Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EDUKACJA - Fizyka jest ciekawa, ale wyniki z matury - kiepskie

Malgorzata Mrozek
Młodzi ludzie chętniej uczą się poprzez doświadczenia
Młodzi ludzie chętniej uczą się poprzez doświadczenia Szymon Siewior
Województwa lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie – to w nich zdawalność matury z fizyki jest najniższa. Być może dzięki temu skorzystają uczniowie, bo do wybranych szkół właśnie z tych województw trafią zestawy dydaktyczne, które pozwolą na lekcjach przeprowadzać doświadczenia.

Projekt „Fizyka jest ciekawa” jest organizowany przez firmę pwn.pl. Po analizie wyników matury z fizyki w poszczególnych regionach, wybrano 70 placówek, do których trafi sprzęt. Każda z docelowych pracowni otrzyma pięć laptopów, drukarkę, materiały do doświadczeń, płyty CD z pokazami doświadczeń z UAM, a także programy multimedialne.

- Kryterium wpływającym na dobór szkół było zapewnienie co najmniej 70 uczniów z klas pierwszych uczących się fizyki w trzyletnim cyklu nauczania i prowadzenie jednego koła naukowego z fizyki z minimum 15 uczestnikami z klas pierwszych – mówi Katarzyna Kosicka z biura projektu „Fizyka jest ciekawa”.

W procesie rekrutacji wybrano 35 szkół z województwa wielkopolskiego. Aby zapewnić wymaganą liczbą uczniów (4900 uczniów na lekcjach fizyki i 1050 uczniów na kołach naukowych), a jednocześnie uwzględnić aspekt środowisk wiejskich i wiejsko-miejskich, większość placówek biorących udział w projekcie jest szkołami dużymi, by wybrać także mniejsze, ze środowiska wiejskiego (znalazło się ich 19).

Celem projektu jest nie tylko współfinansowanie tematycznych kół naukowych, ale również umożliwienie współpracy z uczelniami technicznymi, w tym z Politechniką Poznańską oraz Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenia przeprowadzane dzięki otrzymanemu sprzętowi mają pogłębić wiedzę oraz rozbudzić ciekawość młodych ludzi.

W listopadzie tego roku oraz w przyszłym roku odbędą się ponadregionalne konkursy naukowe z fizyki. - Założeniem projektu jest również rozwój umiejętności pracy w grupie. Kilkuetapowy konkurs będzie polegał na rozwiązaniu jakiegoś problemu fizycznego, dlatego też będzie miał charakter praktyczny - zapewnia Katarzyna Kosicka.

Z pośród poznańskich szkół zakwalifikowały się: III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego, V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej, IX Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta, XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej.

W ostatni piątek wysłano już pierwsze partie sprzętu do wielkopolskich szkół. Patronat nad unijnym projektem objął Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto