Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze UE: Solidarna Europa równych szans - takiej przyszłości chcą Wielkopolanie

Monika Kaczyńska
Grzegorz Dembiński
O tym jaka ma być przyszła Europa, jakiego podziału jej budżetu oczekują Wielkopolanie, na czym powinny skupić się działania dyskutowano w miniony poniedziałek.

Spotkanie, które odbyło się w miniony poniedziałek pod hasłem „Silne regiony, silna Europa” było częścią dialogu obywatelskiego, trwającego w państwach Unii. Wzięli w nim udział przedstawiciele instytucji europejskich, samorządu województwa, nauki, a także różnych środowisk Wielkopolski.

Wymienić wystarczy Wolfganga Müncha, zastępcę dyrektora wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz - europosłankę, Marka Woźniaka - marszałka województwa wielkopolskiego, prof. Jacka Szlachtę, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Dyskutowano o planowanym budżecie na perspektywę 2020 +, a także potrzebach mieszkańców regionu.

Europa obywateli

W dialogu mógł wziąć udział każdy, kto wyraził taką chęć. Do sali sesyjnej urzędu marszałkowskiego trafili więc naukowcy, przedsiębiorcy, młodzi ludzie ( w tym przedstawiciele młodzieżowych rad miast), seniorzy. Całe spotkanie było tłumaczone na polski język migowy, osoby słabo słyszące mogły obserwować zapis dyskusji na ekranie.

Ale w dialogu można było wziąć udział także zdalnie. Całe spotkanie było transmitowane przez telewizję Asta oraz na specjalnym kanale na You Tube, a pytania można było zadawać za pośrednictwem czatu. Z tej możliwości skorzystało także sporo osób.

Nie jest tajemnicą, że unijny budżet na lata 2020-2026 będzie mniejszy niż obecny. Wpływa na to Brexit czy konieczność ponoszenia wydatków na obronność oraz ochronę granic.

- Nie przypuszczaliśmy, że będzie taka konieczność - przyznał prof. Jacek Szlachta. - Ale tak się stało. Do tego dochodzi istotne pogorszenie sytuacji na południu Europy. Do tej pory Polska otrzymywała 23 proc. całej sumy przeznaczonej na fundusze pomocowe, teraz będzie nieco ponad 19 proc. Można powiedzieć, że padliśmy ofiarą swojego sukcesu, którego miarą jest nie tylko wzrost PKB na głowę mieszkańca, ale także poziom wykształcenia czy niskie bezrobocie .

Jak podkreślał Wolfgang Münch historia obecności Polski, w tym i Wielkopolski w Unii to historia sukcesu.

- Gdyby ktoś w 1993 roku, kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Polski , powiedział mi, że za ćwierć wieku Polska będzie wyglądać tak jak dziś nigdy bym nie uwierzył - mówił.- Wy to stworzyliście, to dzięki waszej pracowitości Polska jest zupełnie innym krajem niż wtedy. Choć w nowym budżecie Komisja proponuje nieco mniejsze środki - 64 mld euro, Polska i tak pozostaje największym beneficjentem w Unii. Trzeba jednak pamiętać, że jest bogatsza. W Wielkopolsce PKB na mieszkańca przekroczyło 75 proc. średniej unijnej. Uważamy więc, że Polska rozwinęła się na tyle, by w większym stopniu ponieść odpowiedzialność. Chcemy, by przyszła Unia była bardziej inteligentna, bardziej zielona, lepiej powiązana, bardziej społeczna i bliższa obywatelom.

Mimo, że Wielkopolska odniosła ogromny sukces to wciąż nie pora, by spocząć na laurach. Ciągle w regionie występują spore różnice w poziomie rozwoju. Wyrównanie go to jedno z zadań na przyszłość. Inne? Zatrzymanie pracowników w regionie, wzrost innowacyjności czy wypracowywanie rozwiązań związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Ważne także, aby małe i średnie przedsiębiorstwa, dostały dodatkowe bodźce do inwestowania w innowacje.

Nasze członkostwo w UE to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim pokój, bezpieczeństwo i rozwój
Marek Woźniak

Pieniądze to nie wszystko

Europosłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zwróciła uwagę, że dyskusja o budżecie unijnym odbywa się na wszystkich poziomach - od dialogu w lokalnych społecznościach po Parlament Europejski.

- Parlament Europejski, wbrew propozycjom Komisji nie chce ograniczenia wydatków na politykę spójności- mówiła w czasie debaty. - Proponujemy więcej środków na innowacje, podwojenie wsparcia dla małych i średnich firm, więcej na walkę z bezrobociem, które w wielu regionach Unii Europejskiej dotyka zwłaszcza młodych ludzi, a także potrojenia wydatków na program Erasmus, bo podróże otwierają oczy. Najważniejsze wyzwania to włączenie społeczne, walka z ubóstwem i polityka antydyskryminacyjna.

To właśnie wyrównanie szans zarówno poszczególnych grup (takich jak seniorzy), jak i subregionów było jednym z wielokrotnie powtarzanych postulatów przez przybyłych na spotkanie mieszkańców Wielkopolski. Zwracano też uwagę na konieczność dalszego inwestowania w zrównoważony transport , rozwój małych firm czy zapewnienia regionowi bezpieczeństwa energetycznego.

Wielkopolska w Europie

Marszałek województwa Marek Woźniak podkreślał, że wejście do UE i możliwość korzystania z funduszy europejskich była dla Wielkopolski istotnym impulsem rozwojowym. Dynamiczny wzrost liczby eksporterów, budowa 7 tys. km światłowodu, uruchomienie Kolei Wielkopolskich to tylko niektóre osiągnięcia. Nasze ambicje sięgają jednak dalej. - Najistotniejsze wyzwanie dla Wielkopolski w kolejnej perspektywie finansowej UE to zapewnienie regionowi warunków dla dalszego dynamicznego, ale zrównoważonego rozwoju, który zaspokoi ambicje i aspiracje Wielkopolan i trwale usytuuje region wśród najwyżej rozwiniętych, nowoczesnych terytoriów europejskich - podkreślił Marek Woźniak.

Wielkopolanie o Inteligentnych specjalizacjach
16 października odbędzie się spotkanie grup roboczych Forum ds Inteligentnych Specjalizacji.

W czasie spotkania przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki i samorządu województwa zostaną przedstawione informacje dotyczące szans, które będzie stwarzała nowa perspektywa finansowa, uczestnicy będą rozmawiali o najnowszych osiągnięciach, gdy chodzi o chemiczne źródła prądu, a także wyzwaniach związanych z wykorzystaniem m.in. technologii wodorowej.

Udział w spotkaniu wymaga uprzedniego zgłoszenia. Można to zrobić do 15 października, wysyłając e-maila na adres: [email protected].

Więcej informacji na stronie: wrpo.wielkopolskie.pl/wiadomosci

wrpo.wielkopolskie.pl/wiadomosci

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto