Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze unijne: Dotacje dla gospodarki niskoemisyjnej?

Iwona Paroń
Na termomodernizację ośrodka zdrowia gmina wzięła pożyczkę. Teraz będą dotacje?
Na termomodernizację ośrodka zdrowia gmina wzięła pożyczkę. Teraz będą dotacje? Iwona Paroń
Fundusze unijne. W Chrzypsku Wielkim zakończyli pracę nad projektem, który pozwoli na pozyskiwanie dodatkowych środków unijnych

Termomodernizacja i rozbudowy obiektów użyteczności publicznej, modernizacja oświetlenia ulicznego, budowa nowych źródeł energii, wymiana lub zakup nowych środków transportu publicznego, modernizacja lokalnych źródeł ciepła, w tym sieci ciepłowniczych, modernizacja i rozbudowa infrastruktury drogowej - to tylko kilka możliwości inwestowania przy udziale zewnętrznych środków. Gmina Chrzypsko Wielkie zamierza z nich skorzystać, aby jak najlepiej wykorzystać unijną perspektywę.

Tym razem jednak warunkiem otrzymania pieniędzy będzie odpowiednie przygotowanie merytoryczne, czyli opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

- Nasza gmina zakończyła prace nad Planem Gospodarki Niskoemisyjnej. Dokument przygotowała dla nas - wyłoniona w przetargu - Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. Materiał powstał przy bliskiej współpracy z mieszkańcami oraz firmami działającymi na terenie gminy. Projekt jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu - mówi Krzysztof Bartkowiak z Urzędu Gminy w Chrzypsku Wielkim.

Dodaje, że Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) to dokument strategiczny, którego głównym celem jest określenie działań i inwestycji, które mogą przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wiele gmin w Polsce prowadzi, prowadziło lub będzie prowadzić podobne prace. Efekt sumaryczny będzie stanowił ich wkład w redukcję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla), do której uzyskania zobowiązał się polski rząd w ramach pakietu klimatyczno - energetycznego.

Warto dodać, że posiadanie przez gminę Programu Gospodarki Niskoemisyjnej to jeden z warunków otrzymania dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w latach 2014 - 2020 na działania związane z gospodarką niskoemisyjną. Gmina Chrzypsko Wielkie pracuje obecnie nad dokumentacją i projektami związanymi z modernizacją i budową dróg. Czy posiadanie tego dokumentu zwiększy szansę na uzyskanie środków zewnętrznych, od których uwarunkowane jest rozpoczęcie inwestycji?

Z pewnością zainteresowanie wzbudzi także możliwość pozyskania dotacji na modernizację oświetlenia ulicznego.

Fundusze unijne - nie tylko Chrzypsko
Gmina Chrzypsko Wielkie nie jest odosobnionym przypadkiem. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej przyjęła większość samorządów upatrując w nich szasnę na dalszy rozwój infrastruktury miejskiej.

- Gospodarka niskoemisyjna opiera się na dwóch filarach. Pierwszy to zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Jedną z możliwości ograniczenia jej poboru jest przeprowadzenie działań termomoderniza-cyjnych. Drugim filarem jest pozyskiwanie energii ze źródeł nie powodujących lub poważnie ograniczających emisje gazów cieplarnianych. Dotyczy to zarówno dużych wytwórców energii, jak i np. właścicieli domów jednorodzinnych. W wielu krajach nie tylko koncerny budują farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne - wyjaśnia Krzysztof Bartkowiak.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto