Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DPS w Pile: tu leczy się seniorów światłem

Agnieszka Kledzik
DPS w Pile
DPS w Pile Agnieszka Kledzik
DPS w Pile ma pierwszy w kraju pokój marzeń dla seniorów, w którym leczy się światłem. Dla twórców projektu inspiracją były sceny z filmu "Marzyciel".

Pokój marzeń powstał w pilskim Domu Pomocy Społecznej. Tutaj pensjonariusze oraz seniorzy kierowani przez lekarzy są poddawani fototerapii. Za pomocą różnego natężenia światła i barw leczy się depresję, a nawet łagodzi ból.

- Ten pokój nie kojarzy się z pomieszczeniem do terapii. Jest piękny, są ciepłe kolory, wygodne fotele i sofy. Dla twórców projektu inspiracją były sceny z filmu "Marzyciel", więc musieliśmy sprostać tym wymaganiom - tłumaczy Dorota Urbańska, dyrektor DPS w Pile.

>>> Kliknij też: Koncert dla hospicjum w Pile

Wykorzystano tu światło ledowe. Jest w suficie panel, za pomocą którego można sterować natężenie światła w zależności od pory dnia. Może imitować światło poranne, dziennie, czy wieczorne. Jest też ekran - tapeta świetlna, na który można rzutować falującą zieleń, zachód słońca, czy płonący kominek. Te obrazy mają pobudzać wspomnienia u seniorów. Całości wystroju "pokoju marzeń" dopełniają kinkiety, z różnobarwnym światłem, a nawet świeczki led.

- Można sobie zafundować tęczę tak dla relaksu. Wiemy jednak z badań medycznych, że niebieskie światło łagodzi ból. To jest narzędzie, które trzeba wykorzystywać i obserwować efekty - podkreśla Marek Marciniec, pomysłodawca "pokoju marzeń".

Pokój bardzo spodobał się seniorom.

- Nie mam słów, jestem bardzo szczęśliwa, że coś takiego jest, że można się tu wyciszyć. Jest pięknie - mówi wzruszona Bożena Świniarska, pensjonariuszka DPS.

To pierwszy taki projekt w kraju. Kolejny może powstanie w Ścinawie w ośrodku leczenia Alzheimera.

- Pacjentów w naszym ośrodku już rehabilitujemy za pomocą muzyki. Czemu nie połączyć jej ze światłem? - zastanawia się Michał Hajtko, dyrektor ośrodka.

Do tej pory stosowano leczenie światłem, ale w salach terapeutycznych. Tu leczenie ma się łączyć z relaksem. Ma też poprawiać jakość życia seniorów.
- Nikt nie myślał o ludziach starszych, więc chcieliśmy tę lukę wykorzystać. Najnowsze badania medyczne pokazują jak bardzo światło jest potrzebne w terapii - dodaje Marciniec.
Dlatego ten projekt uzyskał uznanie koncernu Philips.
- Widzimy, jak ważna jest terapia światłem i jak wciąż jest niedoceniana. Jest przewaga fototerapii nad terapią farmakologiczną: jest tańsza, bezpieczniejsza i przyjemniejsza - podkreśla Bogdan Rogala, prezes Philips na Europę Środkowo-Wschodnią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto