Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Doszli do porozumienia, choć nie obyło się bez problemów. Rada Miejska Gminy Chocz powołała do życia 4 komisje. Jak prezentują się składy?

Damian Cieślak
4 komisje powołała do życia Rada Miejska Gminy Chocz. Ich tworzeniu towarzyszyło zaskakująco dużo emocji.

Układ sił w Radzie daje minimalną przewagę komitetowi „Dla Dobra Gminy Chocz” z którego startował burmistrz Marian Wielgosik. Taki stan rzeczy pozwala na w miarę swobodne rządzenie, forsowanie swoich inicjatyw, uzyskiwanie liczebnej przewagi w poszczególnych komisjach. Opozycja jednak nie poddaje się bez walki.

Początkowo nic nie zapowiadało emocji. Schemat wyboru był identyczny. Przedstawiciel komitetu „Dla Dobra Gminy Chocz rekomendował 3 osoby, to samo robił reprezentant Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Chockiej „Nasz Dom”. Do wyłonienia składu konieczne było przeprowadzenie głosowania, bo zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami komisje mogą liczyć od 3 do 5 radnych. Jedna osoba może pracować w 2 zespołach.

Kandydaci, którzy zdobyli najwięcej głosów wchodzili do komisji. Komitet Mariana Wielgosika korzystał ze swojej przewagi i wprowadzał trzech radnych, pozostawiając dwa miejsca Stowarzyszeniu „Nasz Dom”. W ten sposób wyłoniono skład Komisji Rewizyjnej oraz Skarg, Wniosków i Petycji.

Kto wprowadza dyktaturę?

Impas pojawił się przy kolejnych komisjach, a więc Budżetu, Finansów, Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Porządku Publicznego oraz Oświaty, Kultury, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska. Oba komitety zgłosiły po 3 kandydatury. W drugim przypadku problem rozwiązał się sam, bo zrezygnowała radna opozycyjna Iwona Czajczyńska. W pierwszym już tak łatwo nie było.

- My poszliśmy na kompromis, więc liczymy, że zrobicie to samo - mówiła Anna Koniewicz-Kruk. Na apel zareagowała Kamila Werden, która zrezygnowała z ubiegania się o miejsce w komisji. Wtedy jednak zarządzono przerwę, a po niej radna... zmieniła zdanie. - Pani powiedziała, że się wycofuje. To co pan zrobił w przerwie? Dyktaturę pan wprowadza? - mówiła Anna Koniewicz-Kruk w kierunku przewodniczącego rady. - Nawet nie wstałem z krzesła - odpowiadał Jan Woldański.

Ustąpili, choć nie musieli

Na tym nie koniec. Taki rozwój wydarzeń spowodował, że troje radnych ze Stowarzyszenia „Nasz Dom” wycofało swoje kandydatury. To oznaczałoby, że cała trójka przez 5 lat nie pracowałby w żadnej z komisji, a pobierałby taką samą dietę jak pozostali radni.

- Skoro komisja może liczyć 5 osób, to proponuję, aby w jej skład weszli radni, którzy do tej pory nie zapisali się do żadnej z nich - mówiła Małgorzata Wróblewska. Takie rozwiązanie zostało zaakceptowane i trójka radnych opozycyjnych ostatecznie znalazła się w komisji. Z komitetu Mariana Wielgosika zrezygnowała Ewa Ferenc. - Skoro panie nie chciały pracować z nami, to ja z nimi też nie chcę - mówiła.

Tym samym Stowarzyszenie „Nasz Dom” postawiło na swoim, a Komitet „Dla Dobra Gminy Chocz poszedł na ustępstwa, choć nie musiał. - Mamy większość w Radzie i nikt nam nie powinien zarzucać, że to wykorzystaliśmy. Mieliśmy prawo i możliwość, aby wziąć wszystkie komisje. Nasza praca powinna być i jest ponad podziałami. Pracujemy dla dobra naszego społeczeństwa i powinniśmy się dogadywać - podsumowała Ewa Wojciechowska.

Każdy radny będzie pracował przynajmniej w jednej komisji. Komitet Wielgosika ma przewagę w 3 z 4 komisji, za to w aż 3 funkcję przewodniczącego pełni radny opozycyjny.

Oto składy poszczególnych komisji (pogrubione nazwiska radnych z komitetu "Dla Dobra Gminy Chocz")

Komisja Budżetu i Finansów, Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej, Inwestycji, Porządku Publicznego: Marek Latosiński, Kamila Werden, Marcin Woldański, Małgorzata Bojarun (przew.) i Katarzyna Hernes;

Komisja Rewizyjna: Ewa Wojciechowska (przew.), Kinga Janas, Ewa Ferenc, Iwona Czajczyńska, Anna Koniewicz-Kruk;

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji: Małgorzata Wróblewska (przew.), Urszula Helwing, Roman Wrotecki, Kamila Werden, Michał Wardęcki;

Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska: Anna Koniewicz-Kruk (przew.), Małgorzata Wróblewska, Roman Wrotecki, Michał Wardęcki, Ewa Wojciechowska;

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto