Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Unijne wsparcie pozwoliło skuteczniej pomagać

Monika Kaczyńska
Projekt obejmuje potrzebujących w każdym wieku - od małych dzieci po seniorów
Projekt obejmuje potrzebujących w każdym wieku - od małych dzieci po seniorów
Fundusze Europejskie. Łącznie 14 podmiotów bierze udział w projekcie „LUS” - Lokalne Usługi Społeczne w powiecie konińskim, dofinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach WRPO 2014 +

Fundusze Europejskie
Szeroko rozumiane usługi społeczne są kierowane między innymi do seniorów, rodzin borykających się z rozmaitymi problemami czy osób z niepełnospra-wnościami. Stanowią one wielkie wyzwanie zarówno dla gmin i instytucji, które w ich imieniu wspierają obywateli, jak i organizacji pozarządowych. Barierą są przede wszystkim pieniądze. Specjalistyczne wsparcie, którego często potrzebują beneficjenci programów pomocowych to z reguły spore obciążenie dla budżetów. Unijne wsparcie pozwala na dofinansowanie wielu działań, a tym samym podniesienie jakości pomocy.

Razem w powiecie
„LUS” - Lokalne Usługi Społeczne w powiecie konińskim to program realizowany w ramach WRPO 2014+. Jego całkowita wartość to blisko 4 miliony złotych. Dofinansowanie wyniosło blisko 3,8 mln złotych.

Realizacja projektu rozpoczęła się w styczniu bieżącego roku i potrwa do końca 2018 roku.

- To projekt, który zmienił całkowicie kształt usług społecznych w naszym powiecie - podkreśla Karolina Pawłowska, kierowniczka merytoryczna projektu. - Przede wszystkim udało nam się połączyć siły aż 14 podmiotów. To sprawia, że program obejmuje bardzo szeroką grupę mieszkańców naszego powiatu - podkreśla.

Specjalista wedle potrzeb
W program LUS, oprócz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, jest zaangażowanych dwanaście gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe. Są to Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Koninie, Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj dalej”, Fundacja Aktywności Lokalnej oraz Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich. Każdy z uczestników tego projektu realizuje nieco inne działania, adresowane do różnych grup odbiorców.

- Zakres działań gminnych ośrodków pomocy rodzinie jest bardzo szeroki i różnorodny - zwraca uwagę Karolina Pawłowska. - Zatrudniają one na przykład asystentów rodzin, osoby świadczące usługi opiekuńcze itp. Co jednak ważne, ten program daje możliwość zatrudnienia specjalistów także zgodnie z bardzo specyficznymi potrzebami. Są to logopedzi, psycholodzy, terapeuci, rehabilitanci i inni.

W gminach, w których jest taka potrzeba (m.in. w Rzgowie, Kleczewie i Sompolnie), unijne wsparcie pozwoliło na zatrudnienie dodatkowych opiekunek środowiskowych, które będę pomagały osobom niesamodzielnym także popołudniami i wieczorami oraz w weekendy.

Projekt pozwolił na zatrudnienie dodatkowych osób, m.in. tych, które będą pomagały osobom niesamodzielnym także popołudniami, wieczorami i w weekendy

Nie tylko dla dzieci
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich swoimi działaniami w ramach projektu objęło najmłodszych mieszkańców powiatu konińskiego. Dodatkowe fundusze pozwoliły TPD na uzupełnienie pracy pięciu prowadzonych przez tę organizację środowiskowych ognisk wychowawczych, zajęć wyrównujących braki w umiejętnościach matematycznych i językowych, a także umożliwiających wyrównanie braków kulturalnych. W ogniskach TPD wprowadzono też dodatkowe zajęcia socjoterapeutyczne, a także adresowane do rodziców podopiecznych treningi umiejętności rodzicielskich i wychowawczych.

Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich utworzyło nową świetlicę środowiskową i do niej oraz do działających już wcześniej wprowadziło zajęcia wyrównujące braki matematyczne, językowe i kulturalne, zajęcia socjoterapeutyczne oraz warsztaty dla rodziców.

Fundacja Aktywności Lokalnej objęła zaś dodatkową opieką młodzież. Dzięki unijnemu wsparciu stworzyła dwie placówki wsparcia dziennego dla młodzieży od 13 do 18 lat KARnet13+, wyposażyła je i zatrudniła w nich specjalistów pracujących z młodzieżą.

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj dalej” objęła swoimi działaniami osoby z niepełnosprawnościami, począwszy od dzieci, przez młodzież, po dorosłych oraz ich opiekunów. Oprócz zatrudnienia dla nich asystentów osobistych oferuje też różne formy rehabilitacji.

PCPR realizuje zaś przede wszystkim zadania odpowiadające na potrzeby dzieci i rodziców z rodzin zastępczych, przy współpracy m.in. z logopedą, prawnikiem, fizjoterapeutą, dietetykiem czy psychologiem.

- Już teraz widzimy, że odbiór tego programu jest bardzo pozytywny - mówi Karolina Pawłowska. - Obecnie różnymi działaniami wchodzącymi w jego skład zostało objętych ponad 600 osób. Począwszy od dzieci, na seniorach skończywszy.

zaBIEGaj o FUNdusze
30 września nad Jeziorem Maltańskim wszyscy zainteresowani będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o Funduszach Europejskich, a także wziąć udział w biegu. Wydarzenie zaBIEGaj o FUNdusze potrwa od 10. do 15.

W czasie imprezy będzie można skorzystać z konsultacji na temat Funduszy Europejskich, wziąć udział w konkursach na ich temat, a także w zajęciach fitness.

Bieg wokół Jeziora Maltańskiego (na dystansie 5400 m) rozpocznie się o godzinie 11. By wziąć w nim udział, trzeba mieć ukończone 16 lat. Niepełnoletni muszą posiadać zgodę opiekuna, który powinien być obecny podczas weryfikacji przed startem. Na godzinę 13 zaplanowano dekorację zwycięzców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto