1 lipca oraz w okresie od 15 do 30 kwietnia - do godz. 17.00; od 1 listopada - nieczynne.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto