Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DOBRZE MIEĆ ZNAJOMYCH - Zarobisz w Europie

Andrzej Rembowski
Decydując się na pracę za granicą, warto nie jechać ,,w ciemno”. To pozwoli uniknąć późniejszych problemów i ewentualnych niepotrzebnych wydatków.

Decydując się na pracę za granicą, warto nie jechać ,,w ciemno”. To pozwoli uniknąć późniejszych problemów i ewentualnych niepotrzebnych wydatków. Oferty pracy znaleźć można w Internecie, prasie, a także w wyspecjalizowanych agencjach pośrednictwa.

Otwarcie granic części państw Unii Europejskiej spowodowało, że setki tysięcy Polaków wyjechały za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia. Większość z nich skusiła wizja zarobków kilkukrotnie większych niż w Polsce. Część z nich decyduje się na wyjazd „w ciemno” i ta właśnie grupa najbardziej narażona jest na szybki powrót do domu… Jak szukać pracy za granicą i ją znaleźć?
Praca z sieci
Nową ofertą dla Polaków jest możliwość poszukiwania pracy poprzez Internet w ramach ofert Europejskich Służb Zatrudnienia „Eures”. Program ten ma na celu zwiększanie mobilności zawodowej Europejczyków. Dlatego też na stronach www.europa.eu.int/eures lub www.eures.praca.gov.pl można znaleźć, oprócz aktualnych ofert pracy, także interpretację przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach UE, informacje o kraju do którego chcemy wyjechać oraz zasady uzyskania zezwoleń na pracę
i pobyt itp. Można skorzystać również z pomocy doradców Eures w Polsce.
Szukając pracy za granicą za pośrednictwem Internetu, warto także zajrzeć na specjalistyczne portale rekrutacyjne, takie jak: www.jobpilot.pl, www.pracuj.pl, www.praca. pl, gdzie każdego dnia pojawia się kilkadziesiąt nowych ofert zatrudnienia.
Większość z tych portali współpracuje z serwisami rekrutacyjnymi z całego świata. Warto pamiętać, że ogłoszenie zamieszczone w polskim portalu niekoniecznie musi być przeznaczone wyłącznie dla Polaków. Możemy się więc spodziewać sporej konkurencji kandydatów z innych krajów.
Oferty pracy za granicą znaleźć można także w powiatowych urzędach pracy. Aby skrócić sobie czas poświęcony na ich przeglądanie, najlepiej wejść na internetową stronę www.psz.praca.gov.pl, będącą serwisem informacyjnym wszystkich urzędów pracy.
Skuteczna agencja
to sprawdzona agencja
Skutecznym sposobem poszukiwania pracy za granicą jest wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym prowadzonym przez agencję poś- rednictwa pracy. Po wysłaniu dokumentów aplikacyjnych do agencji, ta rozpoczyna proces rekrutacyjny i jeżeli kandydat spełnia formalne wymogi, ma dużą szansę na zatrudnienie. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że agencja często pomaga nie tylko w załatwieniu papierkowej roboty, ale także oferuje pomoc w znalezieniu mieszkania na okres pracy oraz opiekę konsularną w wyjątkowych sytuacjach losowych.
– Korzystanie z pośrednictwa pracy w agencji pośrednictwa pracy ma wiele plusów. Wysyłane przez nas hostessy na targi w całej Europie mogą liczyć na naszą pomoc od momentu wyjazdu z domu, aż do powrotu – mówi Paweł Korzyński, właściciel agencji Poznańska Grupa Biznesu Human Resources.
Niestety, na polskim rynku działa dużo nielegalnych biur. Aby uniknąć ewentualnych problemów, warto upewnić się, czy dana instytucja posiada certyfikat ministra gospodarki i pracy. Wykaz wszystkich akredytowanych agencji można znaleźć na stronie Internetowej Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (www. kraz.praca.gov.pl).
Stare, opłacalne znajomości
Według specjalistów z branży bardzo wiele osób wyjeżdża do pracy za granicą dzięki starym znajomym, którzy polecają im określonych pracodawców. Jeżeli masz znajomego, który ma sprawdzone miejsce pracy i zachęca cię do wyjazdu, nie wahaj się. Może to akurat twoja szansa?

TWOJA MIESIĘCZNA WYPŁATA w europie

  • Au pair w Hiszpanii – około 200 euro plus zakwaterowanie i wyżywienie
  • Dyrektor fabryki w Niemczech ­ – 8100 euro
  • Główny księgowy we Francji ­ - 2500 euro
  • Sekretarka w Hiszpanii ­ – 1600 euro
  • Kierownik sklepu w Irlandii - 2600 euro
  • Sprzedawca w Portugalii – 520 euro
  • Kasjerka w Grecji ­– 630 euro
  • Programista w Szwecji –­2450 euro
od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto