Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół do zwalczania piractwa drogowego sposobem na szaleńców?

SAGA
Zespół do zwalczania piractwa drogowego sposobem na szaleńców?
Zespół do zwalczania piractwa drogowego sposobem na szaleńców? Picasa
Zespół do zwalczania piractwa drogowego powstaje w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Czy dzięki temu będzie bezpieczniej?

Dziesięć procent. Tylu policjantów z każdego garnizonu, także wielkopolskiego, to funkcjonariusze ruchu drogowego. Dzięki wzmocnieniu drogówki na początku roku jest więcej patroli i więcej kontroli (dzięki nowemu, szybko pracującemu sprzętowi zwłaszcza trzeźwości), ale... zdarzeń drogowych nie ubywa w takim tempie, jak by tego oczekiwano.

W pierwszej połowie tego roku w Wielkopolsce było prawie 13,5 tys. zgłoszonych kolizji i ponad 1,1 tys. wypadków, w których zginęło 121 osób, a prawie 1,3 tys. zostało rannych. Przez pierwszych sześć miesięcy 2013 roku zanotowano ponad 15 tys. kolizji, ponad 1 tys. wypadków ze 113 ofiarami śmiertelnymi i ponad 1,2 tys. rannych.

Wzrosła więc liczba poważnych zdarzeń. Na dodatek z całego kraju napływają informacje o notorycznych pijakach siadających za kierownicę i nieodpowiedzialnych kierowcach urządzających wyścigi czy rajdy przez miasta. Ostatnio głośno było o kierowcy, który wjechał na molo w Sopocie rozjeżdżając spacerujących.

Komendant główny nakazał tworzyć w komendach zespoły, które będą zajmować się piratami.– Chodzi o to, by typować osoby, które w sposób lekceważący traktują prawo ruchu drogowego i popełniają dużo wykroczeń – mówił Marek Działoszyński, komendant główny policji.

– Zespół do zwalczania piractwa będzie funkcjonował w ramach wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej – mówi Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji. – W sumie będzie się składał z jedenastu osób. Ośmiu funkcjonariuszy drogówki będzie mieć do dyspozycji dwa auta z wideo-rejestratorami oraz pojazd transportu drogowego i ekologii (ze sprzętem do kontroli technicznej samochodów). Współpracować z nimi będzie specjalista od analiz i ewidencji, policjant kryminalny z „samochodówki” oraz analityk z wywiadu kryminalnego – dodaje.

Jak dokładnie będzie działał zespół? Policjanci nie chcą podawać szczegółów. Wszystko jednak wskazuje na to, że analitycy będą – na podstawie danych z baz – wskazywać osoby, którym należy się przyjrzeć. Następnie jeżdżących po pijanemu, uczestniczących w nielegalnych wyścigach itd. wezmą pod lupę kryminalni. Jeśli potwierdzą, że osoby nadal popełniają wykroczenia czy przestępstwa drogowe – zatrzymaniem podejrzanych zajmą się funkcjonariusze drogówki.

Czy taki zespół będzie skuteczny? Opinie są podzielone. – Żeby robić takie rzeczy niepotrzebna jest specgrupa, ale... z rozkazem się nie dyskutuje – komentuje część policjantów ruchu drogowego.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto