Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firma miła i stabilna

MON
Już sam fakt posiadania pracy jest dla większości osób w Polsce powodem do radości. Jednak nie wszyscy w jednakowym stopniu są z niej zadowoleni. Tym, którzy na pracę narzekają, doskwierają niskie zarobki oraz stres.

Już sam fakt posiadania pracy jest dla większości osób w Polsce powodem do radości. Jednak nie wszyscy w jednakowym stopniu są z niej zadowoleni. Tym, którzy na pracę narzekają, doskwierają niskie zarobki oraz stres. Często jako przyczynę swojego stanu ducha wskazują... szefa.

Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród pracowników dużych i średnich firm nie wszędzie niezadowolonych jest tyle samo. Co więcej niezadowolenie nie musi iść w parze z obciążeniem pracą.
Uchodzący w powszechnym przekonaniu za najciężej pracujących i poddawanych największym stresom pracownicy firm konsultingowych i doradczych, są z pracy zadowoleni znacznie częściej niż osoby, które mają zajęcie spokojniejsze przynajmniej z pozoru. Badanie przeprowadziły Interaktywny Instytut Badań Rynku oraz portal Pracuj. pl. Respondentów pytano o satysfakcję z zarobków, o relacje ze współpracownikami i o ocenę warunków pracy
We wszystkich kategoriach do najbardziej zadowolonych należeli doradcy, najmniej praca cieszyła zatrudnionych w handlu i przemyśle. Ogólnie jednak niemal 3/4 zatrudnionych przyznało, że jest zadowolonych ze swojej pracy. Wśród największych entuzjastów - pracowników firm doradczych i konsultingowych -niezadowolonych było zaledwie 16 proc. Najmniej cieszyły się ze swojego miejsca pracy osoby zatrudnione w firmach przemysłowych i w handlu hurtowym i detalicznym – niecałe 70 proc.
Niezadowolenie z pracy spowodowane było zbyt niskim w stosunku do oczekiwań wynagrodzeniem oraz stresem w pracy. Najgorzej ocenili swoje zarobki pracownicy ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Badacze określili też powody, dla których ludzie odchodzą z jednej firmy i przechodzą na podobne stanowisko do drugiej. Okazało się, że do zmiany skłaniają je negatywne czynniki, głównie zbyt niskie zarobki i przemęczenie. Trzecim powodem odejścia był szef.
Wbrew pozorom przyczyny, dla których chodzenie do pracy jest przyjemnością nie są prostym przeciwieństwem powodów niezadowolenia. Zadowoleni, jako przyczynę swojego stanu wskazywali najczęściej relacje ze współpracownikami, satysfakcję z zarobków i poczucie stabilności zatrudnienia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto